Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Doctor Doom (2019) #1

Trwającej obecnie serii o przygodach Fantastycznej Czwórki nie udało się zatrzymać przy sobie mojej uwagi. Po lekturze kilku pierwszych zeszytów, mimo długiego oczekiwania na powrót tych bohaterów do regularnych przygód, Dan Slott nie pokazał nic, co uzasadniało ich powrót. Brak też widocznego pomysłu na rozwój bohaterów, tkwią więc w pewnego rodzaju stagnacji. Z racji tego, że filmowe prawa do Fantastycznych wróciły do Marvela, mogą teraz pochwalić się większą ilością gościnnych występów, ale też większą liczbą miniserii i one-shotów. Jednym z takich projektów jest solowa seria Doctora Dooma, której pierwszy numer właśnie się ukazał.

Victor Von Doom od dawna nie jest już tylko przeciwnikiem Fantastycznej Czwórki, stawał naprzeciw innych herosów, ale też i u ich boku. W ostatnich latach to on uratował multiwersum Marvela na łamach Tajnych Wojen, choć stając się przy tym autorytarnym władcą/bogiem stworzonego przez siebie świata. Gdy wszystko wróciło do normalności, on postanowił stać się bohaterem i gdy Stark zapadł w śpiączkę, stał się Infamous Iron Manem, na swój sposób zwalczając innych złoczyńców. Był to ciekawy etap w historii Victora i szkoda, że dość szybko zdecydowano się znów cofnąć go w rozwoju i znów stał się zwykłym Doctorem Doomem, władcą Latverii. Mówiłem już, że za obecną serią o Czwórce nie przepadam.

I teraz, gdy wszystko jest "po staremu", na scenę wkracza Christopher Cantwell. Nie wiem, czy to Marvel do niego odezwał się z propozycją, czy on sam zaproponował im własną historię o Doomie, ale fakt, że doszło do takiej współpracy bardzo mnie ucieszył. Cantwell znany jest przede wszystkim jako scenarzysta i producent serialu Halt and Catch Fire, dla mnie jednej z najlepszych produkcji ostatnich lat. Niedawno rozpoczął także komiksową karierę pisząc dla Berger Book (imprintu Dark Horse) miniserię "She Could Fly", która doczekała się już kontynuacji. I tę publikację dobrze odebrałem. Widząc, że Cantwell to dobry scenarzysta z ciekawymi pomysłami, byłem zaintrygowany tym, co może zrobić z Doomem.

Po lekturze pierwszego numeru muszę przyznać, że nie zawiodłem się. Cantwell pokazuje Dooma z różnych stron. Z jednej jest naukowcem, który neguje osiągnięcia zachodnich naukowców, wskazując, że tworzona przez nich czarna  dziura wymknie im się spod kontroli. Z drugiej, to bezwzględny władca, który ceni lojalność, nie lubi nesubordynacji, potrafiący rozkazać porwania dziennikarza, który był mu nieprzychylny, nie licząc się z konsekwencjami. To także osoba, która wciąż zadaje sobie pytanie, czy jego życie mogłoby być lepsze i spokojniejsze? Jednak nie dane mu będzie żyć w spokoju, gdyż zostanie niesłusznie oskarżony o masowe morderstwo. Czy uda mu się udowodnić swoją niewinność? Kto chce go wrobić?

Cantwell bardzo dobrze pisze Dooma i otaczające go postaci. Wrzuca go w wir interesujących wydarzeń i już wiem, że na pewno będę śledził jego dalsze poczynania. Mogę jedynie mieć zastrzeżenia do rysunków, bo Salvador Larroca nigdy nie należał do moich ulubieńców. Z chęcią widziałbym tu innego rysownika, ale nie mogę też napisać, że Larroca całkowicie tu nie pasuje. Kto śledził rysowane przez niego przygody Darth Vadera przyzna, że klimat losów Dooma jest im bliski.

Długo wyczekiwałem premiery tego numeru i na szczęście się nim nie zawiodłem. Cantwell ma dobre podejście do Dooma i mam nadzieję, że dalsze jego przygody będą równie intrygujące i coś ciekawego z tego wyniknie. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Doctor Doom (2019) #1

scenariusz: Christopher Cantwell
rysunki: Salvador Larocca

Doctor Doom (2019) #1 możecie nabyć w sklepie ATOM Comics w różnych wersjach okładkowych

Pamiętajcie, że możecie użyć kodu promocyjnego "ENDGAME", by otrzymać 5% rabatu na komiksy Marvela.

A wy co sądzicie o tym numerze? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum. 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.