Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe Waria(n)ty - top 9 wariantów z Punisherem


Minęło trochę czasu od ostatniej publikacji na łamach Avalonu. Brak czasu skutecznie uniemożliwił mi tworzenie nowych tekstów, ale wraz z nowym rokiem pora na reanimację Komiksowych Waria(n)tów. Zastanawiałem się jaki temat poruszyć w ramach powrotu na stronę. Podsumowanie roku 2018 pod koniec lutego uznałem za nietrafiony pomysł. Wybór najlepszych i najciekawszych wariantów ubiegłego roku okazał się trudny, a tekst powstawał w bólach. Natchnienie przyniósł Netflix i premiera drugiego sezonu Punishera. Przed Wami zestawienie, moim zdaniem, najlepszych i najciekawszych wariantów z Frakniem Castle.Marvel ma w zwyczaju wypuszczać tematyczne serie wariantów. Rok 2013 przyniósł bardzo ciekawy pomysł, a mianowicie zwierzęce wcielenia najpopularniejszych postaci z Domu Pomysłów. Za sprawą kilkunastu okładek z serii Animal przyszło poznać nam jakim zwierzęciem mógłby być Spider-Man czy „bohater” tego wpisu. Tak oto przechodzimy do Punishbuldoga w wykonaniu Chrisa Samnee.


Muszę przyznać, że moje wyobrażenie o zwierzęcym wcieleniu Franka jest zgoła odmienne od tego co zaprezentował Samnee. Rozumiem lew albo miodożer (prawdziwy „kozak” wśród zwierząt, sprawdźcie ;)),ale buldog? Wariant miał duży nakład, więc nawet teraz możecie nabyć go w cenie około 4$. Zdecydowanie jeden z oryginalniejszych pomysłów na Punishera.

Pozostajemy w temacie zwierząt, bo obok serii Animal Marvel wypuścił również „małpie” warianty. Cofnijmy się do roku 2008 i #23 numeru serii Punisher: War Journal


Był buldog, jest Punisher pod postacią uzbrojonego i strzelającego goryla. Autorem pracy jest Kaare Andrews, który aktualnie jest jednym z popularniejszych twórców wariantów dla wydawnictwa DC. Okładki z serii Monkey były wariantami z ratio 1:10. Aktualnie ceny oscylują w okolicy 7$.

Znowu skaczemy do przeszłości, zostając jednocześnie na łamach serii War Journal. Tym razem przyjrzymy się numerowi #12 Punisher: War Journal z roku 2007, który był Tie-inem do World War Hulk


Pora na Franka w wersji Zombie! Motyw zombie pojawiał się wielokrotnie na okładkach Marvela czy na kartach komiksów takich jak, np. Marvel Zombies. Wariant w wykonaniu Ariela Olivettiego w dniu premiery kosztował 3,99$, teraz kupicie go nawet za cenę 1,70$. Jeżeli zechcecie uzupełnić kolekcję o ten wariant to na pewno nie nadszarpnięcie mocno budżetu.

Zanim przejdę do bardziej standardowego Punishera zaprezentuję jeszcze jedno wcielenie tej postaci.


Oto praca Chrisa Stevensa z serii The Horsemen of Apocalypse., czyli Punisher jako Śmierć na usługach Apocalypse. Pamiętam, że moją uwagę mocno przykuła kolorystyka tej pracy. Aktualnie cena okładki to około 7$-10$.

Najciekawsze wariacje na temat wyglądu Franka mamy już za sobą. Skaczemy teraz do serii z roku 2016 autorstwa Becky Cloonan. 


Scenarzystka ówczesnej serii jest również znaną rysowniczką, która popełniła powyższy wariant z ratio 1:25. Uwielbiam tę okładkę i zaliczam ją do najlepszych wariantów, które trafiły do mojej kolekcji. Zakrwawiony Frank z nożem i stado wilków rodem z horroru nadają niesamowitego klimatu tej pracy. Z racji ratio cena wariantu waha się od 14$ do 25$. Grafika ta trafiła na rynek również w formie limitowanego plakatu dystrybuowanego przez Mondo Print w ramach SDCC 2016. Powstało zaledwie 200 sztuk. Nakład wariantu, szacowany na podstawie ilości kopii standardowych, wynosi ponad 1800 sztuk, jednak już teraz widać tendencję do zaznaczenia w aukcjach, że jest to wariant HTF (hard to find).

W 2014 do sprzedaży trafił wariant Alexa Maleeva. Charakterystyczna grafika ozdobiła numer #3, a zeszyt otrzymał ratio 1:50.


Piszę o tym zeszycie, ponieważ jego nakład to zaledwie 598 sztuk. Jest to jeden z rzadszych wariantów do serii Punisher. Co ciekawe, mimo małej ilości, jego cena wcale nie jest wygórowana. Aktualnie eBay oferuje kilkanaście aukcji, w cenach około 20$ za wersję raw i 100$ za CGC. Jakiś czas temu próżno było szukać tej okładki na serwisach aukcyjnych, teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeżeli macie okazję nabyć ten wariant w przyzwoitej cenie to zróbcie to, bo uważam, że jest to dobra inwestycja na przyszłość.

Neala Adamsa nie trzeba nikomu przedstawiać. Artysta ten popełnił okładkę do numeru #1 serii Punisher z roku 2011.


Ratio 1:25 i podstawowy nakład na poziomie 44 725 egzemplarzy wskazuje, że do sprzedaży mogło trafić nawet 1789 sztuk alternatywnej okładki. Nic bardziej mylnego. Okładka Adamsa uważana jest za bardzo ciężko dostępny wariant. Ceny na aukcjach zaczynają się od 110$, a kończą na 300$ za wersję CGC z autografem. Niestety ciężko oszacować, ile sztuk trafiło do sklepów, ale jest to liczba znacznie mniejsza, niż ta wynikająca z nakładu okładki podstawowej. 

Pora na jedyną w zestawieniu okładkę, która zawiera Punishera, ale nie pochodzi z solowej serii poświęconej tej postaci. Dell’Otto stworzył serię wariantów z ratio 1:50 na potrzeby serii Original Sin z roku 2014. Okładka do numeru #4 osiąga cenę kilkuset dolarów.


Praca Dell’Otto wyceniana jest na kwotę od 300$ do nawet 650$. Pozostałe warianty, np. do zeszytu #1 oraz #3 to wydatek od 10$ do 80$. Widać, że Frank cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, co ma odzwierciedlenie w cenie wariantu. Wysokie ceny trzymają również okładki z Black Pantherem, Gamorą oraz Winter Soldierem. Nakład wersji z Punisherem to około 1770 sztuk (szacunek na podstawie ilości wersji podstawowej), ale pewnym jest, że mało sprzedawców może pozwolić sobie na spełnienie wymagań wariantów z wysokim ratio. Jest to egzemplarz dla osób z wypchanym portfelem.

Skoro dotarliście do tego miejsca, to zerknijcie jeszcze na ostatnią okładkę w tym tekście. Jakiś czas temu poświęciłem jej cały wpis na blogu. Chętnych zapraszam do kliknięcia.


Wariant Opeñy (1:50) jest jednym z rzadszych modern wariantów na rynku. Nakład okładki to około 634 sztuk, jednak upływ lat pokazał, że liczba ta może być znacznie mniejsza. Aktualnie aktywne są dwie aukcje, na których wariant ten oferowany jest w cenie 650$ oraz 850$! Komiksy zostały ocenione przez CGC. Dla osób, które chcą posiadać pracę Jerome, ale nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy, pozostaje French Euro wariant od Pannini Comics, czyli przedruk, w ramach serii Marvel Saga, na potrzeby rynku europejskiego. W tym wypadku musicie wydać od 20$ do 50$. 


To wszystko co przygotowałem dla Was w ramach powrotnego wpisu. Oczywiście jest jeszcze kilka wariantów z Frankiem, które są warte wydania pieniędzy, ale umieszczenie wszystkiego w jednym tekście powiększyłoby go do dużych rozmiarów. Niewykluczone, że wariantowy Punisher jeszcze powróci w najbliższej przyszłości. Zapraszam do komentowania, wyrażanie swoich opinii i odwiedzenia bloga Komiksowych Waria(n)tów. Do następnego tekstu, cześć!.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.