Avalon » Publicystyka » Artykuł

AvalonPlus - Witajcie w Riverdale!

W związku z premierą serialu Riverdale postanowiliśmy stworzyć dla Was kilka tekstów, które przybliżą Wam postać Archiego i jego przyjaciół, a także obecnie wydawanych komiksów z nimi w roli głównej. Na sam początek krótka historia wydawnictwa Archie Comics i jego bohaterów, a już za dwa tygodnie recenzja pierwszego tomu najnowszych przygód mieszkańców Riverdale. Wydawnictwo Archie Comics powstało już w 1939 roku jako MLJ Comics i zajmowało się głównie publikowaniem historii superbohaterkich. Zmiany nastąpiły wraz z rokiem 1941, kiedy to powstał pierwszy komiks z przygodami Archiego Andrewsa, stworzonych przez Johna L. Goldwatera i Boba Montanę we współpracy z Viciem Bloomem. Szybki wzrost popularności tej postaci doprowadził do zmiany nazwy wydawnictwa i od tamtego momentu to Archie i spółka znajdowali się w centrum wydawanych przez nich komiksów. 

Kolejne dekady przyniosły nowe tytuły z mieszkańcami Riverdale jednak bez większych rewolucji. Były to głównie sielankowe, humorystyczne historie, utrwalające obraz tego miasta i jego bohaterów jako miejsca, gdzie nie ma prawdziwych problemów, a wszystko kręci się głównie wokół miłosnego trójkąta jaki tworzyli Archie, Veronica i Betty. Zmiany nadeszły wraz z rokiem 2010, gdy rozpoczęto publikację Life with Archie, serii zawierające dwie różne historie rozwijającej dwie możliwe przyszłości - świat, w którym Archie żeni się z Betty, i świat, w którym Archie żeni się z Veronicą. Tytuł ten zaczął podejmować aktualne tematy, jak małżeństwa tej samej płci czy problem posiadania broni, i nie bał się kontrowersji z tym związanych. 

W tym samym roku na łamach innej serii zadebiutował Kevin Keller, pierwsza homoseksualna postać w komiksach Archie Comics, która miała rozpocząć proces większej dywersyfikacji Riverdale. Numer w którym się pojawił był pierwszym, który wymusił potrzebę dodruku, a sama postać stała się bohaterem wielu innych komiksów, w tym swojej własnej serii, która w 2012 roku zdobyła nagrodę GLAAD. 

Rok później rozpoczęto publikację rozgrywającej się w alternatywnej rzeczywistości serii "Afterlife with Archie", która zmusiła mieszkańców Riverdale do stawienia czoła apokalipsie zombie. Był to pierwszy horror w ofercie Archie Comics i pierwszy przeznaczony dla dojrzalszego czytelnika. Sukces serii doprowadził do publikacji podobnego tytułu, czyli "Chilling Adventures of Sabrina", z postacią wydaje się o wiele bardziej rozpoznawalną w Polsce od praktycznie wszystkich innych pochodzących z tego wydawnictwa, do czego przyczynił się zarówno serial animowany jak i aktorski dość popularne w pewnym okresie w naszym kraju. Oba horrory spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem, ale od samego początku zmagały się jednak z opóźnieniami. 


Life with Archie zostało zakończone w 2014 roku wraz z heroiczną śmiercią głównego bohatera w obu liniach czasowych, co stało się po części impulsem do odnowienia uniwersum, które zapowiedziano na lipiec 2015 roku. Za nową serię pod prostym tytułem Archie, która zadebiutować miała z nową jedynką na okładce, odpowiedzialny został Mark Waid, znany fanom Marvela z pisania przygód Fantastycznej Czwórki czy też Daredevila, a rysunki w pierwszych numerach stworzyć miała Fiona Staples, której popularność przyniosła praca nad Sagą. Oba te nazwiska przyciągnęły do tytułu nowych czytelników, a sama seria miała być świeżym startem dla nowych fanów, jednocześnie zadowalając starych czytelników (więcej o tym już za dwa tygodnie). Tak zwane "Nowe Riverdale" zaczęło szybko się rozbudowywać, do głównej serii dołączyły solowe przygody Jugheada, a rok później tytuł o Betty i Veronice, Jossie i Pussycats oraz o Reggiem Mantle'u. 

Wiecie już, jak na przestrzeni lat zmieniała się historia wydawnictwa Archie Comics i mieszkańców Riverdale, czas więc poznać ich samych. Warto na wstępie zaznaczyć, że nie każda z komiksowych postaci jest do końca podobna do swojego serialowego odpowiednika, co wiąże się głównie z tym, jaki klimat postanowili przyjąć twórcy Riverdale. Najlepiej widać to na przykładzie już samego głównego bohatera. Archie Andrews w komiksach jest niezdarną postacią, którego pech prowadzi do wielu niefortunnych wydarzeń, najczęściej związanych z ojcem Veronici lub dyrektorem szkoły do której uczęszczał. Tego aspektu jego osobowości próżno szukać w pierwszym odcinku serialu i ciężko mieć nadzieję, że to się zmieni. To, co pozostało, to jego pasja wobec sportu i przede wszystkim muzyki, którą dzieli również ze swoimi znajomymi. Ten rudowłosy chłopak nie istniałby także bez dwójki dziewczyn, które darzy niemałym uczuciem, czyli Betty i Veronici. 

Sytuacja między nimi nigdy nie była łatwa, choć najczęściej przedstawiano Archiego jako bardziej zainteresowanego Veronicą niż Betty, bo o uczucia tej pierwszej zawsze musiał zabiegać, a drugiej był pewny. Wszystko to nie przeszkadzało dziewczynom zostać dobrymi przyjaciółkami, choć nie mają ze sobą aż tak wiele wspólnego. Betty Cooper to miła i wiecznie troszcząca się o każdego dziewczyna, stawiająca dobro innych nad swoje. Veronica Lodge to córka milionera, a przez to rozpieszczona i często myśląca głównie o sobie, choć z czasem zaprzyjaźniająca się z resztą rówieśników. 

Najlepszym przyjacielem Archiego jest Jughead Jones, którego znakiem rozpoznawczym jest szara czapka w kształcie korony. Jest leniwy, sarkastyczny i słynie z ogromnego apetytu i ciągłego proszenia znajomych o pożyczenie pieniędzy. Mimo swych wad nigdy nie zostawi swojego przyjaciela w potrzebie i na swój sposób będzie mu pomocny. Bliski tej grupie stanie się także Kevin Keller, którego orientacja jest tym co ściągnęło na niego uwagę, choć nigdy nie był on ukazywany stereotypowo ani nie budził kontrowersji wśród innych postaci. 

Do znajomych Archiego zaliczyć można także Reggiego Mantle'a, choć nie pała on do niego ogromną sympatią. Reggie jest osobą wpatrzoną głównie w siebie, nie widzącą w sobie wad, a tym samym patrzącą z góry na innych. Odczuwa potrzebę ciągłej rywalizacji z Archiem o względy dziewczyn, uprzykrzając mu przy tym dodatkowo życie. Bardzo podobna do niego jest Cheryl Blossom, rudowłosa dziewczyna, która podobnie jak Veronica pochodzi z bogatej rodziny. Przyłącza się do walki o względy Archiego, choć bardziej dla zabawy niż chęci stworzenia prawdziwego związku, a towarzyszem jej przygód jest jej brat bliźniak Jason. 


Wymienione przeze mnie postaci to jedynie fragment bogatej obsady komiksów o Archiem, ale to oni tworzą trzon Riverdale, które pokochało tak wielu czytelników. By dobrze ich poznać, najlepiej sięgnąć po wspomniany już tu, wydawany od ponad roku komiks autorstwa Marka Waida, który opisuje przygody tych bohaterów na nowo, czerpiąc mocno z ich bogatej historii. Komu tego mało, może spróbować śledzić Riverdalenowy serial stacji CW, który oparty jest na postaciach z komiksów, ale umieszczający ich w mroczniejszej rzeczywistości, gdzie muszą zmierzyć się z tragiczną śmiercią jednego z nich - na ten moment trudno osądzić, czy ostatecznie będzie to warta uwagi produkcja. 

Rodzyn

na podstawie: 
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.