Avalon » Crossover/Events » Infinity

Infinity

Typ: globalny
Start: 2013-05-04
Liczba zeszytów: 51
Wstęp:
Avengers wyruszają w przestrzeń kosmiczną, by jako część koalicji światów stanąć naprzeciw niszczącej wszystko na swojej drodze flocie Budowniczych. Osłabienie Ziemi wykorzystuje jednak Thanos.
Występuja:
Postacie:
* Captain America, Abyss, Black Widow, Cannonball, Captain Marvel, Captain Universe, Ex Nihilo, Falcon, Hulk, Hyperion, Manifold, Nightmask, Shang-Chi, Smasher, Spider-Woman, Starbrand, Sunspot, Thor
* Beast, Black Bolt, Black Panther [T'Challa], Doctor Strange, Iron Man, Mr. Fantastic, Namor
* Black Swan, Terrax
* Scarlet Witch, Wasp, Wonder Man
* Luke Cage, Blue Marvel, Power Man, Spectrum, Spider-Man, Spider Hero, White Tiger
* Hank Pym, Meggan, She-Hulk, Jimmy Woo, Sanjar Javeed, Namora, Baron Blood
* Asha, Blocks, Bull, Bentley-23, Korr, Mik, Tong, Box, Loch, Demona, Morg, Pan, Finesse, Striker, Gang, Pom Pom, Shri, Genesis, Quentin Quire, Shark-Girl, Sprite, Whalesong, Leviathan
* Red Hulk, Deadpool, Elektra, Mercy, Punisher, Red Leader, Venom
* Medusa, Crystal, Eldrac, Maximus, Lockjaw
* Wolverine, Armor, Iceman, Lockheed, Rachel Grey, Storm
* Star-Lord, Drax, Gamora, Groot, Rocket Raccoon, Angela
* Nova, Justice, Speedball
* Eva Alexander, Kaelynn Alexander
* Valkyrie/Annabelle Riggs, Hyppolita, Misty Knight
* Maria Hill, Iron Patriot, Nick Fury, Phil Coulson
* Agent Brand, Sydren
* Thane, Alice Kedzierski, Fulmina, Gavrel Achtel, Ren Kimura, Sarah Garza, Gordo Nobili, Carmen Nobili, Joey Nobili
* Dennis Kedzierski, Soo Jin Rhee, Hana Rhee, rodzina Paguro
* Annihilus, Gladiator, J-Son, Super-Skrull, Supreme Intelligence, Ronan
* Mentor, Manta, Oracle, Starbolt, Titan, Warstar, Kid Gladiator
* Silver Surfer, K'eel R'kt, Rhena
* Watcher
* Spymaster, Blizzard, Firebrand, Unicorn, Whiplash, Whirlwind
* Captain Atlas
* Caroline Le Fay, Mindblast, Scorpia, Shriek, Tytania
* Plunderer, Blue Streak
* Lord Gouzar
* Thanos, Black Dwarf, Corvus Glaive, Ebony Maw, Proxima Midnight, Supergiant, Kaldera, Outrider
* Ex Nihila, Jerran Ko, inni Ex Nihilii
* Budowniczy, Alephy

Uwagi:
Jako prolog do tej historii można traktować miniserię Thanos Rising oraz wszystkie poprzedzające je numery Avengers vol. 5 (w tym szczególnie numery 14-17) i New Avengers vol. 3.

Kolejność czytania głównego wątku:
infinity-checklist.jpg
Komiksy
 1. 1. Infinity: FCBD
 2. 2. Infinity #1
 3. 3. Infinity: Against the Tide #1
 4. 4. Infinity: Against the Tide #2
 5. 5. Thunderbolts vol. 2 #14
 6. 6. New Avengers vol. 3 #8
 7. 7. Avengers vol. 5 #18
 8. 8. Avengers Assemble #18
 9. 9. Captain Marvel vol. 6 #15
 10. 10. Mighty Avengers vol. 2 #1
 11. 11. Mighty Avengers vol. 2 #2
 12. 12. Mighty Avengers vol. 2 #3
 13. 13. Nova vol. 5 #8
 14. 14. Nova vol. 5 #9
 15. 15. New Avengers vol. 3 #9
 16. 16. Infinity: The Hunt #1
 17. 17. Infinity: The Hunt #2
 18. 18. Infinity #2
 19. 19. Thunderbolts vol. 2 #15
 20. 20. Thunderbolts vol. 2 #16
 21. 21. Avengers vol. 5 #19
 22. 22. New Avengers vol. 3 #10
 23. 23. Infinity #3
 24. 24. Captain Marvel vol. 6 #16
 25. 25. Avengers Assemble #19
 26. 26. Avengers vol. 5 #20
 27. 27. Infinity: The Hunt #3
 28. 28. Infinity Heist #1
 29. 29. Infinity #4
 30. 30. Thunderbolts vol. 2 #17
 31. 31. Thunderbolts vol. 2 #18
 32. 32. Superior Spider-Man Team-Up #3
 33. 33. Superior Spider-Man Team-Up #4
 34. 34. Avengers Assemble #20
 35. 35. Secret Avengers vol. 2 #10
 36. 36. Secret Avengers vol. 2 #11
 37. 37. Fearless Defenders #10
 38. 38. Infinity Heist #2
 39. 39. Infinity Heist #3
 40. 40. Infinity Heist #4
 41. 41. Avengers vol. 5 #21
 42. 42. New Avengers vol. 3 #11
 43. 43. Infinity #5
 44. 44. Infinity: The Hunt #4
 45. 45. Avengers vol. 5 #22
 46. 46. Avengers vol. 5 #23
 47. 47. Guardians Of The Galaxy vol. 3 #8
 48. 48. Guardians Of The Galaxy vol. 3 #9
 49. 49. Infinity #6
 50. 50. Wolverine & The X-Men Annual #1
 51. 51. New Avengers vol. 3 #12
Streszczenie:
Budowniczy – starożytna rasa kosmitów rozprzestrzeniających życie we Wszechświecie – odkrywają, że Ziemia jest epicentrum multiversalnego kataklizmu i, zbudowawszy gigantyczną flotę i armię robotów-Alephów wyruszają ku niej, niszcząc wszystko na swojej drodze. Wśród planet, które padły ich ofiarą, są Galador, ojczyzna Spaceknights, oraz Hy'lt Minor, placówka badawcza Skrullów, którą, bez powodzenia, próbuje ocalić Silver Surfer. Dowiedziawszy się o zagrożeniu, między innymi dzięki pojawieniu się na Peak znajdującej się w śpiączce Captain Universe, Avengers wyruszają w kosmos, gdzie dołączają do koalicji kosmicznych potęg.

Tymczasem Thanos wysyła na Ziemię Outridera – istotę genetycznie stworzoną do bycia idealnym szpiegiem – w poszukiwaniu swego ostatniego dziecka. Ten odnajduje pewne informacje w umyśle Black Bolta, wraz z tajemnicą dotyczącą Illuminati i losu Infinity Gems. Thanos wykorzystuje osłabienie Ziemi po wyruszeniu Avengers, by przypuścić inwazję – jego pierwszymi celami po przejęciu Peak są Nowy Jork, Wakanda, Instytut Jean Grey i Atlantyda, niedawno zniszczona przez Wakandyjczyków. Każdym z oddziałów dowodzi członek Cull Obsidian – generałów Thanosa, wysłanych przeciwko Illuminati. Nowy Jork jest najbardziej oblegany, miasta bronią jednak lokalni herosi – Luke Cage, Power Man, White Tiger, Blue Marvel, Spider-Man, Monica Rambeau, teraz zwąca się Spectrum, i jej tajemniczy kompan, Spider Hero, którzy mierzą się z Proximą Midnight oraz awatarem Shuma-Goratha, przyzwanego przez kontrolowanego przez Ebony Mawa Doctora Strange'a. Przeciwko armii obcych stają też Red Hulk, Red Leader i Mercy z Thunderbolts, podczas gdy reszta drużyny, pod wodzą Punishera, kontynuuje zgłoszoną przez niego misję zabicia rodziny Paguro – mafiozów zajmujących się "pomocą techniczną" dla innych gangsterów. Do Carefree w Arizonie zostaje tymczasem wysłana Kaldera, córka Proximy, celem odnalezienia i zabicia Novy, Samowi udaje się ją jednak pokonać z pomocą Justice'a i Speedballa, którzy proponują mu miejsce w New Warriors. Zaatakowane zostają też placówki edukacyjne dla młodych nadludzi – Avengers Academy w Kalifornii, Braddock Academy w Wielkiej Brytanii oraz szkoły w Latverii, Wakandzie i Mumbaju, które miały uczestniczyć w międzyszkolnych igrzyskach. Po ewakuacji, uczniowie postanawiają połączyć siły, by pomóc Atlantydzie. Tam zaś, w zamian za okazanie łaski, Namor wskazuje Proximie Midnight miejsce ukrycia ostatniego Infinity Gemu, kontrolującego czas, wmawiając jej, że znajduje się on w Wakandzie. Docierający do podwodnego królestwa młodzi herosi zostają zaatakowani przez opuszczające je wojska Thanosa, zostają jednak uratowani, gdy "pożera" ich gigantyczny wieloryb kontrolowany przez młodą Atlantydkę.

W przestrzeni kosmicznej, podczas spotkania Rady Galaktycznej, Super-Skrull, wybrany na przedstawiciela watażków kontrolujących tereny ich dawnego imperium, informuje, że udało im się zniszczyć forpocztę floty Budowniczych, detonując gwiazdę znajdującą się w zasięgu. Rada postanawia więc zastawić kolejną pułapkę na agresorów w miejscu znanym jako Korytarz – wąskie przejście wśród pasa asteroid okrążającego czarną dziurę – w tym celu mobilizując wszystkie siły imperiów Kree, Shi'ar – w tym wszystkich podstrażników Imperial Guard, poza Kid Gladiatorem, który ucieka z Imperialnej Akademii, by dołączyć do walki – Spartax i innych. W czasie bitwy okazuje się jednak, że to, co uważano za armadę Budowniczych jest zaledwie jej częścią, a jej większość jest po prostu zakamuflowana. Doznając dotkliwych strat, siły koalicji dokonują odwrotu. Quincruiser Avengers dowodzony przez Captain Marvel próbuje pomóc w ewakuacji, eksplozja jednego z sojuszniczych statków spycha ich jednak w kierunku czarnej dziury. Budzi to w Carol jej moce Binary, mimo tego jednak grupa Mścicieli staje się jeńcami Budowniczych. Reszcie floty udaje się dostać w oznaczone miejsce – orbitę planety Whaan Prime, tam też zostają zaatakowani przez grupę statków Budowniczych. Udaje się im je zwalczyć, jeden ze statków jednak dociera na powierzchnię planety, gdzie przedstawiciel rasy Ex Nihilii, Jerran Ko, poświęca życie, by ją zatruć. Ewakuowani mieszkańcy, wraz z bojownikami, docierają do punktu przegrupowania – gigantycznego świata-pierścienia wokół Behemotha, samotnej planety między galaktykami. W czasie planowania kolejnego ruchu Supreme Intelligence oblicza, że ostatecznym celem ich przeciwnika jest Ziemia, J-Son ze Spartax kontaktuje się więc z Budowniczymi oferując Ziemię w zamian za bezpieczeństwo jego imperium. Jego rozmówcy wykorzystują jednak jego sygnał, by namierzyć jego miejsce pobytu i atakują pierścień.

Na Ziemi Attilan odwiedza Corvus Glaive, składając Black Boltowi propozycję pokoju w zamian za Trybut – głowy wszystkich dzieci Inhuman we wskazanym wieku. Daje królowi dobę na decyzję, ten więc wzywa Illuminati, ujawniając, że prawdziwym celem Thanosa jest jego własne dziecko. Wyjaśnia, że przed wiekami miała miejsce diaspora wśród jego rasy, której przedstawiciele rozproszyli się po świecie, i prosi, by odnaleźli potomka Szalonego Tytana. Herosi rozdzielają się, by jak najszybciej tego dokonać, i udaje się to w końcu Doctorowi Strange'owi. Ebony Maw, który nadal go kontroluje, każe mu jednak o tym zapomnieć, a wkrótce potem mag teleportuje się wraz z innymi Illuminati na miejsce kolejnego zderzenia dwóch Ziem. Thanos tymczasem zjawia się na Attilanie, odsyłając Black Order – poza nieobecnym Ebony Mawem i zhańbionym Black Dwarfem – i większość swoich sił do ataku na Wakandę. Miasto okazuje się jednak opustoszałe – wszyscy mieszkańcy zostali ewakuowani z pomocą Eldraca. Szalony Tytan nawiązuje walkę z Black Boltem, podczas której miasto zostaje zniszczone i opada na Nowy Jork. Jednocześnie zostaje zdetonowana bomba terrigenowa projektu Maximusa, która łączy cząsteczki terrigenu z cząsteczkami azotu w atmosferze, wywołując globalną terrigenezę – którą dotknięci zostają wszyscy, którzy mieli wśród swoich przodków Inhuman. Nie inaczej dzieje się w ukrytym mieście Olloran w Grenlandii, gdzie mieszka syn Thanosa, Thane. Pierwsza manifestacja jego mocy zabija jednak pozostałych mieszkańców. Terrigeneza dotyka między innymi studentkę mediewistyki, Sylvię Prell, która jako Fulmina najpierw próbuje przywrócić Nowy Jork do czasów średniowiecznych, by potem pomóc Spider-Manowi i Mighty Avengers w pokonaniu drugiej fali atakujących kosmitów, Sarę Garzę, agentkę S.H.I.E.L.D. pracującą w dziale monitoringu, która pomaga Nickowi Fury'emu, Iron Patriotowi i agentowi Coulsonowi w obronie Brooklynu przed kosmitami i innym, oszalałym nowym Inhumaninem, Ren Kimurę, tancerkę, która pomaga Defenders w ochronie kokonów z ludźmi przechodzącymi terrigenezę przed siłami Thanosa oraz Caroline le Fay i jej Doom Maidens, Alice Kedzierski, która wraz z sąsiadkami trafia do Microversum, skąd ratuje ją Wasp, oraz niewielką rodzinę mafijną Nobili. Tymczasem grupka superłotrów dowodzona przez Spymastera postanawia wykorzystać inwazję do włamania się do Avengers Tower i kradzieży zbroi Iron Mana, jeden z członków grupy, Blizzard, również jednak zostaje poddany terrigenezie. Nie zmienia to jednak planów Spymastera, który wprowadza złodziei do Wieży. Zostawia ich tam jednak na pastwę losu, samemu teleportując się ze skradzionymi zbrojami. Pozostałym udaje się jednak udać się za nim dzięki pozostawionemu chipowi teleportującemu, zostają jednak zdradzeni przez Titanium Mana, który okazuje się być Captainem Atlasem, wygnanym dowódcą Kree i tym, dla którego Spymaster pracował od początku. Łotrzykom udaje się jednak uwolnić i z pomocą Iron Mana i dzięki nowo odkrytym mocom Blizzarda pokonują Spymastera i Atlasa. Gill poświęca się, by pozwolić pozostałym na ucieczkę i zostaje zamknięty w zakładzie dla super-przestępców, gdzie zostają mu zaszczepione sny, według których wszystko się ułożyło.

Po ataku na Behemotha Budowniczy zmieniają taktykę, pozwalając światom na ich drodze na bezwarunkową kapitulację. Wśród poddających się znajduje się między innymi Imperium Kree, pragnący walczyć nadal Ronan zostaje więc wezwany z powrotem na Halę. Captain America proponuje atak na armadę Budowniczych nad planetą-stolicą Imperium. Podczas, gdy większość floty koalicji odwraca uwagę przeciwnika, wyselekcjonowana grupa członków Avengers i Imperial Guard infiltruje dwie z najcięższych jednostek przeciwnika – Planetobójców – które zwracają przeciwko ich własnej flocie, oraz statek dowodzenia, z którego ratują pojmanych Mścicieli. Znajdująca się na pokładzie Ex Nihila, pracująca dla Budowniczych Ogrodniczka, wykorzystuje okazję, by pozostawić wiadomość w umyśle Abyss. Captain America proponuje wykorzystać to zwycięstwo, by rozpocząć negocjacje z pozycji siły, a Budowniczy nadal znajdujący się na Hali zgadza się na samotnego rozmówcę. Podczas, gdy Ex Nihilo i Abyss wyruszają na spotkanie innych Ogrodników, doprowadzając do zerwania ich więzi z Budowniczymi, na Hali zjawia się Thor, mający przekazać decyzję koalicji o kapitulacji. Gdy jednak Budowniczy ujawnia bezbronnemu po odrzuceniu młota Odinsonowi, że tak, czy inaczej zniszczą Ziemię, zostaje przebity na wylot wracającym do ręki boga gromów Mjolnirem. Scena ta, transmitowana przez Budowniczych w celu całkowitego podporządkowania sobie podbitych terenów, zamiast tego doprowadza do rewolty na niezliczonych światach, wspomaganej przez siły koalicji, do której wrócił korpus Oskarżycieli Kree – wbrew zakazom Supreme Intelligence. Gdy jednak po pierwszych sukcesach powstanie traci impet, a as w rękawie koalicji – Fala Anihilacyjna – okazuje się zbyt podatna na telepatyczne sugestie Budowniczych, Captain zwraca się o pomoc do Ex Nihilo. Temu, wraz zresztą jego rasy, udaje się przebudzić Captain Universe, która teleportuje się na jednostkę dowodzenia Budowniczych. Zaatakowana przez swoje "dzieci", zabija wszystkich, poza jednym – który, opuszczając ten Wszechświat, uruchamia autodestrukcję technologii swej rasy. Pokonawszy resztki sił agresora i naprawiwszy systemy komunikacyjne koalicja dowiaduje się jednak, że Ziemia została podbita przez Thanosa.

Tam, podczas gdy w Wakandzie Thanos i jego siły wdzierają się do wakandyjskiej Nekropolii – bazy Illuminati – odkrywając arsenał bomb z antymaterią, herosi zostają zaproszeni na orbitującego zbliżającą się drugą Ziemię Planetobójcę. Tam Budowniczy z drugiego Wszechświata wyjaśniają im swoje motywy i, pokazując jako dowód ledwo żywego "uciekiniera" z uniwersum 616, informują o tym, że Avengers zwyciężyli. Odkrywszy i usunąwszy ślady wpływu Ebony Mawa na Doctora Strange'a, Budowniczy odsyłają Illuminati na ich Ziemię, niszcząc "własną". Po chwili bohaterów odnajduje Maximus, który z pomocą Lockjawa przenosi ich do Wakandy. W Grenlandii tymczasem Ebony Maw staje przed Thanem, prezentując mu zbroję zaprojektowaną, by kontrolować jego moce. Gdy tylko jednak Inhumanin ją zakłada, zostaje uwięziony w polu siłowym, a Maw wzywa Thanosa, który udaje się na miejsce wraz z Corvusem i Proximą. Ten moment Illuminati wykorzystują, by odbić Nekropolię, zostają jednak zatrzymani przez kontrolującą Black Bolta Supergiant. Choć udaje im się odciąć ją od króla Inhuman, łotrzycy udaje się aktywować jedną ze zgromadzonych bomb – Lockjaw teleportuje jednak tak bombę, jak i kosmitkę na niezamieszkaną planetę na chwilę przed detonacją.

Tymczasem flota koalicji dociera do Układu Słonecznego, gdzie podbija Tytana. Następnie zbliża się do Ziemi, gdzie nawiązuje walkę z równie liczną piracką flotą Thanosa. Tymczasem Guardians of the Galaxy infiltrują Peak, z pomocą agent Brand i Angeli otwierając przejście dla pojazdu ze specjalnie wyselekcjonowaną grupą Avengers kierującego się na Ziemię. Na stacji zjawia się też grupa Mścicieli, których zadaniem jest odzyskanie nad nią kontroli, gdy jednak okazuje się, że znajduje się tam też Black Dwarf, z pomocą przybywają Annihilus, Gladiator, Ronan i Super-Skrull, którzy, po krótkiej walce, zabijają przeciwnika.

Podczas, gdy Wakanda ostatecznie odpiera atak kosmitów, z pomocą młodych superherosów, Avengers w składzie Captain America, Captain Marvel, Hulk, Hyperion i Thor docierają do Grenlandii, gdzie nawiązują walkę z Thanosem i jego generałami. Choć udaje im się zabić ciało Corvusa Glaive'a i powalić Proximę, Szalony Tytan okazuje się być zbyt potężny. Ebony Maw manipuluje jednak Thane'a tak, by wykorzystał on swoją moc do uwięzienia swego ojca, a także dzierżącej broń Corvusa Proximy, w stanie "żywej śmierci", po czym ucieka razem z nowym Inhumaninem.

Podczas, gdy reszta świata przystępuje do odbudowy, w Nekropolii, gdzie został umieszczony "zamrożony" przez syna Thanos, Black Swan ujawnia, że zagrożenie ze strony Budowniczych jest niczym w porównaniu z innymi multiversalnymi ugrupowaniami, które wiedzą o zderzeniach Ziem.


Reperkusje:
* Attilan został zniszczony, a jego mieszkańcy – rozproszeni po świecie. Black Bolt i Maximus są uznawani za zmarłych;
* Globalna terrigeneza wywołała mutacje wśród setek, jeśli nie tysięcy Ziemian posiadających gen Inhuman;
* Atlantyda została zniszczona, a królowa Shuri zerwała wszelkie kontakty z T'Challą, zabraniając mu opuszczania Nekropolii;
* Imperium Skrullów powstało na nowo, z Kl'rtem jako Imperatorem;
* Majestor Kallark ogłosił odbudowanie i wzmocnienie Straży Imperialnej;
* Planeta Praxis-2 została opanowana przez Falę Anihilacyjną;
* Zjednoczeni, Ex Nihilii zaczęli wędrówkę po Wszechświecie, odbudowując zniszczenia wywołane wojną;
* Ebony Maw wziął pod swoje skrzydło Thane'a, syna Thanosa;
* Do Defenders dołączyła Ren Kimura, nowa Inhumanka;
* Do Instytutu Jean Grey wrócił Kubark, Kid Gladiator;

S_O

infinity-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.