Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Szósty: Millennium Comics

Naprawiamy niedopatrzenie i z West Midlands, w którym znajduje się Birmingham, wracamy do Cheshire i ogólnie pojętego dorzecza Mersey, znajduje się tu bowiem jeszcze jeden sklep, który można odwiedzić. Żeby było ciekawiej – jeden sklep w dwóch miejscach.
 

Miasto: Northwich, Warrington (Wielka Brytania)
Sklep: Millennium Comics
Dojazd: Sklep główny znajduje się pod adresem 4 Church Road w Northwich i to samo w sobie sprawia drobny problem w związku z dojazdem – bezpośrednie połączenia kolejowe posiada jedynie z Chester i Manchester (i oczywiście ze stacji pośrednich), a autobusowe – z kilkoma innymi pobliskimi miastami. Church Street to boczna uliczka, ale z dobrą mapą nawet za pierwszym razem można dostać się na miejsce w kilka minut i z dworca, i z pętli autobusowej. Jedynym problemem, jak wspominałem, jest znalezienie połączenia z jednym z nich.
Warrington jest miastem większym i lepiej połączonym z resztą kraju (ma nawet bezpośredni autobus do Northwich). Do tego i z tamtejszej pętli autobusowej, i tamtejszego dworca droga do "oddziału" sklepu jest prosta jak drut i zajmuje kilka minut. Tutaj jedynym problemem jest fakt, że ów "oddział" jest jedynie pawilonem na miejskim rynku/giełdzie, zasadniczo straganem pod dachem. No i idąc przez ów rynek od strony dworca trzeba minąć targ rybny, a nie każdy jest fanem tego zapachu.

  

Sklep i jego zaopatrzenie: Sklep w Northwich nie jest nawet mały – jest TYCI. Składa się z "przedsionka" z kasą i nowościami wydawniczymi oraz drugim pomieszczeniem z półkami wypełnionymi wydaniami zbiorczymi, longboxami i mniej popularnymi nowościami (oraz, dla urozmaicenia widoków, starym automatem do gry – patrz zdjęcie). Jestem całkiem pewien (no, tak na 75%), że całość zmieściłaby się w moim, nie tak znowu wielkim, pokoju. Również, w zależności od swojej tolerancji, potencjalny klient może uznać unoszący się w sklepie zapach albo za typowy aromat antykwariatu, albo za znak, że pora na fumigację.

  

(Uwaga: Powyżej znajdują się zdjęcia z Northwich, a poniżej - z Warrington)

Żeby było zabawniej, stoisko w Warrington wydaje się nieco większe – choć z drugiej strony tylko jedna ze ścian jest prawdziwa, i wygląda na to, że w bliżej nieokreślonej przeszłości przejął sąsiedni stragan. Tu także znajdziemy podstawy – nowości wydawnicze, wydania zbiorcze, stare komiksy w longboxach i skromną liczbę figurek.
Zaskoczyła mnie za to całkiem spora liczba cegieł typu omnibus, w które Millennium Comics wydaje się być lepiej zaopatrzony, niż Forbidden Planet. Jasne, jest ich "zaledwie" koło dwudziestu, ale licząc po metrażu to całkiem sporo. Również i wybór jest zaskakująco spory – znajdziemy tu nie tylko Marvela, DC i Image, ale i mniejsze wydawnictwa.

 

Ceny: Na początku chciałem napisać, że są one kilkanaście pensów wyższe, niż w innych sklepach, ale porównawszy je z tymi w innych sklepach, które odwiedziłem podczas mojej najnowszej odysei, wygląda na to, że ceny w całym kraju w ostatnim podskoczyły. Brexit najmocniej uderzył w fanów komiksów, najwyraźniej.
To nadal jedynie garść pensów, więc nie ma nad czym rozpaczać, ale sugerowałbym nie przykładać w związku z tym większej wagi do tego, co pisałem w tekstach sprzed czerwcowego referendum, bo to prawdopodobnie nieaktualne informacje.

 

Podsumowanie: Millennium Comics nie jest niczym specjalnym, ale jeśli żyjecie w pobliżu (a w związku z tym, że prawie jeden procent z przeszło 200 tysięcy mieszkańców aglomeracji Warrington mówi po polsku, nie jest to znowu takie nieprawdopodobne), może to być dobre miejsce na kupowanie nowości wydawniczych. W innym przypadku jednak prawdopodobnie byłoby Wam łatwiej dostać się do większego miasta z większym sklepem.

6/10

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.