Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe Legendy: Dlaczego Red Sonja nie pojawi się w komiksach Marvela z Conanem?

W naszym tekście opisującym komiksową historię Conana pojawiła się informacja, iż to na łamach jego pierwszej serii od Marvela, Conan the Barbarian, zadebiutowała Red Sonja. Miało to miejsce dokładnie w 23. numerze jego przygód i numer ten autorstwa Roya Thomasa i Barry'ego Windsor-Smitha stał się jedną z popularniejszych historii o Cymeryjczyku. Gdy Marvel na nowo przejął prawa do postaci, brak w nich mowy o Red Sonji, mimo iż to na łamach ich tytułu pojawiła się po raz pierwszy. Jej kolejne komiksowe przygody wychodzą za pośrednictwem Dynamite Entertainment: jej czwarta seria zakończyła się pod koniec 2018 roku, a już w tym powróci w komiksie autorstwa Marka Russella i Mirko Colak. Jak to się stało? 

Gdy pierwsza seria o Conanie miała już na koncie ponad dwa lata publikacji, jej scenarzysta Roy Thomas uznał, że brakuje na jej łamach bohaterki z prawdziwego zdarzenia. Kobiety w opowiadaniach Howarda pojawiały się jako "damy w opałach" lub nagrody dla Conana pod koniec jakiejś przygody. Thomas przejrzał różne dzieła pisarza i znalazł opowiadanie The Shadow of the Vulture/Cień skrzydeł sępa, rogrywające się w XVI wieku. Tam pojawiła się Red Sonya z Rogatino, która stała się inspiracją dla nowej bohaterki, Red Sonji. Pojawiła się we wspomnianym numerze Conan the Barbarian, w luźnej adaptacji opowiadania. Nie miała jednak jeszcze na sobie jej najpopularniejszego stroju. 

Strona z Conan the Barbarian #24 autorstwa Barry'ego Smitha

Ten pojawił się nieco później, gdy artysta Esteban Maroto podesłał redakcji swój rysunek z bohaterką. Spodobał się on im na tyle, że pozwolili mu narysować kolejny, który został opublikowany w Savage Tales #3:

rysunek Estebana Maroto z Savage Tales #3

Na tyle spodobał się Royowi Thomasowi, że zdecydował się go wprowadzić do debiutującej serii Savage Sword of Conan (w Polsce zeszyt wydano w drugim tomie Kolekcji Conan Barbarzyńca): 

plansza z Savage Sword of Conan #1

Tam też pojawiła się pierwsza solowa historia Sonji i to z rysunkami Maroto, który znalazł zatrudnienie w Marvelu. Opublikowano także jego rysunek, który zapewnił mu początkowo współpracę:

pin up Estebana Maroto

Wraz ze wzrostem popularności Conana rosła popularność Red Sonji. Przy czym trzeba pamiętać, że postać ta nie miała zbyt wielkiego związku z Sonyą Howarda i Thomas stworzył nową postać z własną historią. 

Sonja pojawiła się następnie w pierwszym numerze Marvel Feature w 1975 roku, gdzie miały pojawiać się różne postaci, a popularność zeszytów miała decydować o otrzymaniu przez nie własnych solowych serii. 

okładka Marvel Feature: Red Sonja #1

W 1977 roku Red Sonja otrzymała własny tytuł, ukazujący się w trybie dwumiesięcznym. Nie sprzedawała się jednak równie dobrze co Conan, choć początki miała dobre. Skasowano ją w 1979 roku, a z nową serią powróciła już w 1983 roku. Ta przygoda również zakończyła się po dwóch latach.

okładka Red Sonja #1

Gdy Red Sonja nie radziła sobie w komiksach, równolegle trwały prace nad jej kinowymi przygodami. W nieformalnej kontynuacji Conana Barbarzyńcy z 1985 roku z Arnoldem Schwarzeneggerem, nazwanej po prostu Red Sonja, Brigitte Nielsen odegrała tytułową rolę, a Arnold wcielił się w postać Lorda Kalidora, mocno przypominającej dobrze znanego Conana. Początkowo miał być właśnie nim, ale koszt licencji na postać były na tyle duże, że studio odpowiedzialne za film o Sonji nie zdecydowało się ich kupić od Universal Studios, zdobyło jedynie prawa do Red Sonji od spadkobierców Howarda. To wtedy spółka zdecydowała się na utworzenie osobnej spółki, Red Sonja, LLC, by oddzielić prawa od Conana i ułatwić późniejsze przyznawanie licencji na produkty związane z Sonją. 

plakat filmu Red Sonja

Marvel stracił licencje na komiksy o Red Sonji niedługo przed tym, jak wygasły ich prawa do publikacji komiksów o Conanie. Miało to miejsce w 2000 roku. Gdy Conan Properties, LLC zostało wykupione przez inną firmę, rozdzielone tym samym zostały prawa do publikacji m.in. komiksów o obu postaciach. 

Nie minęło wiele czasu, a Red Sonja, LLC podpisało umowę z Dynamite Entertainment, które od 2005 regularnie publikuje kolejne komiksy z Red Sonją w roli głównej, a ich scenarzystką była m.in. Gail Simone. Niedawno zakończyła się czwarta seria do scenariusza Amy Chu. Nowa seria zadebiutuje w tym roku, a jej autorami będą Mark Russell (The Flintstones, Snagglepuss Chronicles) i Mirko Colak.

Co ciekawe, w 2015 roku Red Sonja i Conan spotkali się ponownie na łamach dwóch miniserii, które wspólnie wydało Dynamite Entertainment i Dark Horse Comics.

okładka Red Sonja (2017) #15

Czy Red Sonja powróci do Marvela? Gdy widać, że Dynamite nie spieszy się z pozwoleniem na wygaśnięcie licencji, nie jest to zbyt prawdopodobne, nie wiadomo też, ile Marvel byłby gotowy jest w nią inwestować. Dlatego też nieprędko przyjdzie nam zobaczyć historię, w której Spider-Man łączy siły z Mary Jane Watson zamienioną w Red Sonję:

plansza z Marvel Team-Up #79

Chyba że w kolejnym crossoverze:

Okładka Spider-Man/Red Sonja #1

Wojtek "Rodzyn" Rozmus


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.