Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty: Thunderbooks

Niezależnie, czy przybyliście do Blackpool na północno-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w międzynarodowym konkursie tańca towarzyskiego, odwiedzić miejsce, w którym mieszkała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czy po prostu odpocząć i się zabawić, jeśli znajdziecie chwilkę, możecie zajrzeć do miejscowego Comic Shopu, Thunderbooks.


Miasto: Blackpool (Wielka Brytania)
Sklep: Thunderbooks

Dojazd: 332 Lytham Road, bo taki jest adres sklepu, znajduje się zaraz przy stacji kolejowej Blackpool South – choć niewiele bezpośrednich połączeń się na niej zatrzymuje. Z cieszącej się większą popularnością stacji Blackpool North dostaniecie się w okolice sklepu za pomocą komunikacji miejskiej – wypatrujcie numerów 5, 11 i 68. Możecie też skorzystać z biegnącej wzdłuż wybrzeża linii tramwajowej.

Sklep i jego zaopatrzenie: Choć powierzchnia sklepu nie jest zbyt wielka (dostępne dla klientów jest jedynie jedno pomieszczenie wielkości sporego salonu bądź małej szkolnej klasy), jest on wypełniony po brzegi. Jak dowiedziałem się od przemiłej ekspedientki i co później potwierdziła ich strona internetowa, sklep działa już trzydzieści lat – a właściwie dwa sklepy, pod jednym dachem znajduje się bowiem nie tylko Thunderbooks, ale także i "Star Trader", skupiający się na memorabiliach związanych z serialami SF, zwłaszcza tymi brytyjskimi. To oznacza merch Doctora Who, jak w każdym innym nerd-sklepie na Wyspach, ale także, ku mojemu zaskoczeniu, znaczne ilości kultowych w półświatku dzieł, jak Space: 1999 czy Thunderbirds (na którym swoją drogą wzorowane jest logo sklepu). Znajdzie się tu sporo produktów okołoserialowych – modele, figurki, breloczki, kieszonkowe książki (w tym i te poświęcone takim zapomnianym przez wszystkich poza hardcore'owymi fanami Gene'a Roddenberry'ego serialom, jak Andromeda czy Ziemia: Ostateczne Starcie, bez wątpienia od lat znajdujące się na wystawie), a także płyty DVD.

 

Nas jednak obchodzą przede wszystkim komiksy. Na dwóch ścianach znajdziemy wystawione nowości zeszytowe i tak nowe, jak i starsze wydania zbiorcze, choć głównie z Wielkiej Dwójki i tych najpopularniejszych "przystawek", czyli Dark Horse'a i Image. Jeśli chodzi o zeszyty, wygląda na to, że sklep skupia się głównie na tych popularniejszych seriach (jak widać na zdjęciu, mają mnóstwo serii z Gotham City). W przypadku wydań zbiorczych mamy większy rozrzut, tutaj jednak sklep stawia głównie na podstawowe, chude wydania zbiorcze w miękkiej oprawie. Jak można się spodziewać po działającym od dłuższego czasu sklepie, znajdziemy tu też całkiem sporo longboxów wypełnionych archiwami.

  

Sprzedawcy: Jak wspominałem, uciąłem sobie krótką pogawędkę z ekspedientką, jak się okazuje, geekiem drugiej generacji, można więc zaufać jej rekomendacjom. Choć nie zabawiłem w sklepie długo, kilka razy byłem też światkiem, jak przyjmuje ona telefony od zamawiających bądź poszukujących konkretnych komiksów klientów – kolejna użyteczna usługa.
Jedynym problemem jest nieco niecodzienny harmonogram otwarć sklepu – od środy do soboty, w typowych "sklepowych" godzinach. Choć jeśli skupiamy się na komiksach, ma to pewien sens.

Ceny: Tutaj niestety nie mam do zaraportowania niczego ciekawego – sklep korzysta z bardzo standardowego na Wyspach przelicznika 1:0,75, czyli 75 pensów za dolara za komiks z nowości wydawniczych. Zresztą, sami możecie przyjrzeć się cenom, sklep bowiem posiada swoją stronę na eBay: http://stores.ebay.co.uk/startraderculttvukspecialist/

Podsumowanie: Choć sklep jest niewielkich rozmiarów, ma po trochu wszystkiego, w tym i rzeczy, których można się nie spodziewać. Minusem jest skupianie się głównie na bardziej mainstreamowych nowościach, ale Thunderbooks nadrabiają to zaskakującą ofertą dla fanów mniej znanych seriali.

7/10

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.