Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: Kolekcja Marvel "Spider-Man" Sezon 1

Animowane przygody Spider-Mana z połowy lat dziewięćdziesiątych to już serial kultowy. Gdy tylko usłyszałem, że Media Service wyda całą serię w "kolekcji Marvel", cieszyłem się jak dziecko.  To jeden z niewielu seriali animowanych, który prezentuje tak wysoki poziom. Nawet teraz nie jestem w stanie wymienić równie dobrego serialu na licencji Marvela. Media Service zaczęło od naprawdę mocnego udeżenia, a recenzowany zestaw jest na to dowodem.

Pająk w pudełku schowany

 

Box, w którym znajdziemy dwie płyty DVD, jest solidny i ładnie prezentuje się na półce. Front pudełka jest utrzymany w komiksowym stylu, tak jak całe wydanie. Projekt Spidera autorstwa Sebastiana Cichonia jest świetny. Niestety, całość psuje żółte tło, które nie pasuje do postaci pająka i psuje ogólne wrażenie. Na odwrocie pudełka znajdziemy spis trzynastu odcinków wchodzących w skład niniejszego wydania, informacje na temat materiałów bonusowych oraz podstawowe dane techniczne.

 

S4020068.jpg S4020069.jpg

 

 

S4020070.jpg S4020071.jpg

 

 

Pająk na ekranie

Po odpaleniu płyty jesteśmy zmuszeni do obejrzenia nieco przydługiej reklamy seriali prezentowanych na kanale "Jetix". Na szczęście można ją przewinąć. Menu główne jest utrzymane w stylu komiksowym, jaki widzimy na pudełku. Niestety, czcionka podświetlona na żółto nie jest najlepiej widoczna, co osobom słabo widzącym może trochę utrudniać poruszanie się po menu. W tle widzimy czołówkę serialu oraz słyszymy przewodni motyw muzyczny. Na płytach znalazło się trzynaście epizodów, wśród których są takie perełki, jak narodziny Venoma czy gościnny występ Nicka Fury'ego. Jedyne, co naprawdę razi, to infantylizm cioci May i naiwność co niektórych odcinków. Spostrzegawczy widzowie zauważą zapewne występujące niekiedy spowolnienie klatek animacji, ale są to drobne błędy nie przeszkadzające w odbiorze całości. Naprawdę warto zainwestować w kolekcję wydawaną przez Media Service.

 

 

Clipboard01%201.jpg

 

 

Dodatkowo Stan Lee

W dodatkach dostajemy wywiad ze Stanem Lee oraz reklamę serii z "Hulkiem", "Fantastyczną Czwórką" oraz "Iron Manem". Wywiad jest profesjonalnie spolszczony, za co należą się brawa dla wydawcy. Spolszczanie materiałów dodatkowych to wciąż rzadkość, jeżeli chodzi o filmy wydawane w Polsce. Media Service powinno być przykładem dla innych wydawców w tej kwestii. Lokalizacja to nie byle jaka. Wywiad z twórcą Spider-Mana czyta profesjonalny lektor, co się rzadko zdarza.
Były pochwały, a teraz czas na wytknięcie małego, aczkolwiek nieprofesjonalnego posunięcia. A mianowicie na obydwu płytach jako materiał dodatkowy zaserwowano nam dwa te same wywiady. Nie jest to może kardynalny błąd, ale po co dublować materiał… Myślę, że jeden solidny dodatek wystarczy.


94spidermantitle.jpg 01.jpg


Pająk po Polsku

Filmy są w pełni zdubbingowane. Jest to wersja znana z kanału "Jetix", a więc fani wiedzą, czego się spodziewać. O ile aktorzy podkładający głosy pod pierwszoplanowe postacie są dobrze dobrani, na czele z Jackiem Kopczyńskim (Peter Parker/Spider-Man), tak już głosy postaci drugoplanowych brzmią momentami tragicznie, a niektóre wręcz infantylnie. Mam nadzieję, że kolejne wydania będą zawierały opcje spolszczenia kinowego (napisy). Dźwięk należało by też co nieco poprawić. Czasami po prostu nie słychać, co mówią aktorzy, bo zagłusza ich muzyka lub efekty dźwiękowe. Co do tłumaczenia tytułów poszczególnych odcinków, to nie dopatrzyłem się większych błędów.


o_Spiderman_7.jpg


Na zakończenie

Polecam to wydanie wszystkim fanom Pająka, jak i komiksów w ogóle. Jest to niepowtarzalna okazja, aby jeszcze raz gruntownie poznać ten świetny serial. Mam nadzieję, że wydawca poprawi drobne błędy merytoryczno-techniczne. To świetny serial i solidne wydanie, a myślę, że będzie jeszcze lepiej.

Bullet

Tytuł: Kolekcja Marvel "Spider-Man" Sezon 1 ("Spider-Man" season 1)
Czas trwania: 286 min
Premiera: 2008-08-22 Polska
Dystrybucja: Media Service
Dźwięk: polski (stereo, dubbing)
Gatunek: animacja
Napisy: brak
Dodatki: zwiastuny pozostałych tytułów z kolekcji, wypowiedzi Stana Lee
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.