Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Trzynasty: Dreamwell Comics

Na poprzednim przystanku zajrzeliśmy do "Dark Tower", położonego w mieszkalnej części Las Vegas. Wciąż pozostajemy w raju hazardzistów, ba, nawet pozostajemy na tej samej ulicy. Wystarczy przetransportować się o kilka przecznic, aby trafić do Comics Shopu, który można nazwać prawie polskim. I chociaż wiemy, że "prawie" robi wielką różnicę, to polski akcent w Dreamwell Comics jest nie do podważenia.


wtps131.jpg

Miasto: Las Vegas   Sklep: Dreamwell Comics

Dojazd: wtp13maps.jpg

Najważniejsza rada, o której musicie pamiętać z poprzedniego przystanku, to nie idźcie pieszo i odpuścicie sobie komunikację miejską. Dreamwell Comics znajduje się na tej samej ulicy, co Dark Tower, tylko kilka przecznic bliżej Stripu (na 5706 W Charleston Blvdn punkt A na mapie). Nie wiem tylko, dlaczego Google maps usilnie pokazuje Dreamwell Comics pod innym adresem, a pod wskazanym przeze mnie wyskakuje całkiem inny Comics Shop. Bardzo możliwe, że przez ostatnie pół roku nastąpiły jakieś zmiany. Jednak jakby na to nie patrzeć, z pewnością dotrzecie do Comics Shopu.

 

Sklep i jego zaopatrzenie:

Dreamwell Comics to jeden z tych bardziej kameralnych comics shopów, których istotną przewagą nad mega sieciami jest old swtps132.jpgchoolowy, fanowski klimat. Chociaż powierzchnia sklepu jest stosunkowo mała, to właściciele zadbali o wykorzystanie jej do maksimum. Stąd na pierwszy rzut oka można poczuć się przytłoczonym. Niepotrzebnie. Co ciekawe, owy efekt jest osiągnięty nie poprzez przeładowanie najróżniejszej maści stuffem związanym z komiksami, ale samymi komiksami. Zresztą spójrzcie na zdjęcia – komiksy są tu prawie wszędzie. Figurki, plakaty czy koszulki zajmują tutaj konieczne minimum, to pojedyncze zeszyty stanowią największy i najbardziej widoczny asortyment. Ściany "przyozdobiono" głównie znaczącymi komiksami, których cena przekracza standardowego $1 lub $1,5 (oczywiście, mówimy o cenie archiwów). Oprócz stojaków z numerami aktualnymi, znajdziemy masę kartonów zapełnionych właśnie archiwalnymi pozycjami. Jedyny minus w kwestii zaopatrzenia to mała ilość wydań zbiorczych i potraktowanie ich równie marginalnie, jak chociażby figurek. Jeśli chodzi o dostępne wydawnictwa, to poza mainstreamowymi możecie liczyć również na te mniejsze, niszowe tytuły.

wtps138.jpg wtps139.jpg wtps1310.jpg wtps1311.jpg wtps1312.jpg

Sprzedawca:

Sklep od początku prowadzą dwaj bracia - Tim i Don Karterowie - i jest on ich źródłem utrzymania od bodajże końca lat 70-tych! Co ciekawe, bracia mają polskie korzenie, gdyż ich dziadek był Polakiem i przeniósł się do Stanów w okresie międzywojennym. Chociaż nazwisko zostało zmienione przez ich rodziców i nie przypomina już o polskim pochodzeniu, Don opowiadał, że dziadek nazywał się Kasperczyk. Nie zatrudniają w sklepie dodatkowej pomocy i na zmianę sami zajmują się swoim dobytkiem. Chociaż o samych komiksach rozmawiałem z Donem niewiele, odniosłem wrażenie, że jego wiedza na temat uniwersów Marvela i DC może być imponująca. Jak zresztą mówił, komiksy to pasja zarówno jego, jak i brata, dlatego postanowili otworzyć Comics Shop.

 wtps133.jpg wtps134.jpg wtps135.jpg wtps136.jpg wtps137.jpg

Ceny:

Jak to w Ameryce, wydania nowe mają cenę okładkową, a z archiwami jest różnie, w zależności od stanu komiksu, jego ceny rynkowej i ewentualnych promocji.

 wtps1313.jpg wtps1314.jpg wtps1315.jpg wtps1316.jpg

Podsumowanie:

Jeśli wolicie małe, "klimatyczne" Comics Shopy, to Dreamwell Comics będzie idealną alternatywą dla znajdującego się w pobliżu Dark Tower. Wybór w kwestii pojedynczych wydań archiwalnych jest naprawdę imponujący, a dodatkowo zawsze możecie liczyć na fachową pomoc lub poglądową dyskusję ze sprzedawcą o polskich korzeniach.

Ocena: 8/10

 

Foxdie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.