Avalon » Publicystyka » Artykuł

Kolekcja Figurek: pytania do Eaglemoss

Od dwóch miesięcy polscy fani komiksów mają szansę kompletować kolekcję figurek z bohaterami Marvela. Zadaliśmy kilka pytań wydawcy tej serii.
Od dwóch miesięcy polscy fani komiksów mają szansę kompletować kolekcję figurek z bohaterami Marvela. Zadaliśmy kilka pytań wydawcy tej serii.

Eaglemoss to duży międzynarodowy wydawca. Jakie ma dokonania i plany dotyczące polskiego rynku?


2.jpgKarolina Oleńska: Eaglemoss International Ltd. od wielu lat wydaje czasopisma o zróżnicowanej tematyce: od magazynów dla dzieci, przez gazety wojenne, po serie dla kolekcjonerów. Jedną z pierwszych kolekcji, która ukazała się na polskim rynku, była seria "Wielcy malarze", która mimo, że została zakończona już kilka lat temu, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników. 21 stycznia na ogólnopolskim rynku pojawił się najnowszy projekt P.O. Polska. "Marvel – kolekcja figurek" to dwutygodnik skierowany do miłośników świata komiksów. Każdy numer to 20-stronnicowe czasopismo, którego treść przybliża czytelnikowi opisywanego bohatera. Jednak najważniejszą częścią wydania jest ołowiana figurka - ręcznie malowana, zapakowana w specjalne kolekcjonerskie pudełko i posiadająca indywidualny numer seryjny świadczący o oryginalności.
Plany wydawnictwa na ten rok przewidują wprowadzenie do ogólnopolskiej sprzedaży nowych, interesujących czasopism, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych czytelników oraz kontynuację i ulepszanie istniejących już tytułów.

Do kogo skierowana jest kolekcja figurek? Nastoletnich fanów, znających świat Marvela głównie z telewizyjnych kreskówek, czy też raczej do dorosłych czytelników komiksów?


Nasza kolekcja skierowana jest do prawie do wszystkich miłośników komiksów.
Każdy wielbiciel świata Marvela, zarówno ten młodszy, jak i starszy, znajdzie w niej coś dla siebie, gdyż oprócz ołowianej figurki kolekcja zawiera szczegółowy opis przestawianej postaci, dzięki któremu kolekcjoner będzie mógł bliżej zapoznać się z jego historią, zrozumieć motywy przyjaciół i wrogów danego bohatera. Jednakże ze względów bezpieczeństwa (ciężar statuetek, małe elementy) produkt nie jest przeznaczony dla dzieci.

km8


Jak duży był nakład pierwszych numerów kolekcji? Figurki są numerowane i niektórzy kupujący otrzymali egzemplarze z czterocyfrowymi numerami zaczynającymi się od dziewiątki. Czy to oznacza, że pierwszy numer trafił do kiosków w liczbie 10 tysięcy egzemplarzy, czy też część tej partii figurek była przeznaczona do sprzedaży w innych krajach?

Polityka ilościowa w zakresie nakładów jest tajemnicą handlową wydawnictwa. Czterocyfrowe numery indywidualne na figurkach rozpoczynające się od cyfry 9 oznaczają, że nr 1 trafił do kiosku istotnie w liczbie powyżej 10 000 egz.

Rozmach promocji medialnej robił wrażenie. Skąd pomysł na tak intensywną kampanię telewizyjną?


Powód tak intensywnej, dwutygodniowej kampanii jest bardzo prosty: chcieliśmy za pośrednictwem telewizji trafić do jak największego grona wielbicieli komiksów oraz kolekcjonerów figurek. Dlatego też oprócz najczęściej oglądanych stacji telewizyjnych współpracę nawiązaliśmy również z kanałami hobbystycznymi.

W jaki sposób ustalana jest kolejność wydawania figurek? Czy istnieje możliwość, żeby to fani wpływali na harmonogram kolekcji (np. przez plebiscyt)?

Kolejność wydawania figurek jest ustalana na podstawie popularność postaci (figurek) sprzedawanych przez wydawnictwa na innych rynkach Europy. Istnieje ramowy plan wydawniczy dla tej kolekcji, który określa kolejność pojawiania się poszczególnych figurek w ramach kolekcji, jednakże wszelkie sygnały spływające od naszych czytelników są wnikliwie analizowane przez naszą redakcję.

km4s.jpg


W internecie pojawiły się głosy niezadowolenia niektórych kupujących, którym trafiały się wybrakowane figurki (przeważnie chodzi o błędy w malowaniu). Czy mogą oni liczyć na wymianę statuetek?

Na wymianę mogą liczyć osoby, których figurki zostały połamane lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone. Niestety błędy w malowaniu (mamy tu na myśli odpryski farby) muszą być rozpatrywane z klientami w trybie indywidualnym.Naszą recenzję dwóch pierwszych numerów kolekcji możecie przeczytać tutaj.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.