Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Reszta Świata tom 3 Granice / tom 4 Piekło

Pierwsze dwa tomy Reszty Świata nie przekonały mnie do siebie i wydawały się być najgorszym tytułem w ofercie Non Stop Comics, jaki trafił w moje ręce. Kto śledzi moje recenzje tytułów od tego wydawcy ten wie, że w większości przypadków jestem bardziej niż zadowolony z tego, co publikują na polskim rynku. Dlaczego akurat w przypadku Reszty Świata nie mogę zgodzić się z ich wyborem? Postanowiłem sięgnąć po kolejne dwa, ostatnie już tomy tej serii, by sprawdzić, jak odbiorę tę historię już po jej finale. 

W recenzjach dwóch pierwszych tomów wskazywałem na to, że autor mimo ciekawego punktu wyjścia, jakim jest nieokreślona katastrofa, która wystawia na próbę głównych bohaterów serii: matkę i dwójkę jej synów, ostatecznie nie dostarcza nic, co pozwalałoby mi zaangażować się bardziej w tę historię - a to wydaje się być przy takim tytule najważniejsze. Mimo iż bohaterowie przeżywają dramatyczne sytuacje, w jakiś sposób brak tu prawdziwych emocji. Pierwszy tom skupił się na prezentacji matki, drugi poświęcił więcej miejsca synom. W trzecim, w konsekwencji wydarzeń z końca drugiej odsłony, skupiamy się na chłopakach, którzy znajdują się teraz wśród grupy rówieśników będących w tej samej nieciekawej sytuacji. Tak jak w początkowych etapach historii bohaterowie i napotykane przez nie osoby miały złudzenie, że powrót do normalności jest możliwy w krótkim czasie, tak tutaj wokół nich zaczynają się tworzyć zalążki nowych społeczności bazujących na nowych warunkach, w jakich przyszło żyć tym ludziom. Obok grupy nastolatków mamy np. chrześcijańskich ekstremistów czy grupę obrzydliwych polujących i wykorzystujących kobiety mężczyzn. 

Po drugim tomie zastanawiałem się, czy zmiana perspektywy historii wyjdzie jej na dobre, jednak tak naprawdę niewiele się zmienia. Oprócz losów braci mamy okazję także zobaczyć, co się dzieje z ich ojcem, który opuścił rodzinę jeszcze przed wydarzeniami z pierwszego tomu dla swojej kochanki. Tutaj powraca chcąc odnaleźć swoich synów, jednak jego wędrówka także nie należy do najprzyjemniejszych. Finał tomu trzeciego potwierdził moje przypuszczenia z finału drugiej odsłony, przez co tom czwarty ponownie ma inne tempo narracji. Dość nietypowym, nieco wybijającym z lektury był wątek epidemii, która stała się w pewnym momencie  narratorem historii. Było to dziwne rozwiązanie ze strony autora, nieco komiczne, co nie zgrywało się z tragizmem losów bohaterów. 

Od strony graficznej nie ma tutaj zaskoczeń. Artysta kontynuuje styl jaki narzucił sobie w pierwszych dwóch tomach. Kreska artysty jest w porządku, warto zwłaszcza docenić jego warsztat na drugim planie, gdy pokazuje otaczający bohaterów świat. Nadal nie przekonuje mnie dobrana paleta barw, wszystko utrzymane jest raczej w nieciekawych szarościach, pozostałe barwy wydają się być albo zbyt wyraziste albo wyblakłe - w jakiś sposób koresponduje to z klimatem historii, która stawia bohaterów naprzeciw tragicznych sytuacji, zamieniając ich życie w koszmar i odbierając im resztki szczęścia. 

Po lekturze czwartego tomu potwierdziły się moje przypuszczenia, że w ostateczności historia ta nie przyniesie nam nic, co wyróżniałoby ją na tle wielu innych historii katastroficznych. Być może nie był to jej cel, ale w dobie ciągłych publikacji tak wielu różnych dzieł kultury, które podejmują podobne tematy, wypadałoby, by dzieło miało coś oryginalnego do zaoferowania. Tutaj nie jestem w stanie nic takiego dostrzec. To poprawnie zrealizowana historia, która stawia przed bohaterami nowe, ekstremalne wyzwania, pokazująca prawdziwe oblicze ludzi w obliczu katastrofy. Autorowi zabrakło wyrazistych bohaterów, którzy choć przechodzą pewne zmiany na przestrzeni historii, nadal pozostają dla czytelnika nieciekawi. 

Bardzo liczyłem na to, że po pierwszym tomie seria mocniej podkreśli swój charakter, poznamy lepiej naszych bohaterów i na przestrzeni aż trzech kolejnych tomów poprawi się moja ocena tego tytułu. Każdy kolejny tom pokazywał, że owszem, autor ma pewien określony plan na serię, jednak czuję, że zmarnował bardzo duży potencjał, jaki drzemał w tym tytule i jego bohaterach. Tytuł ginie w tłumie wielu innych podobnych historii, i jedynie rysunkowy warsztat artysty czasem ratuje lekturę tej serii. Jeżeli lubicie podobne klimaty, być może komiks przypadnie Wam do gustu, nie jestem w stanie jednak osobiscie Wam go polecić.

Wojtek Rozmus

Reszta Świata tom 3 Granice
autor: Jean-Christophe Chauzy
tłumaczenie: Wojciech Birek
liczba stron: 112
cena okładkowa: 61,90 zł

Reszta Świata tom 4 Piekło
scenariusz:
rysunki:
tłumaczenie:
liczba stron:
cena okłądkowa: 61,90 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.