Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ms. Marvel tom 2 Pokolenie Czemu
Pierwszy tom przygód Kamali Khan pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Oto nowa bohaterka nie okazała się kopią innej postaci, ale otrzymała własne umiejętności i własny charakter, z poprzednią Ms. Marvel mając wspólny jedynie pseudonim. W poprzednim tomie poznaliśmy też jej pierwszego, dość oryginalnego przeciwnika - humamoidalną papugę zwaną Wynalazcą. Finał jej zmagań z nim następuje właśnie w Pokoleniu Czemu.

Pierwsze dwa zeszyty w albumie to wspólna przygoda Ms. Marvel i Wolverine'a, który poszukuje zaginionej uczennicy. Zniknięcia nastolatków stały się dość powszechne i sprawą postanowiła zająć się Kamala. Razem przemierzają tunele pod New Jersey, gdzie prowadzi ich trop. Duet ten dobrze się zgrywa, ale Logan od zawsze miał w zwyczaju dogadywać się z wieloma bohaterami, zwłaszcza początkującymi bohaterkami jak Kitty Pryde czy Jubilee. Ms. Marvel jest do nich podobna, jest pełna energii i chęci współpracy. Ich interakcje, przekomarzania, czyta się więc całkiem przyjemnie.

Później bohaterka łączy swe siły z Lockjawem, psim Inhumanem, który zostaje jej wysłany do pomocy przez królową Medusę. Dziewczyna traktuje go jak własnego zwierzaka i jego teleportacyjne moce nie są dla niej aż tak dziwne. Gdy ten ostatecznie zaprowadza Kamalę przed oblicze królowej, dziewczyna dowiaduje się, że jest Inhumanem. Dzięki temu zostaje trwale związana z tą częścią uniwersum i może liczyć zawsze na wsparcie bardzo potężnych istot. 

Album ten to także odkrycie przez Kamalę tajemnicy zaginięć nastolatków i jaką wartość mieli oni dla Wynalazcy. Dowiaduje się tego od nich samych, tytułowego pokolenie czemu - wyjaśnienie tego zaspoileruje cały wątek, więc nie będę tego zdradzał. Nie ukrywam jednak, że ostateczne starcie z Wynalazcą było interesujące, choć sam przeciwnik nie zyskał jakiegoś głębszego charakteru, to po prostu mocno przerysowany złoczyńca, który wyróżnia się jedynie swym absurdalnym wyglądem i pochodzeniem. 

W albumie znowu najlepiej czyta się przygody Kamali gdy nie ma na sobie kostiumu i musi zmierzyć się z przyziemnymi sprawami. Gdy zakłada maskę, robi się ciekawie gdy towarzyszy jej Wolverine, a gdy działa samotnie jest to po prostu dobry superbohaterski komiks, bez większych innowacji. G. Wilow Wilson jest mistrzem obyczajowych sytuacji, ale gdy akcja nabiera pędu, niestety wszystko trochę nuży. Nadrabia to jednak zarówno Jake Wyatt, który odpowiada za rysunki w historii z Loganem, jak i Adrian Alphona, który powraca w drugiej części albumu. Obu bardzo lubię i potrafią świetnie zaprezentować zarówno statyczne sytuacje, jak i dynamiczne walki Ms. Marvel.

Po Pokolenie Czemu powinien sięgnąć każdy, komu spodobał się pierwszy tom i cóż, z pewnością już to zrobił, bo premiera albumu już daleko za nami. To dobry komiks, mający sympatyczne postaci, których przygody chce się śledzić, nawet jeżeli superbohaterskie zmagania Kamali są przeciętne. Jednak nie zmuszałbym do lektury kogoś, kto nie zapałał sympatią do bohaterki w pierwszym wydaniu zbiorczym. Chyba, że dla rysunków, bo Wyatt i Alphona to bardzo dobrzy artyści, których style, choć różne, potrafią osiągnąć podobny efekt i nie przeszkadzało mi, że ten drugi nie zajmuje się rysunkami w całym wydaniu zbiorczym.

Rodzyn

Scenariusz: G. Willow Wilson
Rysunek: Adrian Alphona, Jake Wyatt
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Ms. Marvel Vol. 2: Generation Why
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 132
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Cena z okładki: 39,99 zł

Recenzje powiązanych komiksów:Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.