Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: "Riverdale" sezon 2

Niedawno recenzowałem na łamach Avalonu pierwszy sezon Riverdale, a niewiele później w Polsce na DVD pojawiła się druga odsłona serii. Choć większość wątków tamtej serii została domknięta, zostawili nas ze sporym cliffhangarem, którego konsekwencje będą wywierać wpływ na całe miasto przez cały drugi sezon.

To, co warto zaznaczyć już na początku, to wzrost liczby odcinków. Zamiast trzynastu, dostajemy ich aż 22, czyli o dziewięć więcej niż poprzednim razem. Czy to dobrze? Nie do końca. Główny wątek przez to wszystko za bardzo kluczy, błądzimy od wskazówki do wskazówki, od zmyłki do zmyłki, i zaczyna to nudzić. Gdy ostatecznie zostaje wyjawiona tożsamość Black Hooda, ja byłem rozczarowany. 

Kim jest Black Hood? To zamaskowany mężczyzna, który terroryzuje miasto atakując "grzeszników". Jeżeli ktoś miał jakiś sekret, robił coś niemoralnego, niezgodnego z prawem, Black Hood miał go na swym celowniku. Nasza grupka nastolatków stara się oczywiście rozwiązać tę sprawę, tak jak to roblili przy morderstwie Jasona. Ich metody od siebie się jednak różnią. Archie decyduje się na rozwiązanie siłowe, angażuje innych chłopaków i tworzy grupkę "obrońców" miasta. Betty i Jughead zaś próbują ponownie śledczymi metodami określić tożsamość Black Hooda.

Nie jest to jednak jedyny wątek całego sezonu. Do miasta powraca Hiram Lodge, ojciec Veroniki, który ma swój plan na rozwój miasta i przejęcie nad nim kontroli, by kontynuować swoją nielegalną działalność. O jego zaufanie zabiega Archie, który nie tylko chce pokazać ojcu swej dziewczyny, że jest czegoś wart, ale szuka dla siebie wzoru postępowania, gdy nie może do końca dogadać się z ojcem. Również Veronika próbuje zwiększyć swoje wpływy w rodzinnym biznesie, chcąc poznać inne jego oblicza. 

W życiu Betty i Jugheada też nie jest różowo. Dziewczyna dowiaduje się, że ma brata, jednak nie wiem, czy może mu zaufać. A nawet czy na pewno jest osobą, za którą się podaje. Jughead zaś trafia do innej szkoły, gdzie poznaje innych członków Southside Serpents. Gdy ojciec znajduje się za kratami, on musi zadecydować, czy chce dołączyć do gangu i czy jest w stanie dzięki temu coś w nim zmienić. Do tego Cheryl, skrzywdzona nie tylko śmiercią brata, ale i prawdą na temat swego ojca, musi na nowo stanąć na nogach. 

Również inne postaci, jak chociazby Kevin Keller, ale i rodzice naszych bohaterów, dostają tym razem więcej miejsca, co zawdzięczamy większej liczbie odcinków. Świat Riverdale mocno się rozbudował od pierwszego sezonu i mamy pod koniec sezonu spore grono bohaterów (nawet jeżeli Black Hood konsekwetnie starał się je zmniejszać). Niestety, choć dobrze ogląda się, jak kolejne klasyczne postaci dostają więcej miejsca w tej nowej odsłonie przygód Archiego i spółki, twórcy nieco pogubili się z głównym wątkiem i na siłę trzymali się go aż do końca sezonu. Można było wczesniej skończyć i stworzyć nową oś dla całości, ale chyba nikt na to nie wpadł, a szkoda.

Całość to masa nawiązań do komiksów o Archiem, ale i do popkultury ogółem. Szczególnie wybija się na tle całości odcinek musiacalowy, gdzie nasi bohaterowie wystawiają "Carrie". Wypada on bardzo dobrze, ale przede wszystkim zapada w pamięci, to chyba najlepszy odcinek tego sezonu i widać ile pracy i serca w niego włożono.

Serial obejrzeć można na Netfliksie, ale brak tam dodatkowych materiałów, które obecne są na omawianym DVD. Ich minusem jest to, że są one wyłącznie w wersji oryginalnej, czyli bez polskich napisów.  Przede wszystkim mamy tu masę scen dodatkowych, przy których momentami się zastanawiałem, czemu ich nie wykorzystano? Widać, jak niektóre wątki postanowiono ograniczyć kosztem innych i czasem szkoda tych momentów, dobrze, że chociaż tutaj można je było zobaczyć. 

Do tego mamy kilka smiesznych bloopersów i innych zabawnych klipów, dobrze ogląda się także zeszłoroczny panel serialu na San Diego Comic Con. To, co wypada najciekawiej, to materiały z pracy nad odcinkiem musicalowym i komentarze twórców co do powstawania kolejnych odcinków, a także podejścia aktorów do nowych wyzwań stawianych im przez twórców. 

Choć nie bez zastrzeżeń, polecam zapoznać się z drugim sezonem Riverdale. Głównie tym osobom, którym spodobał się pierwszy, nieco lepszy sezon. Mamy tu kilka wartych zobaczenia odcinków, postaci zostają ciekawie rozwinięte i jako nieco lepsze guilty pleasure jest w sam raz. A jak będzie z kolejnym, trzecim? Póki co nie jesteśmy nawet w jego połowie, ale zwiastuny zachęcają mnie do nadrobienia kolejnych odcinków.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Riverdale sezon 2
produkcja: Roberto Aguirre-Sacasa
występują: KJ Apa, Lili Reinhart, Camila Mendes, Cole Sprouse i inni


Szczegóły wydania: Zapowiedź: Riverdale sezon 2

Sprawdź także: Recenzja DVD: "Riverdale" sezon 1


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.