Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Ósmy: Abstract Sprocket

Zanim Anglicy mianowali Londyn na stolicę swojego kraju, ten zaszczytny tytuł nosiło Norwich. Obecnie jest to spokojne 100 tysięczne miasto na wschodnim wybrzeżu Anglii, gdzie znajdziecie pięknie odrestaurowany kościół z 1402 roku, średniowieczny zamek z okolic roku 1000, a pod nim kilkupoziomowe centrum handlowe. Oczywiście dla nas, fanów komiksów, punktem obowiązkowym w Norwich powinien być Abstract Sprocket.
Miasto: Norwich Sklep: Abstract Sprocket wtp81s.jpg wtp82s.jpg

Dojazdwtp8maps.jpg
Norwich to niewielka mieścina, więc nie będę zbytnio rozpisywać się nad drogą dojścia do sklepu. Spójrzcie na mapę i pamiętajcie, aby poruszać się cały czas na zachód od głównej drogi (Dereham Rd). Jeśli potrzebujecie szerszego spojrzenia na mapę, to zachęcam do skorzystania z google. Adres, pod jakim mieści się Abstract Sprocket, to 29 St Benedicts Street.

Sklep i jego zaopatrzenie
wtp83s.jpgAbstract Sprocket to niewielki Comics Shop w zupełności spełniający komiksowe zapotrzebowanie 100 tysięcznego miasteczka. Oczywiście nie na miejscu byłyby tutaj porównania z francuskim czy dublińskim "gigantem", gdyż wielkość w tym wypadku podyktowana jest mniejszym rynkiem zbytu. Wnętrze sklepu jest utrzymane w bardzo dobrym klimacie, wszystkie ściany są zapełnione komiksami lub plakatami z herosami. Podstawowa "półka" (czytaj - cała ściana), na lewo po wejściu do sklepu przeznaczona jest na wszystkie nowe pozycje. Zaraz za nią, na końcu pomieszczenia, znajdują się regały mieszczące wydania zbiorcze. Środek to widoczne na zdjęciach komory z komiksami archiwalnymi, gdzie lewa część przeznaczona jest dla Marvela, a prawa dla DC. Na ścianie przeciwległej do tej z nowościami znajdziemy komiksy pochodzące z pozostałych wydawnictw, w tym japońską mangę.

Pozytywnie zaskakuje forma zapakowania każdego, dosłownie każdego komiksu. Niezależnie od tego, czy jest to opasłe HC, standardowy TPB czy zwyczajny zeszytowiec, każdy zapakowany jest w oddzielną folię. Bez wyjątku (mangi są poza konkurencją). Takich praktyk nie widziałem jeszcze w żadnym CS, a szkoda. Mało który Comics Shop może pochwalić się tak długim okresem istnienia, 16 lat robi wrażenie.

wtp84s.jpg wtp85s.jpg wtp86s.jpg

Nowe pozycje z danego tygodnia ukazują się tutaj w każdy czwartek, wtedy też można spotkać właściciela sklepu siedzącego na podłodze z kartonami komiksów, ładującego każdy egzemplarz w osobną folię i naklejającego odpowiednią cenę. W stosunku do większości przedstawionych sklepów, mamy jednodniowe opóźnienie, które nie powinno raczej zbytnio martwić.

Oczywiście na miejscu dostępne są wszystkie serie aktualne i większość nowych wydań zbiorczych. W przypadku starszych egzempalarzy (czytaj poniżej 4 miesięcy), sprawa trochę się komplikuje i nie ma reguły, która określiłaby, które archiwa są na miejscu, a których brak. Dla przykładu, poszukiwałem (na prośbę redevila) TPB Uncanny X-Men Austena i X-Treme X-Men (szczerze nie pamiętam już, o które chodziło). Niestety dla redevila żadnego ze wspomnianych nie było, jedynie pojedyncze numery X-Treme. Oczywiście należy zwrócić uwagę na fakt, że Uncanny były autorstwa Austena i mało kto trzyma takie szkarady na półkach. Oczywiście, jeśli czegoś nie ma na miejscu, możemy to zamówić, ale o tym za chwilę.

wtp87s.jpg wtp88s.jpg wtp89s.jpg wtp810s.jpg


Sprzedawca
Mały sklep, niewielka obsługa. Opróćz właściciela układającego komiksy na półkach, czasami za kasą znajduje się (prawdopodobnie) jego żona. Kwestia komunikacji w języku angielskim nie wymaga w tym wypadku poruszania. Oczywiście w każdej chwili możemy liczyć na pomoc przy poszukiwaniu żądanego komiksu i szybko dowiedzieć się, czy takowy w ogóle w sklepie się znajduje. Jeśli okaże się, że danego tytułu brak, zawsze możemy zamówić go na miejscu lub złożyć zamówienie za pomocą internetu na stronie www.abstractsprocket.com. Na wspomnianej stronie możemy również dokonywać zakupów pozycji osiągalnych w sklepie.
Abstract Sprocket czynny jest codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17.

wtp811s.jpg wtp812s.jpg wtp813s.jpg wtp814s.jpg

Ceny
Jeśli liczycie na cenową rewolucję, to polecam zamawiać komiksy prosto z Ameryki, gdyż przy obecnym kursie dolara przelicznik stosowany w AS dość znacznie zawyża cenę komiksów. Każdy dolar na okładce komiksu jest równy 67 pensom angielskim. Szybko kalkulując, dojdziemy do wniosku, że standardowy 24 stronnicowy komiks warty 2,99$, w AS będzie kosztować nas około 9zł. Oczywiście kalkulacja bierze w łeb, jeśli zamawaimy z USA tylko jeden egzemplarz, gdyż po dodaniu kosztów przesyłki cena przekroczy 9zł oferowane w Abstract Sprocket.

Podsumowanie
Nie znajdziecie tutaj Batmana wystającego z sufitu, ścian przeładowanych figurkami, czy licznych drogich popiersi stojących na szybach. Możecie za to liczyć na pokaźną dawkę wszelkich aktualnych serii i zasobne archiwum pozycji starszych, za relatywnie dobrą cenę, biorąc pod uwagę angielskie zarobki. Idealne miejsce dla fanów komiksów mieszkających w Norwich i jego okolicach.

Ocena końcowa: 7/10
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.