Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Porcelana tom 2 Kostna Biel / tom 3 Wieża z Kości Słoniowej

W ostatnich miesiącach Non Stop Comics dostarczyło polskim czytelnikom dwa kolejne tomy serii Porcelana, które domykają historię rozpoczętą w pierwszej odsłonie. Choć, będąc dokładnym, tak naprawdę bardziej ją rozwijają, bo "jedynka" tworzy sprawną zamkniętą całość. O ile tam śledziliśmy losy młodej dziewczyny, z którą odkrywaliśmy tajniki tego tajemniczego świata, tak teraz powracamy do jej życia, gdy jest już dorosłą kobieta. Czy kontynuacja to nadal satysfakcjonująca lektura?

W tomie pierwszym mieliśmy możliwość poznania biednej, bezdomnej dziewczynki, która trafia do odgrodzonej od reszty miasta posiadłości, gdzie bogaty samotny wynalazca tworzy z porcelany istoty o ludzkich i zwierzętych kształtach. Poznając tajniki jego dzieła, staje się równie sprawnym, a nawet jeszcze lepszym twórcą. Drugi tom pokazuje nam ją już kilkanaście lat później, gdy w jej życiu pojawia się kapitan armii, który sprawia, że po raz pierwszy od lat czuje co to miłość. Jednak historia nie jest jedynie romansem, w tle rozgrywa się wojna, do której jedna ze stron chce zaangażować tworzone przez kobietę porcelanowe istoty. Te bowiem przez lata rozwinęły się pod okiem naszej bohaterki i stają się bardzo cenne dla osób spoza posiadłości. Tak jak w pierwszym tomie nie zabrakło wielu gorzkich i smutnych momentów, także tutaj życie dziewczyny nie jest usłane różami, a jej decyzje mają wpływ na życie większej liczby osób. 

Tendecja ta widoczna jest także w tomie trzecim, gdzie kobieta wciąż rządzi swoją posiadłością, mając dodatkowo pod opieką dwie młode dziewczyny. Wojna trwa, spór bohaterki z armią jeszcze mocniej się zaognia. Im bliżej końca, tym mocniej wybrzmiewa pytanie: co jest najważniejsze dla bohaterki? Co będzie w stanie jeszcze poświęcić? Życie z pewnoscią jej nie rozpieszczało, otaczały ją kłatstwa, zdrady, nieludzkie traktowanie, pytanie tylko, czy mimo tego czeka ją pozytywny finał? Czy uwolni się od swoich wrogów i będzie mogła wieść szczęśliwe życie?

Autorzy z pewnością nie oszczędzają swojej głównej bohaterki i stawiają przed nią coraz to nowe wyzwania, dla których im dalej, tym mniej ma siły. Oparciem są dla niej przede wszystkim porcelanowe istoty, które na tyle rozwinęła, że te zaczęły tworzyć własną społeczność, wciąż jednak pozostając blisko swojej twórczyni. To właśnie te istoty i ich rozwój są najciekawszym elementem serii, aż szkoda, że schodzą one na dalszy plan w obliczu problemów głównej bohaterki i innych drugoplanowych postaci. Żałuję, że trzeci tom przyniósł nam eskalację konfliktu, bo choć dał możliwość do przedstawienia bohaterki na jego tle w nowych, wczesniej nieznanych relacjach, to ten fatalizm w życiu bohaterki, im dalej, tym bardziej przytłacza też czytelnika. 

Tak jak w pierwszym tomie, tak w kolejnych siłą serii pozostają rysunki Chrisa Wildgoose'a. Ponownie powraca tutaj temat porcelanowych istot, których wygląd ewoluuje i jest ciekawy do śledzenia. Historia w stylu rysunków także ma już nieco mniej baśniowy charakter. Kolory wykorzystane w obu tomach są zwyczajne i poprawne, barwy są raczej stonowane, utrzymane w naturalnych odcieniach.

Nie jest to historia dla najmłodszych czytelników, choć mogłaby sprawiać takie wrażenie po swoich okładkach. Najbezpieczniej jak sięgną po nią dopiero nastolatkowie. Nie wiem tylko, czy komiks przypadnie do gustu im jak i dojrzalszym czytelnikom. Ma kilka ciekawych elementów, na pewno nie można też zarzucić twórcom, że nie znają języka komiksu, ale w ostateczności lektura po prostu budzi mieszane odczucia. To pewnie kwestia moich oczekiwań, bo historia w wielu swoich etapach wydaje się być dla mnie zbyt przytłaczająca. Los bohaterów jest dość marny, niestety twórcy nie dają przy tym też miejsce czytelnikowi, by na tyle ich poznał, by poczuć pewne emocje związane z ich przeżyciami. Finał opowieści przyjmuję nieco ze wzruszeniem ramion i pytaniem, czy to wszystko było tego warte? O ile koncepcja porcelanowych istot i walki o ich los jest ciekawie zarysowana i zarówno od strony historii jak i rysunków budzi moje zainteresowanie, tak wykreowani przez twórców bohaterowie, którzy powinni być siłą napędową tej opowieści, nie wzbudzają emocji - nawet tych skrajnie negatywnych. 

Wojtek Rozmus

Porcelana tom 2 Kostna Biel
scenariusz: Benjamin Reed
rysunki: Chris Wildgoose
tłumaczenie: Paulina Braiter
liczba stron: 128
cena z okładki: 57 zł

Porcelana tom 3 Wieża z Kości Słoniowej
scenariusz: Benjamin Reed
rysunki: Chris Wildgoose
tłumaczenie: Paulina Braiter
liczba stron: 104
cena z okładki: 57 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.