Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: Animowana Kolekcja Spider-Mana, cz.IV

Z najnowszej kolekcji DVD Vision związanej z kreskówkami Marvela w moje ręce trafiły te skupiające się na starciu Spider-Mana z Vulturem i Thora z Herculesem. Na płytkach dostajemy również inne odcinki, ale te wspomniane wyżej są głównym daniem składanek. Jak więc prezentują się te klasyczne już kreskówki?
spider1.jpg
RECENZJA DVD ANIMOWANA KOLEKCJA SPIDER-MAN KONTRA SĘP
                              ANIMOWANA KOLEKCJA i MOCARNY THOR 2Z najnowszej kolekcji DVD Vision, związanej z kreskówkami Marvela, w moje ręce trafiły te skupiające się na starciu Spider-Mana z Vulturem i Thora z Herculesem. Na płytkach dostajemy również inne odcinki, ale te wspomniane wyżej są głównym daniem składanek. Jak więc prezentują się te klasyczne już kreskówki??

Vulture jest jednym z moich ulubionych klasycznych złoczyńców. Stary dziad przebrany za sępa. Wygląda okrutnie, nie ma specjalnych mocy, ale każde jego pojawienie się ma w sobie coś fajnego. I tak też jest na pierwszej płycie zatytułowanej "Spider-Man kontra Sęp". Dostajemy dwa odcinki z tym kryminalistą. Pierwszy pochodzi z kreskówki z lat 80., a drugi z 60. - do pełni sępowego szczęścia brakuje tylko naprawdę fajnych odcinków z "Spider-Man: The Animated Series".

Czegóż tu nie ma. Najpierw oglądamy pojedynek Parkera z Toomesem, który porwał światowej sławy naukowców, aby przygotowali dla niego niewidzialną farbę (sic!). W drugiej natomiast, J. Jonah Jameson postanawia sam przestawić zegar na jednym z budynków stojących naprzeciw redakcji Daily Bugle (oczywiście bez problemów tam się dostanie), ale na miejscu natrafia na kryjówkę Vulture’a. Oba odcinki napakowane są staroszkolną akcją i prostym humorem. Mamy nawet Toomesa, który lata na rakiecie! Jako klasyk sprawdza się dobrze i jeżeli ktoś interesuje się komiksami Marvela to warto żeby zapoznał się z tymi historiami. Nie ogląda się tego tak topornie, jak czyta się niektóre stare historie, a pozwala to poznać trochę klimat tamtych lat. Jeżeli jednak szukacie dobrze zrobionej kreskówki, to lepiej poczekać na wydanie najnowszego "Spectacular Spider-Mana".

Na płycie znajduje się jeszcze jeden odcinek przedstawiający walkę Spider-Mana z niejakim Fantomem i jego Armią Cienia, jednak nie jest już tak klasycznie fajny jak dwa pierwsze.

"Spider-Man i Mocarny Thor 2" natomiast nie jest typową animacją. Jest to projekt z lat 60., gdzie statyczne rysunki były w specyficzny sposób animowane. Osobiście uwielbiam wszystkie kreskówki w tym stylu. Niesamowicie proste, ale ciekawe przedstawienie scen akcji, naiwna fabuła i wylewający się zewsząd patetyzm dodają niezwykłego kolorytu całości. Starcie Thora z spider2.jpgHerculesem jest naprawdę dobrze przedstawione, przypominając najlepsze prace Lee z Ditko czy Kirbym. Na płycie znajdziemy jeszcze jeden odcinek kreskówki "Spider-Man" z lat 80., w której Peter Parker musi zmierzyć się z Neptunem (postać przypominająca Namora). Tutaj też trzeba jednak mieć jakieś ciepłe uczucia do starych komiksów, bo dla widza nieznającego realiów starych komiksów będzie to dosyć ciężki seans. Te kreskówki można albo kochać, albo ignorować. Nadają się jednak świetnie, tak samo jak "Spider-Man kontra Sęp", dla młodszego rodzeństwa, które dopiero poznaje świat Marvela.

Od strony technicznej kolekcja wypada, jak już wcześniej pisali koledzy, bardzo średnio. Jakość przypomina stare VHS. Chociaż to też ma swój urok, przypominając młodzieńcze lata. Menu i pudełka są przygotowane estetycznie. Mankamentem jest natomiast udostępnienie tylko wersji z lektorem, ponieważ chciałoby się momentami wsłuchać w te pełne patosu dialogi. Lektor na szczęście jest naprawdę dobry i nie przeszkadza w oglądaniu. Jakość tłumaczenia jest poprawna, raz tylko zauważyłem, że nazwisko Betty Brand jest źle wymawiane.

Podsumowując - zestaw jest naprawdę ciekawą pozycją dla fanów starszych komiksów i kreskówek, ponieważ odcinki tu zawarte zawierają esencję klimatu starych komiksów. Wydanie również jest poprawne, a cena oscylująca w granicach dziesięciu sprawia, że zakup nie jest wielkim wydatkiem. A młodsze rodzeństw też powinno się nieźle bawić.


Gamart


Dane Techniczne:

Czas trwania: 44 oraz 39 min

Dźwięk: DD 5.1 polski (lektor)

Format: 4:3

Gatunek: animowany

Dystrybucja: Vision

Dodatki: Zwiastuny innych filmów, inne DVD.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.