Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowa historia Kamieni NieskończonościKamienie Nieskończoności (znane też jako Klejnoty Duszy albo Klejnoty Nieskończoności) to sześć przedwiecznych kamieni pożądanych od wieków ze względu na ich moc. Każdy z Kamieni kontroluje osobny aspekt kreacji. W ich oryginalnej odsłonie posiadały następujące kolory i moce:
- Kamień Mocy dostarcza nieskończoną moc i możliwość manipulacji energią, napędza pozostałe Kamienie (czerwony kolor),
- Kamień Czasu umożliwia podróż w czasie, jego zatrzymywania i manipulację wiekiem. W połączeniu z pozostałymi może zmienić przeszłość (pomarańczowy kolor),
- Kamień Rzeczywistości umożliwia zmianę rzeczywistości. Bez pozostałych Kamieni jego użyciu grozi wyskie ryzyko (źółty kolor),
- Kamień Duszy może zmienić czyjąś osobowość, pozwala władać zbiorowym umysłem a także przenosi duszę do Wymiaru Dusz (zielony kolor),
- Kamień Umysłu oferuje nieograniczone moce telepatyczne i telekinetyczne (niebieski kolor),
- Kamień Przestrzeni pozwala na skracanie dystansu poprzez teleportację i zmianę dowolnej przestrzeni (fioletowy kolor).

Pierwszy na łamach komiksów zadebiutował Kamień Duszy na łamach Marvel Premiere #1 w 1972 roku. Cała szóstka zebrana została jednak dopiero w 1977 roku na łamach Avengers Annual #7. Na Rękawicę Nieskończoności trzeba było czekać do 1990 roku. 

Wspólnie Kamienie oferują praktycznie nieograniczone możliwości dla ich posiadacza, ograniczone jedynie jego wyobraźnią. 


Przypuszcza się, że przed powstaniem jakiejkolwiek rzeczywistości, wszechmocna istota skończyła swoją egzystencję pozostawiając po sobie sześć aspektów siebie w formie kamieni posiadających fragmenty jej świadomości. Przez wieki, pojedyncze kamienie posiadały nosicieli, którzy stawali się legendami kosmosu. 
 
W czasach współczesnych, High Evolutionary wszedł w posiadanie kilku kamieni w niewyjaśnionych okolicznościach i użył ich do stworzenia Counter-Earth, Ziemi położonej po przeciwnej stronie Słońca. Następnie oddał Kamień Duszy genetycznie stworzonej istocie zwanej Adamem Warlockiem. Z jego pomocą Adam miał chronić Counter-Earth. Warlockowi udało się przeciwstawić potędze Kamienia, który potrafił skorumpować duszę nosiciela.

Opętany żądzą mordy pochodzący z Tytanu Thanos dowiedział się o istnieniu Kamieni i postanowił je zlokalizować. Następnie stworzył ogromny Klejnot, który łączył moc Kamieni i zwiększał ich potencjał. By odnaleźć personifikację Śmierci, Thanos postanowił zniszczyć uniwersum jako dar dla niej.Adam Warlock przeciwstawił się potędze Thanosa wraz z wieloma ziemskimi bohaterami, jednak został ranny w walce, a jego dusza trafiła do Kamienia Duszy. Warlock ostatecznie uwolnił się i zamienił Thanosa w posąg. Po pokonaniu Thanosa Kamienie same się rozdzieliły i dopiero Elders od the Universe ponownie je zebrali (w tym m.in. Collector i Grandmaster).  

Gdy populacja wszechświata osiągnęła poziom, który przekraczał liczbę zmarłych istnień, Śmierć wskrzesiła Thanosa by ten ustanowił ponownie porządek.  Poznając sekret Kamieni i władających nimi Elders of the Universe, Thanos po kolei zebrał na nowo je wszystkie. 

Szalony Tytan połączył Kamienie w tzw. Rękawicę Nieskończoności i stał się najpotężniejszą istotą we wszechświecie. Po wyeliminowaniu połowy istnień we wszechświecie, naprzeciw Thanosa stanęła grupa śmiertelników i kosmicznych bytów, w tym także Adam Warlock.Gdy Thanos wzniósł się na wyższy poziom istnienia, opuścił swoje fizyczne ciało, pozostawiając Rękawicę niepilnowaną. Przejęła ją wtedy Nebula, jego wnuczka, która użyła jej by naprawić jego błędy. Warlock zmusił ją później do oddania Rękawicy, by przejąć Kamienie.

Adam pozbawił siebie pojęcia tego co dobre a co złe, by sprawiedliwie rządzić rzeczywistością, jednak Living Tribunal, potężny arbiter i sędzia wszechświata, postanowił, że ten nie jest godzien bycia wyższym bytem. Kamienie musiały zostać rozdzielone między członków zebranej przez Warlocka Infinity Watch w tym. m.in. Draxa, Moondragon i Gamory. Drużyna w czasie swojego istnienia musiała zmierzyć się m.in. z Magusem, personifikacją złej części osobowości Warlocka. 


Gdy drużyna została pozbawiona Kamieni, zostały one ponownie porozrzucane po wszeświecie. Sekretna grupa zwąca siebie Illuminati, w skład której wchodził Tony Stark, Charles Xavier, Namor, Black Bolt, Doctor Strange i Reed Richards, zlokalizowała artefakty i jej członkowie ukryli je dla bezpieczeństwa Wszechświata.

Przestępca Parker Robbinson zwący siebie Hoodem dowiedział się o Kamieniach i zlokalizował część z nich. Illuminati zmuszeni zostali do ujawnienia swojego istnienia pozostałym Avengers, którzy stanęli naprzeciw złoczyńcy. Po upozorowaniu zniszczenia Kamieni, Iron Man ponownie rozdzielił je między członków Illuminati, tym razem jednak z Kapitanem Ameryką jako jednym z członków. 


Gdy wiele alternatywnych Ziem zaczęło się zderzać ze sobą niszcząc powoli multiversum, Illuminati zdecydowali się zebrać ponownie Rękawicę Nieskończoności by powstrzymać inkursje. W trakcie próby ratunku piątka z Kamieni rozpadło się, a Kamień Czasu zniknął. Jakiś czas później ponownie się pojawił, przenosząć grupkę Avengers w różne punkty w przyszłości, a następnie ponownie sprowadzając ich do punktu wyjścia, po czym ponownie zniknął, najpewniej rozpadając się jak reszta.

Po Secret Wars powstała ósma inkarnacja multiversum, wraz z nią odrodziły się także Kamienie Nieskończoności. Każdy z nich przyjął nową formę i kolor, z nieznanych póki co powodów:
- Kamień Mocy zamiast czerwony jest fioletowy,
- Kamień Czasu zamiast pomarańczowy jest zielony,
- Kamień Rzeczywistości zamiast żółty jest czerwony, 
- Kamień Duszy zamiast zielony jest pomarańczowy,
- Kamień Umysłu zamiast niebieski jest żółty,
- Kamień Przestrzeni zamiast fioletowy jest niebieski.

W poszukiwanie Kamienia Duszy udali się członkowie Strażników Galaktyki, gdy Gamora odkryła, że część jej duszy wciąż jest tam uwięziona. Wolverine, który w tajemniczych okolicznościach wrócił do życia wszedł w posiadanie Kamienia Przestrzeni, który następnie przekazał Black Widow. Kamień Mocy, który obecnie ma ogromne rozmiary, znajduje się na planecie Xitaung, gdzie Drax wraz z korpusem Novy chroni go przed Chitauri i bractwem Raptorów.  Kamień Rzeczywistości został odkryty przez Captain Marvel w trakcie podróży do innego wymiaru. Podrzędny przestępca Turk Barrett jest obecnie w posiadaniu Kamienia Umysłu, a Super-Skrull odnalazł Kamień Czasu na odnowionej Planecie Sakaar. Ultron, którego ciało zostało złączone z Hankiem Pymem, zabił Magusa, który posiadał Kamień Duszy. Dusza Hanka traifła do Świata Dusz, pozostawiając Ultrona u sterów wspólnego ciała.


Ciąg dalszy losu Kamieni zostanie wyjawiony na łamach kolejnych części Infinity Countdown i Infinity Wars.

Rodzyn
Na podstawie materiałów zawartych w Infinity Countdown Prime #1 


Sprawdź także:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.