Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: Animowana Kolekcja Spider-Mana, cz.III

To nie jest już miesiąc miodowy, lecz stały i nasilający się trend. Mowa o coraz liczniejszych produktach Marvela w naszym pięknym kraju.
W chwili obecnej każdy fan ma do wyboru szereg atrakcji. Począwszy od komiksów z ulubionymi herosami w języku polskim, poprzez figurki i kolejne premiery kinowe, a na kolekcjach i zestawach serii animowanych kończąc. Tym ostatnim ogniwem zajmiemy się dzisiaj.
RECENZJA DVD Animowana Kolekcja Spider-Man i Mutanty oraz Animowana Kolekcja Spider-Man i Doctor Octopus

W kwestii pełnometrażowych filmów animowanych prym wiedzie Vison. Nie bez przyczyny zajmiemy się tym właśnie dystrybutorem. Stoi on bowiem za najnowszą kolekcją, o wymownym tytule "Animowana Kolekcja". Osią tego wydawnictwa jest niezmiennie lubiany i powszechnie rozpoznawalny Człowiek-Pająk. Do sklepów trafiła pokaźna liczba DVD z przygodami Spider-Mana i jego przyjaciół.
Mi przypadł zaszczyt zrecenzowania dwóch części, a mianowicie: "Spider-Man i Doktor Octopus", a także "Spider-Man i Mutanty" (dlaczego nie Mutanci?).

Spider-Man-i-Mutanty%2Cimages_big%2C14%2CVDVD733BL.jpg

Zaszczyt to jednak zdecydowanie zbyt górnolotne stwierdzenie. Jeżeli ktoś rozpocznie swoją przygodę od odcinka, w którym Peter Parker wespół z członkami X-Men rozwiązuję genetyczną zagadkę, może mieć dziwne uczucie deja vu. Postanowiono pójść na łatwiznę i wcisnąć klientom odgrzewany kotlet. Jak inaczej nazwać wydanie znanych już odcinków w zbiorczym opakowaniu? Przecież te epizody swego czasu były dostępne w kioskach i w różnego rodzaju zestawach (nie wspominając o ich emisji w telewizji). Do tego dochodzi tragicznie ubogie wydanie, z pożal się boże, tzw. dodatkami (wybór scen i zwiastuny nikogo nie interesujących filmów). Ten fragment pajęczej układanki wypada zdecydowanie poniżej krytyki. Sytuacji nie polepsza nawet dołączony odcinek animowanego Iron Mana.

Spider-Man-i-Doktor-Octopus%2Cimages_big%2C16%2CVDVD735BL.jpg

Co innego natomiast kolejny odcinek, zatytułowany "Spider-Man i Doktor Octopus". Tutaj wprawdzie również mamy fatalnie przygotowane, pod względem dodatków, wydanie, ale za to sam film niesie w sobie pozytywny ładunek emocji. Jest to klasyczny już Spider-Man z lat 60-tych, którego polski widz nie miał okazji poznać. Pod względem kolekcjonerskim jest to rzecz absolutnie niezbędna. Niestety, nie każdy będzie czerpać z tego tyle samo przyjemności, co niżej podpisany. Klasyka klasyką, ale nie każdemu musi pasować siermiężna kreska i prościutkie historyjki. Spoglądając dzisiaj na ten relikt animacji, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju motion comics!
Reasumując, gdyby nie cena (9,99 zł za sztukę) rzekłbym, że jest to bezczelny skok na kasę fanów. Na szczęście sentymentaliści i kolekcjonerzy staroci znajdą coś dla siebie. Cała reszta może spokojnie dać sobie z tym spokój.

P.S. Tytuły pisane są z błędem (Spiderman)

Dane techniczne:
Czas trwania: 01:35:00
Dźwięk: DD 5.1 polski (lektor)
Format: 4:3
Gatunek: Film rysunkowy
Dystrybucja: Vision
Dodatki: Zwiastuny innych filmów, inne DVD


Buck10

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.