Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Marvel Action: Spider-Man #1

Po wielu próbach dotarcia do młodszego czytelnika, Marvel postanowił nieco zmienić podejście i przekazał sprawy w ręce innego wydawcy, IDW, które na swoim koncie ma kilka popularnych komiksów na licencji dla młodszego czytelnika. Nowa inicjatywa nazwana Marvel Action ma w przystępny sposób wprowadzić młodych fanów bohaterów Marvela do ich świata (Może nie do końca do ich świata, Ziemi-616, bo komiksy te rozgrywają się w innej rzeczywistości niż regularne komiksy Marvela, wprowadzając nam nową historię pajęczych postaci).

Pierwszą serią w ramach Marvel Action jest Spider-Man, gdzie spotykamy nie tylko Petera Parkera, ale i Milesa Moralesa i Gwen Stacy. Cała trójka wciąż chodzi do szkoły, a poznają się w ramach dodatkowych zajęć.  Peter jest tu już Spider-Manem, choć wciąż niedoświadczonym. To jemu poświęcono najwięcej miejsca i to z nim śledzimy całą historię. Nie dziwi taki wybór, bo z jednej strony mamy punkt zaczepienia dla czytelnika, z drugiej to po prostu pierwszy pajęczy bohater. Pozostała dwójka... póki co nie zakłada kostiumów, ale sama okładka sugeruje, że tak też się stanie. Mamy tu nie tylko sporo akcji, ale i budowanie relacji nowopoznanych nastolatków. Scenarzystka serii, Delilah S. Dawson, powoli zaznacza cechy charakteru każdego z nich, przez co myślę, że nowym czytelnikom łatwo będzie poznać i z czasem z uwagą śledzić kolejne historie z ich udziałem.

Rysunki Fico Ossio są dynamiczne, mocno kreskówkowe i czerpiące inspirację z różnych stylów. Blisko im do tego, co obecnie pokazuje Marvel w swoich animacjach. Wszystko zaprezentowano w przemyślany sposób, dzięki czemu czytanie komiksu jest płynne i nie powinno sprawić trudności młodym czytelnikom. Jeżeli chodzi o bohaterów wyglądają odpowiednio co do wieku, podobnie gdy chodzi o ich zachowanie.

Marvel Action: Spider-Man to dobry start nowej linii komiksów i być może Marvel jednak wiedział co robi oddając inicjatywę w ręce IDW. Sam wyczekuję najbardziej solowej serii Black Panther, bo ma wśród twórców najciekawsze nazwiska. Co najważniejsze, myślę, że komiks ten spokojnie mogłyby czytać także polskie dzieciaki ucząc się dzięki temu angielskiego. Język jest prosty, rysunki dynamiczne, a postaci łatwo polubić. Jeżeli jakiś rodzic uważa, że obecne przygody Petera Parkera nie są odpowiednie dla młodszych czytelników i życiowe rozterki dorosłego Parkera nie są dobre dla dzieciaków z podstawówki, ta seria nada się do tego idealnie.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Marvel Action: Spider-Man #1
scenariusz: Delilah S. Dawson
rysunki:Fico Ossio

A wy co sądzicie o tym numerze? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Pamiętajcie, że możecie użyć kodu promocyjnego "INFINITY", by otrzymać 5% rabatu na komiksy Marvela.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.