Avalon » Publicystyka » Artykuł

Marvel Animacje

Seriale animowane ukazujące przygody największych bohaterów Domu Pomysłów mają bardzo bogatą tradycję. Wszystko zaczęło się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wówczas swój debiut miały takie serie jak: Spider-Man, Thor czy Fantastic Four.

W późniejszym czasie nastąpił spory przestój. Spragnieni i rozbudzeni fani musieli czekać, aż do 1992 roku. Wtedy właśnie na ekrany telewizorów wszedł niepozorny serial o wiele mówiącym tytule X-Men.

Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę [Bullseye – przyp. Janio15]. Mutanci odnieśli oszałamiający sukces i jasne się stało, że przyszła pora na kolejnych herosów. W krótkim odstępie czasowym własnych serii doczekali się Spider-Man, Fantastic Four, Hulk, Iron Man czy Silver Surfer.

Lata dziewięćdziesiąte to złoty okres animacji Marvela. W tym czasie powstało bardzo wiele dobrych i bardzo dobrych odcinków. Były one silnie inspirowane komiksami (zarówno w kwestii historii jak i kreski), co stanowiło o sukcesie niemal wszystkich tytułów. Polski widz miał także sposobność poznania chociaż części animowanego uniwer
SPIDER-MAN THE ANIMATED SERIES

SEZON 1SMTAS1.jpg Odcinek 1
"Night of the Lizard"

Bohaterowie:
- Peter Parker/Spider-Man, ciocia May, J.J. Jameson, Eddie Brock
- dr Curt Connors/Lizard


Nowy Jork. Dwóch robotników schodzi do kanałów, rozpoczynając kolejny ciężki dzień w pracy. Nagle jeden z nich zostaje porwany przez niezidentyfikowanego stwora. Drugi podczas ucieczki omal nie ginie w odmętach wody, jednak z opresji ratuje go Spider-Man.
W redakcji Daily Bugle Parker dostaje zlecenie od szefa. Musi sfotografować wielkiego jaszczura grasującego podobno w kanałach (nagroda wynosi 1000 dolarów). Pete odkrywa, że ciocia May zalega z czynszem, dlatego podejmuje się zadania uwiecznienia na kliszy przerośniętej jaszczurki. Już jako Spider-Man rusza do kanałów, ale jedynie co znajduje, to wielkie odbicie stopy czegoś, co mogłoby przypominać jaszczurkę chodzącą na dwóch łapach. Parker postanawia zaczerpnąć opinii dr Connorsa. Na miejscu pajęczy zmysł ostrzega Petera przed niebezpieczeństwem. To Lizard w laboratorium Connorsa!
W retrospekcji widzimy jak Connors prowadzi badania nad gadzią zdolnością regeneracji. Pete zastanawia się kto mógłby chcieć porwać dr Connorsa. Nie czekając na odpowiedź, zmierza do jego domu z nadzieją na uzyskanie odpowiedzi. Trafia jednak na Lizarda, z którym zaczyna walczyć. W trakcie pojedynku wychodzi na jaw, że Curt i Lizard to ta sama osoba (Connors eksperymentował na sobie).
Lizard porywa swoją żonę i ucieka z nią do kanałów. Nie wie, że w pogoń za nim ruszył Spider-Man.
Parker odnajduje Curta, który pracuje nad urządzeniem umożliwiającym przemianę nowojorczyków w jaszczurki i żona ma mu w tym pomóc. Spider-Man wtrąca się w dyskusję małżonków. Wywiązuje się walka pomiędzy nim, a Lizardem. Pojedynek przenosi się do wody, gdzie Pete włącza urządzenie do przemiany. Po wszystkim Peter wychodzi z wody, taszcząc Connorsa w ludzkiej postaci.
Nazajutrz, Parker oddaje pieniądze cioci May za zdjęcia wielkiej jaszczurki.
SMTAS2.jpgOdcinek 2
"The Spider Slayer"

Bohaterowie:
- Peter Parker/Spider-Man, J.J.Jameson, Felicia Hardy, Flash Thompson,
- Noman Osborn, Alister, Spencer, Wilson Fisk/Kingpin

Szybującego Spider-Mana atakują nagle małe, mechaniczne urządzenia, które, jak się okazuje, już wcześniej go śledziły. Pajęczak bez problemu rozprawia się z przeciwnikami. Tymczasem w innym miejscu pojedynek ogląda tajemnicza osoba, która jest pełna podziwu dla Spider-Mana. Ów tajemniczym obserwatorem okazuje się być Norman Osborn. Na jaw wychodzi nikczemny plan Osborna, który pragnie zniszczyć Człowieka Pająka. Tropiciele miały za zadanie jedynie wykryć Spider-Mana. Misję zlikwidowania herosa ma wykonać robot - Zabójca Pająków "Czarna Wdowa".
W międzyczasie Parker w gabinecie Jamesona dostaje zlecenie na zrobienie zdjęć podczas balu dobroczynnego.
Do spółki z Osbornem wchodzi Eddie Brock. Ma on być zabezpieczeniem dla całego przedsięwzięcia. Zadaniem Brocka jest przedstawienie w mediach całej operacji w odpowiednim świetle.
Gdy Osborn opuszcza hangar swojej fabryki, Alister dowiaduje się, że jego ojciec Spencer pracuje dla Normana tylko po to, aby zbudować specjalny wózek inwalidzki dla swojego sparaliżowanego syna.
Okazuje się jednak, że Osborn nie działa sam, tylko z polecenia Kingpina. W trakcie balu dobroczynnego Flash przebiera się w kostium Spider-Mana i jest omyłkowo wzięty na cel przez tropicieli. Wybucha walka pomiędzy prawdziwym człowiekiem pająkiem, a Czarną Wdową. Robot-zabójca omyłkowo porywa Flasha Thompsona. Brock ujawnia kim jest Spider-Man…… a jest nim Flash!
Parker rusza mu na pomoc. W laboratorium Osborna Pete rozprawia się z Czarną Wdową i doprowadza do wybuchu całego budynku. W jego gruzach ginie Spencer.
Eddie zostaje wyrzucony za ośmieszenie redakcji Daily Bugle, a Kingpin nawiązuje współpracę z Alisterem w celu zlikwidowania Spider-Mana.


SMTAS3.jpgOdcinek 3
"Return of the Spider Slyers"

Bohaterowie:
- Peter Parker/Spider-Man, Flash Thompson, Mary Jane Watson, Harry Osborn
- Wilson Fisk/Kingpin, Alister, Norman Osborn, Eddie Brock

Spider-Man ku swojemu zdziwieniu znów musi walczyć z Czarną Wdową. Sprawę pogarsza pojawienie się drugiego, jeszcze większego robota. W nierównej walce Peter zostaje pochwycony i przetransportowany do laboratorium Alistera. Ten pracuje teraz dla Kingpina i odpowiada z ponowne pojawienie się Zabójców Pająków.
Do laboratorium zostaje zwabiony J.J.Jameson, który zostaje połączony ze Spider-Manem bombą. Obydwaj mają godzinę życia.
Flasha atakuje Czarna Wdowa, jednak w samą porę zjawia się Spider-Man (z uczepionym Jamesonem). Przy pomocy robota uwalnia Jamesona i będąc w pełni sprawny unieruchamia przeciwnika. Pete rusza na poszukiwania drugiego robota. Nie trwa to długo, bowiem drugi zabójca ściga przerażonego Eddiego Brocka. Pajęczak i w tym przypadku szybko i sprawnie radzi sobie ze swoim oportunistą.
W międzyczasie trzeci robot, o kształcie gigantycznego skorpiona uderza na Oscorp. W trakcie walki wszystkie trzy maszyny łączą się w jednego super robota. Na miejscu Parker pozbywa się w końcu ładunku, który tkwił na jego ręce. Po krótkiej walce umieszcza bombę na robotach, która niszczy całkowicie nieprzejednane maszyny.
Po powrocie do domu Peter spotyka się po raz pierwszy z Mary Jane.


SMTAS4.jpgOdcinek 4
"The Menace of Mysterio"

Bohaterowie:
- Peter Parker/Spider-Man, Mary Jane Watson, ciocia May, J.J.Jameson
- Mysterio, porucznik Lee

Noc. Właśnie ma miejsce napad ma miejskie muzeum. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą był Spider-Man.
Nazajutrz Mary Jane dzwoni do Peta wyraźnie z nim flirtując. Z tv Peter dowiaduje się, że Spider-Man okradł miejskie muzeum.
Parker na miejscu zbrodni znajduje sieć po Spider-Manie. Dowód wyraźnie wskazuje, że ktoś się pod niego podszył. Nagle wszystkim zebranym w muzeum ukazuje się tajemniczy Mysterio. Ogłasza, że pojmie Spider-Mana, po czym daje popis swoich sztuczek. Peter postanawia się spotkać ze swoim sobowtórem.
W centrum handlowym pajęczak natrafia na Mysterio. Wywiązuje się walka. Mysterio rzuca wyzwanie Spider-Manowi, ale w miejscu w którym został wcześniej zniszczony przez Człowieka Pająka. Pojedynek przenosi się na most brooklyński, gdzie Pete dostaje cięgi i wpada do rzeki.
Już w domu Peter wściekle rzuca kostiumem. Ma dość takiego życia, w którym nie ma czasu dla siebie, Mary Jane i cioci. Jednak po rozmowie z panią porucznik Lee (kierowany również poczuciem winy za śmierć wujka Bena) Parker postanawia wrócić na ulice jako Spider-Man. Tymczasem w retrospekcji dowiadujemy się, kim naprawdę jest Mysterio.
Do ostatecznej rozgrywki dochodzi w studiu filmowym, gdzie Spider-Man pomimo wielu sztuczek Mysterio pokonuje swojego przeciwnika.
Już po wszystkim Parker ponownie umawia się z Mary Jane.


SMTAS5.jpg
Odcinek 5
"Doctor Octopus"

Bohaterowie:
- Peter Parker/Spider-Man, J.J.Jameson, Felicia Hardy
- Otto Octavius/Dr Octopus

Peter spotyka się z Felicią Hardy w jej domu. Nagle posiadłość atakuje niejaki dr Octopus i porywa dziewczynę. Na pożegnanie pozostawia list z żądaniami. Matka Felicii poznaje pismo. Okazuje się, że jego właścicielem jest dr Otto Octavius.
Parker zna doktora. Przypomina sobie, jakim wspaniałym był naukowcem. Zastanawia się, co mogło go zmienić.
W jednym z magazynów Octopus wyjaśnia, jak zginął dr Octavius, a jak w zamian narodził się dr Octopus. Obwinia za to matkę Felicii.
Za pośrednictwem Jamesona Octavius przedstawia swoje żądania. Okup ma przynieść osobiście Jameson. W trakcie przekazywania pieniędzy zjawia się niespodziewanie Spider-Man. Doc Ock powala Spidera i domaga się jeszcze wyższego okupu.
Parker, jako że wie, jak podejść Octaviusa zgłasza się na ochotnika do zaniesienia pieniędzy. Octopus pozbywa się Petera, ale już po chwili musi ponownie stawić czoła Spider-Manowi. Po ciężkiej walce niezawodny Człowiek Pająk unieszkodliwia dr Octopusa i uwalnia Jamesona oraz Felicję Hardy.

Autor: Janio15
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.