Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Conan tom 3 Powrót do Cymerii

Po długiej przerwie jaką (nie ze swej winy) zaserwował nam Egmont, wydawca powrócił do wydawania kolejnych przygód Conana, które pierwotnie na amerykańskim rynku wydawało Dark Horse Comics. Świetne historie do scenariusza Kurta Busieka zawarte w pierwszych dwóch tomach tej serii zrobiły spory apetyt na więcej, stawiając wysoko poprzeczkę. Czy powrót do Cymerii okazał się być udany?

Całość podzielona jest na trzy księgi, co ułatwia uporządkowanie teraz całości. Na początek dwie krótkie historie, trochę tak na rozgrzewkę i wejście znów w świat Cymeryjczyka, choć jak warto zaznaczyć, nie są to jedyne "shorty" w tym albumie (wyróżniaja się w całości na pewno historia hełmu Conana, czy opowieść oddającą hołd jego autorowi, Robertowi E. Howardowi). Pierwsza księga opowiadana jest bardziej z perspektywy pojawiającego się już wcześniej księcia, który zafascynowany postacią Conana poznaje kolejne opowieści o jego życiu. Jednocześnie mamy tu rozwój intrygi, jaką za plecami władcy rozwija jego doradca, który próbuje przekuć zainteresowanie życiem Barbarzyńcy na swoją korzyść, podsuwając własne interpretacje zdarzeń. Druga księga to już bezpośrednia kontynuacja wydarzeń, jakie widzieliśmy w tomie drugim tej serii, a sama historia nie jest najmocniejszą częścią tego albumu. Ciekawiej robi się w księdze trzeciej, gdzie Conan powraca w rodzinne strony, bowiem równolegle do losów Conana, śledzimy losy jego dziadka, Connachta. To wciągająca opowieść, która okazuje się być dobrą odskocznią od dziejów tytułowego bohatera tego albumu, pokazująca jak barwne życie toczył także jego przodek.

Pisząc o Connachcie warto zaznaczyć, że za stronę graficzną tych historii odpowiada Richard Corben, zmarły niedawno wybitny i wyjątkowy rysownik. Cieszy, że kolejne z jego prac trafiły na polski rynek, bo także świat Howarda w jego kresce nabiera ciekawego, nowego charakteru. To także odskocznia od tych klasycznych rysunków Giorello, choć swoje historie ilustrują na łamach tego albumu także Bruce Timm czy Eric Powell, równie wyjątkowi twórcy. 

Z uwagi na wspomniane na początku problemu licencyjne, Egmont musiał się trochę nagłowić, jak wydać ten tom, przez co mamy tu pewien kompromis między tym, co Dark Horse wydało w albumie "Conan Omnibus vol 3 Ancient Gods and Sorcerers" (którymi wydaniami Egmont kierował się do tej pory) oraz tym, co ponownie zebrał Marvel na łamach "Conan Chronicles Epic Collection: Return to Cimmeria". Oba amerykańskie albumy różnią się zawartością, dlatego Egmont musiał zrobić tak, by jednocześnie uzupełnić dotychczasowe luki, a album kończył się tak jak wydanie Marvela, by kolejne tomy miały zawartość zgodną już z ich linią wydawniczą. Cieszy, że Egmont poradził sobie w nowej sytuacji i udało się te historie zaprezentować polskiemu czytelnikowi. 

Czytając kolejny album o przygodach Conana, który oryginalnie był wydawany przez Dark Horse Comics, nadal odnoszę wrażenie, że historie te stały o klasę wyżej od tego, co masowo serwował nam ostatnio Marvel - z wyłączeniem historii Aarona oczywiście. Być może swoje ma tu do odegrani też to, że w tak obszernym albumie te słabsze historie są przyćmiewane przez naprawdę dobre komiksy i osteteczne wrażenie również jest bardziej pozytywne. 

Opłacało się czekać na ten tom i bardzo mnie cieszy, że Egmont nie porzucił tej serii, gdy rozpoczął wydawanie miękkookładkowych komiksów z Conanem od Marvela. To kawał dobrej, przygodowej historii, w której Busiek i wchodzący na jego miejsce scenarzysta Timothy Truman z szacunkiem i pomysłem podchodzą do historii stworzonych przez Howarda. Polecam tę serię zarówno fanom Conana jak i osobom, które z postacią nie miały do tej pory styczności, myślę, że lektura tej właśnie serii od pierwszego tomu przekona ich do Cymeryjczyka.


Wojtek Rozmus

Conan tom 3 Powrót do Cymerii
scenariusz: Fabian Nicieza, Kurt Busiek, Timothy Truman
rysunki: Richard Corben, Tomás Giorello, John Severin, Bruce Timm, Timothy Truman, Rafael Kayanan, Paul Lee, Eric Powell
tłumaczenie: Dariusz Stańczyk
liczba stron: 492
cena z okładki: 129,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.