Avalon » Publicystyka » Artykuł

Diabelskie sztuczki Daredevila

Nie wnikając w to, że film jest okrutnie słaby, warto zwrócić uwagę na masę interesujących, komiksowych smaczków umieszczonych w filmie. Zapewne większość z Was wyłapała je bez problemu. Dla pewności przypomnijmy sobie to jeszcze raz.
DIABELSKIE SZTUCZKI DAREDEVILA

Nie wnikając w to, że film jest okrutnie słaby, warto zwrócić uwagę na masę interesujących, komiksowych smaczków umieszczonych w filmie. Zapewne większość z Was wyłapała je bez problemu. Dla pewności przypomnijmy sobie to jeszcze raz.

- Stan Lee znów pojawił się w krótkiej scence. Tym razem zagrał przechodnia, który omal nie wpada pod koła samochodu, lecz z opresji wyciąga go mały i niewidomy Matt Murdock
- Kevin Smith (chyba nie trzeba go przedstawiać) zagrał specjalistę, który objaśnia działanie laski Daredevila. W filmie nosi nazwisko Kirby (od legendarnego artysty komiksowego).
- Ojciec Matta stoczył w filmie pojedynek z Johnem Romitą (kolejne bardzo znane nazwisko w świecie komiksowym).
- W jednej ze scen wymienieni są inni bokserzy, tacy jak Bendis, Mack czy Miller. Są to bezpośrednie aluzje do Briana Bendisa, Davida Macka oraz Franka Millera.
- Gwałciciel uniewinniony na początku filmu nosi nazwisko Quesada. Joe Quesada, mówi wam to coś?
- Gdy ojciec Matta usypia przed telewizorem, można usłyszeć o niejakim Colanie. Gene Colan to rysownik między innymi właśnie Daredevila (1964-1972).
- Ksiądz Everett odziedziczył nazwisko po innej sławie mocno związanej z Daredevilem. Bill Everett, bo o nim mowa, także maczał palce w licznych przygodach rogatego śmiałka.

Tyle w kwestii czysto komiksowych nawiązań w omawianym filmie. Pora więc na ciekawostki okołofilmowe, czyli to, o czym nie wiedzieliście, a boicie się zapytać.

- Włoch Carlo Carlei miał reżyserować film.
- Gdy barman w angielskim pubie wręcza Bullseye'owi zwitek pieniędzy, wszystkie banknoty pod pierwszym £20 to amerykańskie dolary.
- Colin Farrell nigdy wcześniej nie jeździł na motocyklu przed sceną zabójstwa ojca Elektry.
- Aktualnie Ben Affleck i Jennifer Garner [filmowi Daredevil i Elektra] są małżeństwem.
- Charakteryzatorzy dodali Davidowi Keithowi bardziej wyraziste czoło, złamany nos oraz kalafiorowate ucho, by wskazać na jego bokserską przeszłość.
- Początkowo film miał być niskobudżetową adaptacją komiksu. Jednak po spektakularnym sukcesie innej komiksowej adaptacji, "Spider-Manie", wytwórnia Fox postanowiła uczynić z "Daredevila" film wysokobudżetowy.
- Przed montażem w filmie umieszczony był dodatkowy wątek z bohaterem granym przez rapera Coolio. Jednak postanowiono usunąć ten wątek, aby film był krótszy i aby dostał niższą kategorią wiekową (w USA dostał kategorię PG-13). Jednakże Coolio jest umieszczony w zwiastunach do tego filmu.
- W komiksie, Kingpin jest biały, podczas gdy w filmie grany jest przez Afroamerykanina, Michaela Clarke'a Duncana. Studio przekonało się do Duncana po tym, jak kilku białych zapaśników wypadło kiepsko w zdjęciach próbnych.
- Nakręcenie sceny walki Elektry z Mattem trwało aż cztery dni zdjęciowe.
- Film na początku miał być dozwolony od 18 lat i miał zawierać sceny nagości i brutalnej przemocy.
- "Daredevil" nie jest pierwszym filmem fabularnym, w którym pojawił się tytułowy bohater. Po raz pierwszy (Zagrał go Rex Smith) spotkać go można walczącego u boku Hulka w filmie "Trial Of Incredible Hulk", gdzie walczy z oczywiście z Kingpinem.
- Jest to pierwszy amerykański film, w którym Colinowi Farrellowi pozwolono mówić jego własnym, irlandzkim akcentem.
- Ben Affleck praktycznie był niewidomy, gdyż musiał nosić trwałe szkła kontaktowe, które znacznie zasłaniały mu widok.
- We wczesnej fazie produkcji planowano, że film wyreżyseruje Chris Columbus
- Wszystkie strzałki, którymi Bullseye rzuca w swojej pierwszej scenie w pubie, zostały wygenerowane komputerowo. Podobnie ma się ze spinaczami biurowymi, którymi zabija jednego z klientów w pubie.
- Do roli Elektry, producenci chcieli pierwotnie zaangażować Neve Campbell.
- Dopasowanie kostiumu Daredevila było jednym z najtrudniejszych aspektów produkcji, a zajęło około 7-8 miesięcy.
- Jako pierwszemu, rolę Bullseye’a zaproponowano Vinowi Dieselowi, ale ją odrzucił. Później zaproponowano ją Colinowi Farrellowi. Kontrkandydatami do roli Daredevila byli Matt Damon, Edward Norton i Guy Pearce.


Autor: Janio15
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.