Avalon » Crossover/Events » Secret Wars

Secret Wars

Typ: globalny
Start: 1984-02-01
Liczba zeszytów: 37
Wstęp:
Secret Wars jest uznawany za prekursora współczesnych crossoverów. Wzięli w nim udział najpotężniejsi superbohaterowie oraz najgroźniejsi złoczyńcy świata Marvela, przeniesieni na drugi koniec wszechświata przez potężnego Beyondera. Zadaniem obu stron było pokonanie przeciwnika, a obiecaną przez Beyondera nagrodą, spełnienie dowolnego życzenia zwycięzcy.

Główna historia rozgrywa się w 12-częściowej miniseri Secret Wars. Pozostałe komiksy rozgrywają się na Ziemii, przed przeniesieniem bohaterów na Battleworld oraz już po ich powrocie.
Występuja:
* Beyonder
* Wasp, Captain Marvel [Monica Rembeau], Scarlet Witch, She-Hulk, Starfox, Vision, Captain America [Steve Rogers], Hawkeye, Mockingbird, Thor, Iron Man [James Rhodes]
* Magneto, Professor X, Storm, Nightcrawler, Rogue, Cyclops, Wolverine, Colossus, Lockheed
* Hulk, Spider-Man [Peter Parker], Spider-Woman [Julia Carpenter]
* Mr Fantastic, Human Torch [Johnny Storm], Thing, Invisible Woman
* Doctor Doom, Klaw, Enchantress, Absorbing Man, Lizard, Molecule Man, Dr. Octopus, Wrecker, Thunderball, Piledriver, Bulldozer, Titania [Mary MacPherran], Volcana, Kang, Ultron
* Galactus
* Zsaji
* Tony Stark
* Jarvis, Alicia Masters, Franklin Richards
* Henry Peter Gyrich, Raymond Sikorski
* Quicksilver, Crystal, Luna
* Dr. Kate Waynesboro
Komiksy
 1. 1. Amazing Spider-Man #249
 2. 2. Amazing Spider-Man #250
 3. 3. Amazing Spider-Man #251
 4. 4. The Spectacular Spider-Man #89
 5. 5. Avengers #240
 6. 6. Avengers #241
 7. 7. Avengers #242
 8. 8. Captain America #292
 9. 9. Iron Man #180
 10. 10. Iron Man #181
 11. 11. Incredible Hulk vol. 2 #294
 12. 12. Thing #10
 13. 13. Uncanny X-Men #177
 14. 14. Uncanny X-Men #178
 15. 15. Uncanny X-Men #179
 16. 16. Uncanny X-Men #180
 17. 17. Secret Wars #1
 18. 18. Secret Wars #2
 19. 19. Secret Wars #3
 20. 20. Secret Wars #4
 21. 21. Secret Wars #5
 22. 22. Secret Wars #6
 23. 23. Secret Wars #7
 24. 24. Secret Wars #8
 25. 25. Secret Wars #9
 26. 26. Secret Wars #10
 27. 27. Secret Wars #11
 28. 28. Secret Wars #12
 29. 29. Amazing Spider-Man #252
 30. 30. Marvel Team-Up #141
 31. 31. Incredible Hulk vol. 2 #295
 32. 32. Uncanny X-Men #181
 33. 33. Avengers #243
 34. 34. Fantastic Four #265
 35. 35. Iron Man #182
 36. 36. Thor #383
 37. 37. What If? vol. 2 #114
Streszczenie:

Superbohaterowie trafiają na Battleworld, gdy badają dziwny budynek, który niespodziewanie pojawił się w Nowym Jorku. Przeniesieni do innej galaktyki z zaskoczeniem zauważają, że nie są sami - na pobliskim statku kosmicznym zgromadzeni zostali superzłoczyńcy [nie pokazano w jaki sposób łotrowie zostali przeniesieni przez Beyondera]. Obie strony poznają misję, jaką zlecił im Beyonder: na specjalnie stworzonej planecie, mają zmierzyć się w ostatecznym pojedynku dobra ze złem, a zwycięska strona otrzyma spełnienie dowolnego życzenia.
Wkrótce po wylądowaniu na planecie dochodzi do pierwszej bitwy, którą zdecydowanie wygrywają superbohaterowie. Niestety w ich szeregach dochodzi do podziału i mutanci opuszczają resztę herosów, łącząc swoje siły z Magneto. Złoczyńcy pod wodzą Doctora Dooma przegrupowują szyki i przeprowadzają skuteczny kontratak, niszcząc bazę superboahterów.
Tymczasem Galactus rozpoczyna przygotowania do skonsumowania planety. Powstrzymanie Pożeracza Planet leży w interesie herosów i złoczyńców, więc chwilowo odkładają na bok walkę między sobą i próbują opóźnić jego poczynania. Dr. Doom realizuje swój tajny plan: wykorzystuje na nowo rozpoczętą walkę herosów z łotrami i dostaje się na pokład statku kosmicznego Galactusa, wezwanego przez swego właściciela. Tu poszukuje  źródła mocy, które zapewniłoby mu zwycięstwo w walce z Galactusem, a później samym Beyonderem. Udaje mu się to dzięki wykorzystaniu Klawa, który był uwięziony na statku Galactusa - z jego pomocą przejmuje moc Pożeracza Planet i rzuca wyzwanie Beyonderowi. Niespodziewanie dla wszystkich Doom pokonuje potężnego Beyondera i osiąga omnipotencję.
Doom początkowo zapewnia herosów, że nie zamierza wykorzystać swojej mocy do złych celów, ale ci nie wierzą w te deklaracje. Podejmują decyzję o ataku na Dooma, ale jego moc jest zbyt wielka - bez problemu masakruje herosów. Na ratunek superbohaterom rusza Zsaji, uzdrowicielka, która przypadkiem znalazła sie na Battleworld. Poświęcając swe życie uzdrawia Colossusa, który z kolei ratuje resztę superbohaterów. Herosi ruszają w kolejny bój z Doomem, który nie do końca panuje jeszcze nad swoją mocą. Z pomocą Beyondera, który ukrywał się w ciele Klawa, dowodzeni przez Kapitana Amerykę herosi wygrywają decydującą walkę i wracają do domu.

Wokół Secret Wars


Przed SW najważniejszą kobietą w życiu Spider-Mana była Black Cat. Po rozpadzie związku z MJ, która odrzuciła jego propozycję małżeństwa, Peter spotykał się z kilkoma kobietami, ale gdy trafił na Felicię Hardy wydawało się, że odnalazł idealną partnerkę. Ta sytuacja miała się jednak wkrótce odmienić - do Nowego Jorku wróciła MJ, a Black Cat popełnia fatalny błąd decydując się na współpracę z Kingipnem. Niewiele później związek Spidera z Felicią rozpadł się i doszło do hucznego wesela MJ i Petera.

Trzon Avengers w pierwszej połowie lat 80 tworzyli Wasp, Thor, Captain America oraz Iron Man. Przez serię przewijali się oczywiście inni bohaterowie - min. Hawkeye, She-Hulk, Tigra, Captain Marvel, Scarlet Witch, Beast oraz Vision. Brakowało w niej Henry'ego Pyma, który po serii nierozsądnych zachowań został odsunięty od składu, a przez pewien czas przebywał nawet w więzieniu (niesłusznie oskarżony w wyniku manipulacji Eggheada). Wkrótce przed wydarzeniami opisanymi do Secret Wars Avengers starli się z Anihilusem i Morgan le Fay, do grupy dołączył Starfox, a niewiele brakowało, by podobnie stało się ze Spider-Manem. Na przeszkodzie stanęły jednak zastrzeżenia rządu USA i Spider-Man na swój debiut w Avengers musiał jeszcze poczekać. Po powrocie z Battleworld rolę lidera grupy przejął od Wasp Vision. Jednocześnie utworzono drugi team: West Coast Avengers, pod dowództwem Hawkeye'a.

W solowych przygodach dwóch Mścicieli zdecydowanie lepiej wiodło się Kapitanowi Ameryce. Steve współpracował i dzielił mieszkanie ze swym przyjacielem Nomadem. Od dłuższego czasu spotykał się z Bernie Rosenthal i ich miłość była coraz mocniejsza.
Z kolei Tony Stark upadł na samo dno. Stracił swoją firmę Stark International na rzecz Obadiaha Stane'a, który manipulacjami doprowadził do załamania psychicznego i nawrotu alkoholizmu Tony'ego. W obliczu tych problemów przekazał rolę Iron Mana swojemu przyjacielowi, Jimowi Rhodesowi. Gdy Jim walczył w świecie Beyondera, Tony wreszcie zrozumiał swój upadek i postanowił uporządkować swoje życie.

Bezpośrednio przed SW Bruce Banner panował nad swoim alter ego. Po okresie nieokiełznanego, dzikiego Hulka, przyszedł spokojniejszy okres, w którym Bruce mógł decydować o transformacji w zielonego stwora i kontrolował swoje czyny. Bruce spędzał czas na pracy w zaprojektowanym przez siebie laboratorium, współpracując z Kate Waynesboro, agentką S.H.I.E.L.D., która pierwotnie szpiegowała go, a później przeszła na jego stronę. Niestety stabilizacja w życiu Bannera miała się ku końcowi.

W Fantastic Four panowała napięta atmosfera wyczekiwania. Sue była po raz drugi w ciąży i nie brała udziału w akcjach grupy. Z kolei związek Thinga z Alicią Masters przeżywał trudne chwile. Po SW do składu zespołu dołączyła She-Hulk, która pozostała w nim przez kilkadziesiąt numerów, nawet po powrocie Thinga.

Na początku lat 80. mutanci ciągle budzili nieufność społeczeństwa i rządu amerykańskiego. Tę niechęć widać będzie zresztą w Secret Wars, gdzie inni herosi z dystansem będą traktować podejrzanych mutantów. Krótko przed SW do X-Men dołączyła Rogue, a jej nowa grupa musiała stawić czoła jej poprzedniemu zespołowi - Bractwu Złych Mutantów. Z kolei niewiele po powrocie miała miejsce historia burzliwego romansu Storm i Forge'a, który znany był polskim czytelnikom dzięki wydawnictwu TM-Semic.


Reperkusje:  

 • Po raz pierwszy ujrzeliśmy twarz Dooma.
 • Spider-Man przez przypadek zabrał ze sobą na Ziemię symbiota. Czarny kostium szybko zaczął sprawiać mu problemy i po połączeniu z Eddiem Brockiem stał się jego śmiertelnym wrogiem - Venomem.
 • She-Hulk zastąpiła Thinga w składzie F4.
 • Uważana za niezniszczalną tarcza Kapitana Ameryki została zniszczona podczas ataku Dooma. Przed powrotem na Ziemię Steve'owi udało się ją odwtorzyć.
 • Kapitan Ameryka udowodnił swe zdolności przywódcze i pokazał, że jest gotowy do przewodzenia Avengers.
 • Pojawili się nowi bohaterowie: Spider-Woman [Julia Carpenter], Titania [Mary MacPherran], Volcana.
 • Colossus zerwał z Kitty Pryde z powodu swego związku z Zsaji.
 • Battleworld uległ destrukcji, gdy opuścił go ostatni bohater, Thing. Ben spędził na Battleworld mniej więcej 12 miesięcy.
 • New Avengers: Illuminati #3 przedstawił nowe fakty dotyczące pochodzenia Beyondera.
 • Firma Mattel przygotowała specjalną linię figurek związanych z SW. Ogromny sukces finansowy tego przedsięwzięcia miał spory wpływ na dalsze plany biznesowe Marvela.
 • Wydarzenia opisane w SW powracały wielokrotnie w późniejszych komiksach Marvela, między innymi w miniserii Spider-Man & The Secret Wars, Quasar #8 oraz one-shotach What If? vol. 2 #4 i What if? Secret Wars.
 
 
sw-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.