Avalon » Encyklopedia

Encyklopedia Marvela

S.H.I.E.L.D.

Strategic Hazard, Intervention, Espionage Logistics Directorate. Pierwsza i najlepsza amerykańska agencja wywiadowcza dowodzona przez pułkownika Nicka Fury, która z biegiem czasu w agencję zwalczającą zagrożenia na całym globie. Choć agenci S.H.I.E.L.D. operują na całym świecie to kwaterą główną jest latająca forteca zwana Hellicarrierem, która jest olbrzymim lotniskowcem utrzymywanym w powietrzu dzięki silnikom odrzutowym. Pod dowództwem Marii Hill S.H.I.E.L.D. stało się organizacją egzekwującą Akt Rejestracji Superbohaterów. Do zwalczania i aresztowania zbuntowanych bohaterów stworzono specjalną jednostkę "Cape Killers". Po zakończeniu konfliktu, gdy strona pro-rejestracyjna zwyciężyła nowym dyrektorem S.H.I.E.L.D. stał się Tony Stark (Iron Man).

Savage Land

Obszar Antarktyki będący tropikalną dżunglą zamieszkany przez dinozaury oraz inne gatunki zwierząt wymarłe w innych zakątkach świata. Savage Land włada Ka-Zar (Lord Kevin Plunder), ta kraina jest także domem dla Zjednoczonych Plemion, Mutów z Savage Land oraz licznych innych szczepów. Dżungle tego tajemniczego odludzia niegdyś były bazą High Evolutionary'ego.

Shi'ar

Shi'ar to główna rasa olbrzymiego zaawansowanego technologicznie imperium w innej galaktyce, wywodząca się z istot latających. Niektórzy przedstawiciele tej rasy posiadają szczątkowe skrzydła, co jest dowodem na ich "ptasie" pochodzenie. Związek Xaviera i Lilandry, Cesarzowej Shi'ar, dał X-Men dostęp do technologii Imperium, co umożliwiło udoskonalenie Sali Ćwiczeń, Blackbirda oraz wielu systemów posiadłości. Shi'ar to w większości pokojowo nastawiona rasa, lecz w przeszłości Imperium dokonywało podbojów nowych światów (głównie za panowania szalonego Imperatora D'Kena). Wyznają dwójkę bogów, Sahara i K'ythri, których zmuszono do zaślubin, lecz ten związek wzmocnił ich, więc Shi'ar szukają innych ras, aby je włączyć do Imperium i tym samym wzmocnić je. Kree zostali podbici przez tą rasę i, choć to nie było łatwe, wchłonięci jako część imperium. Ostanie lata jednak nie były łatwe dla Shi'ar. Najpierw Imperium stało się celem ataku Phalanx (odpartego przez X-Men) następnie mocarstwo zostało rzucone na kolana, gdy Cassadra Nova w ciele Charlesa Xaviera opanowała umysł Lilandry i zaczęła szerzyć chaos i zniszczenie. Choć Cesarzowa została uwolniona spod telepatycznego wpływu to prawdopodobnie minie wiele czasu zanim Imperium jak i jej umysł wyleczy się z ran zadanych przez Cassandrę. Konflikt wstrząsnął Imperium, gdy ze śpiączki za sprawą Vulcana zbudził się D'Ken. Vulcan objął władzę, a Lilandra zebrała wokół siebie lojalnych jej żołnierzy i rozpoczęła walkę z uzurpatorem.

Ship ("Statek")

Zbudowany millenia temu przez Celestials, gigantyczny statek kosmiczny rozbił się lub wylądował na Ziemi pięć tysięcy lat temu we wschodniej Azji. Przez lata strzegł go Garbha-Hsien, później znany jako Saul, nigdy nie zapuszczając się do środka. Cztery tysiące lat temu w góry Azji zapuścił się zdobywca En Sabah Nur, gdzie spotkał Garbha-Hsiena. Nur czuł moc emanującą z okrętu, pozbawił Saula przytomności i wszedł na pokład. Spędził tam setki, jeśli nie tysiące, lat i wyłonił się w końcu jako Apocalypse. Wewnątrz Nur poznał tajniki technologii Celestials. Gdy był gotów przeniósł Statek nad Nowy Jork, gdzie miał zamiar wypuścić swoich Jeźdźców Apokalipsy. Po starciu z X-Factor Apocalypse stracił kontrolę nad Statkiem, który zaczął opadać na miasto. Mutantom udało się opanować okręt na tyle, że wylądował przy rzece niszcząc jedynie... kwaterę główną X-Factor. Scottowi i jego grupie udało się uwolnić Sztuczną Inteligencję Statku spod wpływu Apocalypse'a. Inteligentny okręt stał się siedzibą X-Factor na długi czas. W tym czasie Statek spotkał nawet swoich twórców, lecz postanowił pozostać ze swoimi nowymi przyjaciółmi. Apocalypse w końcu jednak upomniał się o swoją własność. Podczas ataku, Dark Riders zarazili Statek wirusem, który zaczął obchodzić jego systemy. Okręt wolał ulec samozniszczeniu niż wrócić we władanie Apocalyspe'a, więc wystartował z Ziemi i eksplodował na orbicie. Obecni wtedy na pokładzie X-Factor jak i energetyczna matryca Statku zostali przeniesieni na przelatujący niedaleko statek Inhumans. Mutanci pomogli mieszkańcom Księżyca, którzy także walczyli z En Sabah Nurem i wraz znimi odnaleźli porwanego Nathana Chistophera. Dziecko jednak zostało zarażone techno-organicznym wirusem. Jedyną szansą chłopca była podróż w czasie z Askani. Statek zaofiarował się, że resztkę swej energii zużyje, aby podtrzymać portal czasoprzestrzenny i monitorować przejście. Nathan szczęśliwie trafił do 40 stulecia, lecz o Statku słuch zaginął. Gdy chłopiec miał 16 lat, Blaquesmith wydobył z jego ciała małą świetlistą sferę, którą Nate nazwał Profesorem. Dawna SI Statku pomogła Nathanowi w kontroli nad jego techno-organiczną, a później Profesor stał się systemem zawiadującym Greymalkinem, orbitalną stacją Cable'a. Po zniszczeniu Greymalkinu Profesor został zgrany do komputerów bazy X-Force. Podczas ataku Phalanx na siedzibę drużyny Profesor przez przypadek otrzymał techno-organiczne ciało. Jego obecność jednak pogarszała stan infekcji T-O Cable'a, wiec po obraniu imienia Prosh (połączenie słów "PROfessor" oraz "SHip") rozpoczął wędrówkę w gwiazdy.

Siege Perilous

Nazwane na wzór miejsca przy Okrągłym Stole Króla Artura zarezerwowanego dla rycerza o nieskalanym sercu Siege Perilous (lit. niebezpieczne miejsce) było klejnotem w broszy, którego strzegła Roma, strażniczka omniwersum. Pewnej nocy Brian Braddock uciekał przed goniącymi złoczyńcami i miał wypadek. Wtedy pojawiło się Siege Perilous i Roma oraz jej ojciec Merlin dali mu do wyboru buławę lub amulet, przy pomocy, których zwalczałby zło. Kilka lat późnej Roma ofiarowała broszę X-Men, których wskrzesiła po tym jak poświęcili swe życia, aby pokonać Adversary. Klejnot mógł urosnąć do rozmiarów bramy, która prowadziła do innego wymiaru, gdzie przechodzący zostaną osądzeni - godni odrodzą się na Ziemi, a reszta przepadnie. X-Men użyli klejnotu na pierwszej grupie Reavers, którą schwytali. Później podczas bitwy z Nimrodem Rogue została wciągnięta wraz z robotem. Niedługo po tych wydarzeniach reszta X-Men (Colossus, Dazzler, Havok, Psylocke), przekroczyła Bramę, z małą telepatyczną "pomocą" Psylocke, aby uciec przed nadciągającymi Reavers. Po ich przejściu brosza skurczyła się do swoich normalnych rozmiarów. Pierce rozwścieczony ucieczką X-Men zmiażdżył magiczny klejnot.

Skrulls

Jedno z "Wielkiej Trójki" kosmicznych mocarstw, Skrull to technologicznie zaawansowana rasa znana ze swych zdolności zmiany kształtów. Rasa ta jest wynikiem manipulacji Celestials i można ją porównywać do ziemskich Deviants. Ich zmiana kształtu jest czysto kosmetyczna i bez pomocy technologii nie są w stanie zduplikować zdolności. Od milionów lat, Skrullowie trwają w konflikcie z Kree, którzy obecnie są częścią Shi'ar. Gdy niemal dekadę temu planeta Skrullów została zniszczona przez Galactusa, przedstawiciele tej rasy znajdujący się na innych planetach pozostali bez imperium, któremu mogliby dalej służyć. Ciekawostką jest, że wśród Skrullów także zdarzają się mutacje, choć w stosunku do mutantów są bardziej bezwzględni niż Ziemianie - zabijają noworodki tuż po narodzinach. Grupą wygnanych Skrullów mutantów zaopiekował się Charles Xavier, Profesor stworzył z nich grupę zwaną Cadre K.

Sleazeworld (w wolnym tłumaczeniu "Świat Paskud")

To termin, którym X-Men nazywali rodzimą planetę Brood. Została zniszczona, gdy Królowa Brood próbowała zepsuć duszę proroka Acanti, rasy telepatycznych kosmicznych wielorybów. Planeta została rozdarta na strzępy przez walkę najwyższego dobra duszy Proroka oraz wrodzone zło Brood.

Soulsword ("Miecz Dusz")

Magiczna broń stworzona z najmroczniejszych zakątków duszy Magik podczas jej pobytu w Limbo. Miecz Dusz nie jest materialną bronią: jego główną zdolnością jest niszczenie zaklęć oraz istot magicznych, w większości przypadków permanentnie. Towarzyszył mu pancerz pokrywający lewe ramię wraz z ręką oraz klatkę piersiową. Po wydarzeniach Inferno miecz przeniósł się w posiadanie najlepszej przyjaciółki Illiany, Kitty Pryde. Z jej rąk trafił do Margali Szadros a następnie jej córki, Amandy Sefton, która obecnie włada Limbo. Drugi Soulsword pojawił się na Ziemi #616 za sprawą Magic z Exiles, która podarowała swój miecz Archangelowi, podczas pobytu w tej rzeczywistości, tworząc sobie nowy w zastępstwie. Również w Exiles, Union Jack wspominał, że miecz jest tylko jednym z wielu podobnych, chociaż większość została zniszczona.

Stepping Disks

Magiczne portale białego światła, które biorą swój początek w Limbo, mogą transportować każdego, kto przez nie przejdzie, w czasie i przestrzeni. Zazwyczaj portale pojawiają się i znikają w Limbo, a ich punkt docelowy jest losowy, więc podróżowanie nimi jest co najmniej ryzykowne. Jednakże posiadając odpowiednią wiedzę magik mógłby nauczyć się kontrolować dyski. Najlepszym ich użytkownikiem była Magik, której mutacyjną zdolnością było mentalne kontrolowanie portali, które mogły zabrać ją w dowolne miejsce. Magik mogła manipulować wielkością dysków, co pozwalało zabierać duże ilości osób. To właśnie przez jeden z dysków teleportacyjnych mała Illiana "wpadła" do Limbo i stała się uczennicą maga Belasco. Magik II (Amanda Sefton) także nauczyła się władać dyskami, chociaż nie ma wrodzonej zdolności kontroli nad nimi, tak jak jej poprzedniczka. Amanda otwiera portale wykorzystując swą magię oraz Miecz Dusz.

Summers Rebelion ("Rebelia Summersów")

Około 50 lub 60 lat w przyszłość, ludzie oraz mutanci połączą swe siły pod dowództwem kogoś o nazwisku "Summers" (nie wiadomo nic o imieniu) i obalą Sentinele oraz ich rasistowskich władców. Po tym Summers znika, co może prowadzić do wniosku, że ta osoba podróżowała w czasie. Rebelia doprowadziła do stworzenia X.S.E. i była punktem zwrotnym w relacjach pomiędzy ludźmi i mutantami w linii czasowej Bishopa.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.