Avalon » Crossover/Events » Operation: Galactic Storm

Operation: Galactic Storm

Typ: wewnętrzny
Start: 1992-03-03
Liczba zeszytów: 22
Wstęp:
Imperium Kree oraz Imperium Shi'ar wkroczyły na wojenną ścieżkę. Ich działania stanowią zagrożenie dla ziemskiego Słońca. Avengers postanawiają doprowadzić do pokoju lub przynajmniej ochronić Ziemię przed zniszczeniem na skutek wykorzystywania gwiezdnych wrót leżących w pobliżu Słońca przez wrogie rasy. Mściciele nie zdają sobie sprawy z tego, że za całym konfliktem stoi ktoś inny, kto zrobi wszystko, by zrealizować swój diaboliczny plan. "Operation: Galactic Storm" odmieni cały kosmos Universum Marvela, jak również Avengers biorących udziału w tej epickiej opowieści.
Występuja:
* Avengers: Captain America [Steve Rogers], Iron Man [Tony Stark], Thor [Eric Masterson], Black Knight [Dane Whitman], Black Widow [Natasha Romanova], She-Hulk [Jennifer Walters], Living Lightning [Miguel Santos], U.S.Agent [John Walker], Starfox, Hercules, Vision, Wonder Man [Simon Williams], Spider-Woman[Julia Carpenter], Scarlet Witch [Wanda Maximoff], Mockingbird [Barbara Barton], Quasar [Wendell Vaughn], Sersi, Goliath [Clint Barton], Falcon [Sam Wilson], Gilgamesh, Crystal, Captain Marvel [Monica Rambeau], Wasp [Janet van Dyne], Henry Pym, Jarvis

* Kree: Supreme Intelligence, Captain Atlas, Dr. Minerva, Shatterax, Ultimus[Demon Druid], Korath the Pursuer[Korath-Thak], żołnierze Kree, naukowcy Kree, Sentry #372, Ronan, Supremor, mieszkańcy planety Hala, Accuserzy, Ael-Dann, Dar-Benn, K’Qill Vor Don

* Shi'ar: Lilandra Neramani, Deathbird [Cal'syee Neramani], Hobgoblin [Shi'ar], Gladiator [Kallark],Warstar, Oracle, Electron, Tempest, Manta, Pulsar, Magique, żołnierze Shi'ar, Nightside, Scintilla, Starbolt, Neutron, Binary [Carol Danvers], Araki, Onslaught [Shi'ar], Voyager, Solar Wind, Moondancer, Glom, Hepzibah, Raza Longknife, Ch'od, Corsair [Christopher Summers], Smasher [Vril Rokk], Astra, Hussar, Earthquake,Titan, Hardball, Impulse

* Her [Kismet], Delphi, Rick Jones, John Jameson, Margaret "Peggy" Carter, Epoch, mieszkańcy miasteczka Benson, naukowcy stacji Starcore, Skrulle, Guardsmani, Super-Skrull [Kl'rt], Diamondback [Rachel Leighton], Demolition Man [Dennis Dunphy], Crossbones [Brock Rumlow], Makkari [Mike Khary], Fath, Wayopex, członkowie sekty Mourners, Souleater, kosmiczny płód,

Wizje: Red Skulla, Crossbonesa, King Cobra, Flag-Smashera, Viper, Batroca
Komiksy
Streszczenie:
Rick Jones ma przerażającą sen przedstawiający ludobójstwo na olbrzymią skalę na planecie Hala, stolicy Imperium Kree. Na końcu snu widzi postać Kapitana Ameryki, który chyba jako jedyny przetrwał. Nagle jego twarz zmienia się w głowę radującego się Supreme Inteligence. Chłopak postanawia skontaktować się z Kapitanem, by porozmawiać o tej wizji śmierci. Podczas ich spotkania zostają zaatakowani przez członków Shi'ar Imperial Guard i chłopak zostaje porwany. Równocześnie były władca Kree, Supreme Intelligence, aktywuje na planecie Hala robota, który będzie pierwszym z członków Kree Starforce.

Na pokładzie swojego statku członkowie Imperial Guard rozpoczynają przesłuchanie Ricka. Ich telepatka Oracle, szybko wydobywa informacje o bazie Kree na Ziemi, w której znajduje się urządzenie Psyche-Megatron. Po dotarciu na miejsce, zdobywają element urządzenia, którego potrzebują. Równocześnie przybywają tam Avengers, którym udaje się uratować Ricka. W trakcie walki dowiadują się, iż trwa wojna Kree z Shi'ar. Ścigający przeciwników Quasar nie jest wstanie powstrzymać ich przed przejściem przez gwiezdne wrota, ponieważ drogę zablokował mu niezwykle potężny rozbłysk słoneczny. Bohater odkrywa, że korzystanie przez Kree i Shi'ar z gwiezdnych wrót, które znajdują się w pobliżu Słońca, powoduje wielkie zakłócenia zagrażające Ziemi. Równocześnie na księżycu Tytan, gdzie pochowany jest Kapitan Mar-Vell, zjawiają się członkowie Imperial Guard oraz dwójka Kree, Dr. Minerva oraz Captain Atlas. Okazuje się, że celem tej walki jest zdobycie Nega-Bands, które są złożone razem z bohaterem w jego grobie. Po krótkiej walce z zarówno z Imperial Guard, jak i dwójką Kree, Quasar z pomocą Starfoksa zapobiega zdobyciu przez Shi'ar kolejnego artefaktu. Nega Bands założył Captain Atlas, którego Avengers mają teraz w niewoli.

Kapitan Ameryka organizuje zebranie blisko 25 członków Avengers. Wspólnie decydują, iż muszą doprowadzić do zakończenia konfliktu jak najszybciej, ze względu na zagrożenie płynące z wykorzystywania gwiezdnych wrót przez wrogie sobie Imperia. Jeśli nie uda im się doprowadzić do pokoju, to muszą przynajmniej przekonać oponentów by nie wykorzystywali wrót, które mogą doprowadzić do zniszczenia Ziemi. Kapitan Ameryka dzieli zgromadzonych Avengers na 3 zespoły:
Shi'ar dowodzony przez Captain Marvel, którego członkami są: Thor, Wonder Man, Vision, Scarlet Witch, Starfox, Living Lightning.
Kree dowodzony przez Kapitana Amerykę, którego członkami są: Iron Man, Crystal, Hercules, Black Knight, Sersi, Goliath.
Ziemia dowodzony przez Wasp, którego członkami są: She-Hulk, Falcon, Mockingbird, Spider-Woman, Hank Pym, Gilgamesh, U.S.Agent. Dodatkowo w trakcie historii w pobliżu gwiezdnych wrót stacjonował Quasar oraz Her.

Kosmiczne zespoły napotykają na swojej drodze obrońców obu Imperiów w postaci Imperial Guard oraz Kree Starforce. Dochodzi między nimi do częstych starć. Aby przyspieszyć dostanie się do stolicy Kree, Iron Man poddaje zespół, bez konsultacji z Kapitanem Ameryką. Na miejscu zespół zdołał uciec dzięki zdolnościom Sersi. Iron Man i Goliath oddzielają się, by szybciej osiągnąć zamierzony cel. Równocześnie dochodzi do starcia Thora z Gladiatorem, które o mało nie kończy się śmiercią tego drugiego, gdy wyraźnie wściekły Thor musi być powstrzymywany przez towarzyszy przed zadawaniem kolejnych ciosów. Tymczasem Ziemski zespół Avengers daje się przechytrzyć Imperial Guard, którzy porywają z ich niewoli Captaina Atlasa i tym samym zdobywają Nega-Bands. Są one niezwłocznie przekazane do naukowców Shi'ar, którzy z ich pomocą budują potężną broń zwaną Nega-Bomb. Może ona zniszczyć całe Imperium Kree. Z misją przetransportowania tego śmiercionośnego ładunku wysłani zostają pewni członkowie Starjammers, którzy nie wiedzą, co transportują. Na pokład Nega-Bomb dostają się Vision i Wonder Man. Dwójce Avengers udaje się przekonać Starjammers, co tak naprawdę transportują i ładunek nie zostaje przesłany przez gwiezdne wrota, lecz pozostawiony na obrzeżach Shi'ar. Zespół Kapitana Ameryki chce jak najszybciej dostać się do głównego budynku rządowego, by porozmawiać z władcami Kree. Nie wiedzą, iż na planecie pojawiła się Deathbird, która z kolei nie wie, że jej postępowanie jest realizacją planu Supreme Intelligence. Gdy Avengers dostają się do komnaty, w której przebywają przywódcy Kree, zostają złapani w pułapkę razem z przybyłymi na miejsce członkami Starforce. Wówczas Deathbird dokonuje egzekucji przywódców Kree. Równocześnie na ekranach monitorów pojawia się Supreme Intelligence, który z bólem ogłasza, iż przejmie ponownie władzę by pomóc w pokonaniu Shi'ar, co cieszy słuchających go wszystkich Kree. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, iż właśnie realizuje się plan tego super komputera. Zespół Kapitana Ameryki ma zostać stracony następnego dnia za pomoc Shi'ar. Iron Man i Goliath skutecznie ratują towarzyszy, oprócz Kapitana, którego muszą zostawić by powstrzymać wybuch Nega-Bomb.

Tymczasem Nega-Bomb zostaje odnaleziona przez statek Skrullów, którzy rozpoczynają przenoszenie śmiercionośnej broni do Imperium Kree, by zniszczyć odwiecznych przeciwników. W międzyczasie Avengers przebywający w stolicy Shi'ar przekonują władczynię tego Imperium, by rozpoczęła rozmowy pokojowe i zawróciła Nega-Bombę. Równocześnie zostaje odkryty udział Skrullów w napędzaniu działań wojennych Kree i Shi'ar oraz zdobyciu przez nich Nega-Bomby.

Korzystanie z gwiezdnych wrót przez wrogie Imperia w okolicach ziemskiego Słońca ma dla niego fatalne skutki. Tylko dzięki poświęceniu pełnej swojej mocy przez Binary udaje się zapobiec katastrofie na niespotykaną skalę i przywrócić Słońce do właściwego wyglądu. Quasar w ostatniej chwili wyciąga nieprzytomną kobietę ze Słońca i zabiera na badania do siedziby Avengers. Tam dowiaduje się, iż ta kobieta walczyła o przetrwanie Ziemi, ponieważ z niej pochodzi. Jest to bowiem Carol Danvers, działająca w przeszłości w Avengers jako Ms. Marvel.

Dwa kosmiczne zespoły Avengers docierają do miejsca, w które została sprowadzona Nega-Bomba. Mimo obecności na jej pokładzie Visiona i Wonder Mana, którzy mieli przez pewien czas odmienne poglądy czy detonować bombę czy ją dezaktywować, dochodzi do eksplozji Nega-Bomby. Na skutek jej wybuchu giną miliardy Kree w całym Imperium. Według słów Supreme Inteligence, po wybuchu tej bomby, a następnie na skutek promieniowania, zginęło 98% populacji Imperium Kree. Początkowo wygląda na to, iż członkowie zespołu Kapitana Ameryki zginęli na skutek wybuchu. Jednak okazuje się, iż Sersi wykorzystała starą zabawę Eternals, by uratować ich przed pewną śmiercią. Dodatkowo zostają odnalezieni Vision i Wonder Man. Oni przetrwali wybuch tylko dlatego, iż znajdowali się w epicentrum, w którym wytworzyła się próżnia. Zespół Avengers, który przybył z Shi'ar nie odniósł obrażeń, ponieważ przybyli najpóźniej i mogli zareagować na falę uderzeniową bomby działającą na ich statek.

W ruinach stolicy Imperium Kree, Hali, zadowolony z siebie Supreme Intelligence wyjaśnia Kapitanowi Ameryce i Deathbird, iż to on stał za całym konfliktem Kree-Shi'ar. To on wymyślił Nega-Bomb i przesłał do umysłu Lilandry plan jej stworzenia. Poświęcił życie 98% obywateli Imperium Kree tylko po to, by ocalałe 2%, na skutek promieniowania po wybuchu Nega-Bomby, uciekło z ewolucyjnej ślepej uliczki, w której od pewnego czasu znajdowało się to Imperium. Teraz Imperium Kree zostanie wymazane z annałów historii, ale za jakiś czas ponownie będzie budziło przerażenie u swoich przeciwników.

Prawdę o tym, kto jest odpowiedzialny za śmierć miliardów Kree i dlaczego do niej doszło poznają pozostali Avengers, jak również Captain Atlas. Okazuje się, iż Dr. Minerva wiedziała o wszystkim, co wydedukował Kapitan Ameryka. Nie mogąc pogodzić się z tym, iż został zdradzony przez swojego przywódcę i partnerkę, Captain Atlas aktywuję autodestrukcję w sowim kostiumie. Prosi Avengers, by ci wymierzyli sprawiedliwość Supreme Intelligence. W ostatniej chwili skacze ku niemu Dr. Minerva i razem giną w wybuchu. Po chwili dochodzi do dyskusji członków Avengers, czy powinni wykonać wyrok śmierci na tym okrutnym tyranie. Kapitan Ameryka jest zdecydowanie przeciwny, podobnie inni Avengers. Jednak Iron Man, Sersi, Hercules, Black Knight, Vision, Wonder Man oraz Thor mają odmienne zdanie odnośnie postępowania w trakcie wojny z przeciwnikami. Dodatkowo dochodzi kwestia, czy Supreme Intelligence jest superkomputerem czy istotą żywą. Powołując się na wyższość w hierarchii Avengers nad Kapitanem, Stark zabiera swój oddział i rusza wykonać wyrok śmierci. Po krótkiej walce z ostatnimi systemami obronnymi, zespół dociera do zbiornika, w którym znajduje się cybernetyczno-organiczna istota znana jako Supreme Intelligence. Black Knight skacze na pojemnik i przebija go swoim świetlnym mieczem ustawionym na zabijanie. Dochodzi do wystrzału wiązki energetycznej, która była ostatnim tchnieniem ich oponenta. Przynajmniej tak im się wydawało. Gdy budynek obraca się do końca w ruinę a Avengers oddalają się z tego miejsca, z pod powierzchni wystrzeliwuje w kierunku kosmosu mała wiązka energii.

Avengers Iron Mana wracają do pozostałych towarzyszy i informują o wykonaniu misji. Widać wyraźnie, iż takie postępowanie pozostałych Avengers bardzo zasmuciło. Na planetę przybyła Cesarzowa Lilandra, która ogłasza przejęcie władzy nad całym Imperium Kree. Jako władczynię tego upadłego Imperium wyznacza swoją siostrę, Deathbird. Avengers otrzymawszy zapewnienie o niewykorzystywaniu gwiezdnych wrót w okolicach ziemskiego Słońca, szykują się do powrotu na swoją planetę. Są wyraźnie zasmuceni i podzieleni wydarzeniami, w których brali udział.

Tymczasem Supreme Intelligence, który jednak przetrwał egzekucję, zostaje załadowany do systemów statku, czekającym na niego na orbicie Hali, którym dowodzi Skrull i jego towarzysz. Złoczyńca jest zadowolony, iż jego plan został tak perfekcyjnie przeprowadzony. Teraz ma mnóstwo czasu, by cierpliwie czekać na owoce swoich długofalowych planów.

Epilog:
Kapitan Ameryka nie mogąc pogodzić się z tym, iż jako dowódca Avengers stracił posłuch, proponuje zebranym blisko 25 Avengers głosowanie nad ustąpieniem ze swojego stanowiska. Iron Man przekonuje go, iż nikt nie zagłosuje nad tym wnioskiem. Podobnie nie zbierze się większość głosów, by wobec zespołu odpowiedzialnego za likwidację Supreme Intelligence rozpoczynać działania dyscyplinarne. Dodaje przy tym, iż wszyscy go szanują jako dowódcę, ale nie zgadzają się z tokiem postępowania w trakcie działań wojennych. Po krótkiej odprawie w sali pojawia się Quasar. W rozmowie na osobności informuje Kapitana, że musi zawiesić członkostwo w Avengers, aby w pełni poświęcić się roli Obrońcy Universum. Chce mieć pewność, iż nie dojdzie nigdy więcej do podobnej tragedii. Coraz bardziej przybitego Kapitana zabiera na męski wypad do baru Clint Barton. Ich krótką rozmowę przy piwie przerywa Tony Stark. Mężczyźni odbywają szczerą rozmowę o wszystkich wydarzeniach z ostatnich miesięcy, które nadwyrężyły ich przyjaźń. Choć pozostaną przy różnicach ideologicznych, to postanawiają odstawić w niepamięć to, co zaszkodziło ich przyjaźni. Bohaterowie podają sobie ręce na zgodę. Kapitan Ameryka wraca do siedziby Avengers z nadzieją, iż razem z przyjaciółmi w jego życiu wszystko wróci na właściwe tory.

Quasar, który zdecydował się powrócić do Imperium Kree, w towarzystwie Her i Makkariego chce sprawdzić, czy może jest ktoś kto ocalał i potrzebuje pomocy. W stolicy widzi jedynie same zwłoki. A gdy próbuje sprawdzić, czy pozostałości Supreme Intelligence dalej są w zbiorniku, orientuje się, iż zniknęły. Nie ma czasu, by to zbadać ponieważ zostają zaatakowani przez Deathbird i członków Starforce. Nie chcąc kolejnego konfliktu Quasar dokonuje skoku dzięki Quantum Bands, na orbitę Hali i chce sprawdzić kolejną planetę w poszukiwaniu ocalałych. Tam otrzymują informację od Epoch, iż w pobliżu znajduje się wielki statek. Badając sprawę spotyka starego znajomego, Fatha, członka sekty Mourners. Zajmują się oni organizowaniem ceremonii ku czci odchodzących dusz w zaświaty. W pewnym momencie odkrywają, iż wiele miliardów dusz Kree nie udało się w zaświaty. Okazuje się, iż istota zwana Souleater posiliła się nimi. Jest teraz ogromnym psionicznym stworem, szukającym kolejnych świeżych dusz do posilenia się. Quasar przekonuje dusze, które wchłonął Souleater, by z nim walczyły i się uwolniły. Dzięki temu potwór zostaje rozerwany na strzępy, a dusze miliardów Kree odchodzą w zaświaty. Quasar i jego towarzysze składają cichy hołd wszystkim zmarłym Kree w całym Imperium.

Reperkusje:
* Działania Supreme Intelligence doprowadziły do zagłady 98% populacji Imperium Kree.
* Imperium Kree zostało przyłączone do Imperium Shi'ar.
* Cesarzowa Lilandra mianowała swoją siostrę, Deathbird, władczynią Imperium Kree.
* Wielu ocalałych Kree żyło w przeświadczeniu, iż Avengers są odpowiedzialni za to co ich spotkało.
* Quasar opuścił Avengers aby oddać się roli Obrońcy Universum i nie dopuścić do podobnej masakry.
* Wykonanie wyroku na Supreme Intelligence, i tym samym złamanie zasady nie zabijania przez Avengers, skutecznie poróżniło Mścicieli w kwestii działań w trakcie wojny.
* Supreme Intelligence przetrwał egzekucję, którą przeprowadzili na nim Avengers. Wyruszył w nieznanym kierunku, ściągnięty do systemu komputerowego statku kosmicznego dowodzonego przez pewnego Skrulla, by kontynuować realizację swojego wielkiego planu dotyczącego przyszłości rasy Kree.

Xavier83
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.