Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD "Spider-Man 3"

RECENZJA DVD: SPIDER-MAN 3


spiderman3dvd.jpgOstatnia część filmowych przygód amerykańskiej ikony popkultury trzyma dobry, równy poziom znany z poprzednich odsłon trylogii. Nie inaczej jest z wydaniem tego obrazu na DVD, które w październiku zagościło na polskim rynku.

Po świetnej drugiej części z 2004 r., co nie zdarza się zbyt często jeśli chodzi o sequele wielkich amerykańskich produkcji, przyszedł czas na trzecią. Równie barwną, kontynuującą drogę wyznaczoną przez Sama Raimiego – uczynić z obrazu z kręgu modnych ostatnimi czasy produkcji o super ludziach nie tylko świetny film akcji ale także wpisujący się w ramy tzw. kina z ambicjami.

Tym razem Człowiek Pająk stoczyć musi walkę z trzema oponentami oraz przede wszystkim ze samym sobą. Zrzucić pokusę posiadania złego czarnego stroju kosmicznego pochodzenia, który daje mu jeszcze większą moc, ale wyzwala także najgorsze instynkty, co prowadzi do ranienia bliskich mu osób. "Spider-Man 3" to nie tylko - cytując za jego twórcami - film o winie, pokucie i przebaczeniu, ale także alegoria wszelkiego rodzaju uzależnień o czym wspomina reżyser na jednym z dodatków dołączonych na DVD. Jest to o tyle ważne, że głównym odbiorcą tego filmu oraz grupą docelową, która kupi wydanie na potrzeby kina domowego jest niewątpliwie młodsza część widowni. Na szczęście znajdzie tu coś dla siebie nie tylko fan komiksowych postaci ale także miłośnik kina. Ale po kolei...

Pierwszą z płyt wersji rozszerzonej określić można jako standardową - film wraz z możliwością wyboru opcji dźwięku, napisów dialogowych oraz dostępem do wybranych scen. Zachwyca częściowo animowane menu. Wyróżnia się standardowy dodatek kina domowego – komentarze twórców filmu. Tym razem mamy możliwość obejrzenia obrazu w towarzystwie wszystkich najważniejszych gwiazd produkcji na czele z Tobeyem Mcguire, Kirsten Dunst i reżyserem Samem Raimi. Ciepłe i zabawne komentarze zebranej razem grupy pokazują, że w ciągu prawie 7 lat stworzyli oni nie tylko świetnie współpracującą ekipę ale także przeżyli niezapomnianą przygodę. Dodatkowo widz powinien wychwycić wiele smaczków np. o fascynacji Tophera Grace'a komiksowym pierwowzorem i jego szczególnej dbałości o rolę Venoma, wynikającej z obawy o spełnienie oczekiwań miłośników Ścianołaza.

Druga płyta to już niemal marzenie każdego z fanów obrazu. Do pełnego zapoznania się z zamieszczonymi tam dodatkami potrzeba przynajmniej kilku godzin. Pomimo wysokiego standardu znanego z poprzednich części, odbiorca poczuć może mały niedosyt. Nie ukrywajmy, że wydanie dwupłytowe trafiać będzie przede wszystkim w ręce miłośnika nie tylko filmowej serii ale przede wszystkim jej komiksowego pierwowzoru. Tak jak uczyniono to przy okazji wersji "Spider-Mana" z 2002 r. przygotowanej na potrzeb domowego zacisza, tutaj ma się zgoła inne poczucie, że brakuje nieco materiałów, które w sposób kompleksowy odwoływałyby się do oryginalnych przygód Pająka. Poza kilkoma wypowiedziami twórcy Spidera - Stana Lee oraz próbą dokładnego przedstawienia postaci jednego z arch nemesis – Venoma, wspomnianych odnośników znajdziemy niewiele.
Za to fan kina nie będzie narzekać. Dodatki na DVD przedstawiają proces tworzenia filmu niemal od zera, prezentując od kuchni powstawanie muzyki, dźwięków, efektów specjalnych, kreowania postaci - wszystko okraszone wypowiedziami odpowiedzialnych za poszczególne zadania osób.

W dzisiejszych czasach co by nie powiedzieć spektakularne efekty specjalne wywołują mniejsze wrażenie niż np. 10 lat temu. Po obejrzeniu dodatków do "Spider-Mana 3" widz uświadamia sobie, że to co widzimy na ekranie jest efektem współpracy setek ludzi zaangażowanych w produkcję, którym oddać winien należne honory (jak w przypadku jednej z najpiękniejszych scen we filmie tj. transformacji Flinta Marko w Sandmana, która swoją idealną synchronizację na linii muzyka - obraz zawdzięcza tytanicznej współpracy reżyserów efektów dźwiękowych, kompozytora i grafików komputerowych).

Ciekawostką wśród dodatków oraz pewnego rodzaju novum dla wydań DVD całej trylogii jest ukazanie Nowego Jorku jako miejsca powstawania filmu. Ten z materiałów jako jedyny można uznać za nieco świeży i nie powielający schematów znanych z poprzednich wydań serii dla potrzeb kina domowego (vide: powstawanie postaci, tworzenie fabuły i różnego rodzaju efektów), co nie powinno w żadnym wypadku być odbierane jako oskarżenie, bo przyczepić się nie ma za bardzo do czego. Jeśli już o standardach mowa, to po raz kolejny świetnie ogląda się tzw. gagi z planu, które w sposób bezpretensjonalny pokazują świetną atmosferę panująca na planie. Językoznawców ucieszą i zaciekawią reklamówki TV z całego świata.

Jak na wzorowe produkcje przystało, na płycie zapisano obraz w najlepszej jakości i rozmiarze 2.40:1 (anamorficzny). Zadbano nie tylko o dokładne odwzorowanie kolorów ale również o dźwięk. Mamy do dyspozycji kilka różnych wersji językowych włącznie z polskim lektorem. W charakterze zbędnej ciekawostki odbierać trzeba dodanie wersji w języku hindi z dźwiękiem 5.1.
Reasumując, opcja dźwięku przestrzennego potęguje niesamowite wrażenie odbioru produkcji, szczególnie jeśli chodzi o sceny akcji. Dodatkowo płytę pierwszą wzbogacono o napisy dialogowe we większości najpopularniejszych języków. Szkoda jedynie, że mamy tutaj do czynienia ze zubożeniem liczby dostępnych napisów w stosunku do poprzednich wydań DVD trylogii. Jest to jednak raczej narzekanie z punktu widzenia odbiorcy wyszukanego, który poprzez obcowanie z kinem chciałby uczyć się języków mniej popularnych w naszym kraju, np. skandynawskich.

Cokolwiek robisz, zawsze masz wybór – te słowa kończą jedną z kulminacyjnych scen filmu i są niejako jego credo, adresowanym przede wszystkim do młodego widza. Czasami dobre wzorce wyniesione od bohaterów młodości rzutują potem na całe późniejsze życie. To dobrze, że we filmach Raimiego widać nie tylko dbałość o szczegóły ale także nie omija się przesłania, bez nadmiernego wyolbrzymiania patosu znanego z wielu amerykańskich produkcji (to, że nie obejdzie się bez krzty kultu amerykanizmu nie podlega dyskusji). Aby zawarty tutaj dydaktyzm nie brzmiał pretensjonalnie i trafiał do młodych ludzi, twórcy musieli zadbać o określoną oprawę filmu co ostatecznie im się udało.

Opisywane wydanie DVD potwierdza regułę, że świetne produkcje w kinie przy dostępie do odpowiedniego sprzętu smakują równie dobrze w warunkach domowych i pozwalają spojrzeć na film z innej perspektywy, poznać proces tworzenia od kuchni oraz nacieszyć się detalami, które ominęły widza podczas projekcji na dużym ekranie. "Spider-Man 3" na DVD to niewątpliwie pozycja godna polecenia. Nie tylko dla fana komiksu ale również X muzy bo jakby nie patrzeć, gdyby obraz Raimiego obedrzeć z elementów "superbohaterskości", otrzymalibyśmy mieszankę różnych gatunków filmowych od komediodramatu z elementami pastiszu, poprzez love story, a skończywszy na musicalu. Wielka w tym zasługa szerokiej wizji reżysera, który po raz kolejny podjął próbę uczynienia z filmów o bohaterze komiksowym czegoś więcej niż infantylnego, miałkiego kina akcji, o co nietrudno. I chwała mu za to.

Ocena DVD: 5

Autor: Kakteen

Nośnik: DVD
Wydanie: 2-płytowe
Reżyseria: Sam Raimi
Obsada: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church, Topher Grace, Bryce Dallas Howard, James Cromwell, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Dylan Baker, Bill Nunn, Theresa Russell, Cliff Robertson, Ted Raimi, Daniel Gillies
Rok produkcji: 2007
Czas: 121 min.
Format obrazu: 2.40:1, 16:9
Region: 2
Dystrybucja: Imperial Entertainment
Dźwięk: DD 5.1: angielski, polski, hindi
Napisy: angielskie, polskie, greckie, hindi
Dodatki: dostęp do wybranych scen, komentarze Sama Raimi, aktorów i twórców; zwiastuny, gagi z planu, dodatki ukryte, reportaże o realizacji, galerie, teledysk Snow Patrol "Signal Fire", spoty TV, zwiastuny.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.