Avalon » Publicystyka » Artykuł

Top 5 #7: Kostiumy Wolverine'a

Mimo, iż Logan nie jest znany ze swojego przywiązania do wyglądu zewnętrznego (bo czym innym by wytłumaczyć hodowaną od tylu lat tak obciachową fryzurę i zarost) i ubioru, przez ponad trzy dekady swojej marvelowskiej historii zdołał jednak parę razy zmienić robocze ciuszki. Niniejszym subiektywne zestawienie pięciu najfajnieszych kostiumów Wolverine'a.
Top 5 #7: Kostiumy Wolverine'a

Mimo, iż Logan nie jest znany ze swojego przywiązania do wyglądu zewnętrznego (bo czym innym by tłumaczyć hodowaną od tylu lat tak obciachową fryzurę i zarost) i ubioru, przez ponad trzy dekady swojej marvelowskiej historii zdołał jednak parę razy zmienić robocze ciuszki. Niniejszym subiektywne zestawienie pięciu najfajnieszych kostiumów Wolverine'a.top50007e.jpg

5. X-Force

Niemal oczywistym było, że skoro z polecenia Cyclopsa Logan stanął na czele specjalnego oddziału mutantów do "brudnej roboty", potrzebna będzie lekka zmiana kolorystyczna w garderobie. Nie ma co tu kryć, że żółty strój nie sprzyja powodzeniu tajnych misji odbywanych wieczorową porą. Nadszedł czas na błyszczące połączenie srebra i czerni, które doskonale oddaje charakter nowej "fuchy" Wolviego i sprawia, że wygląda jeszcze groźniej niż zazwyczaj. O ile zdołasz go dojrzeć w nocnych ciemnościach. SNIKT!

top50007d.jpg

4. New X-Men

Wejście X-Men w nowe milenium kojarzy się przede wszystkim z runem Granta Morrisona w (New) X-Men i rewolucyjnymi zmianami w każdej dziedzinie życia mutantów. Pomysły Szkota sięgnęły również garderoby mieszkańców Xavier's Intitute for Higher Learning. Korzystając z usług garbarza (lub sklepu z akcesoriami sado-maso), X-Men wbili się w skórzane ubrania. Nie ominęło to również Logana, który przez trzy lata paradował głównie w zarzuconej na nagi tors kusej kurteczce, by na owłosionej klacie było dobrze widać lśniące dog-tagi. Co by nie mówić, Wolverine wyglądał wtedy naprawdę męsko.

top50007c.jpg

3. Patch

Logan incognito spędził kawał czasu na taplających się w przestępczości ulicach i w nie mniej nieprzyjaznych spelunach Madripooru. Rzecz jasna, trudno byłoby mu go przeżyć choć trochę spokojniej w większości ze strojów, w jakich występuje w X-Men. Żeby wtopić się w tłum zaplutych portowych zaułków, wdział na siebie najzwyklejsze, jak to tylko możliwe, ciuchy. Jak radzą jednak styliści, z Tomaszem Jacykowem na czele, nie może zabraknąć clou. Jego rolę spełnia tutaj przepaska na oko, która jednocześnie jest materiałem na miejscową ksywę i dodaje Wolverine'owi jeszcze więcej badassowości (o ile w ogóle jest to możliwe).

top50007b.jpg

2. Niebiesko-żółty

Chyba najbardziej rozpoznawalny strój Wolverine'a. Wnioskuję to po wizycie w wypożyczalni kostiumów, gdzie dzieci w lot łapały, do jakiej postaci on należy (niestety, wszystkie były dla mnie za małe). Jednego temu strojowi odmówić nie można - wyróżnia się (przynajmniej kolorystycznie). Przez lata przechodził liczne zmiany - od pierwszego spotkania z Hulkiem, przez występy na łamach Uncanny X-Men w latach 70. i 90., na kolejnych przeróbkach autorstwa Johna Cassadaya i Simone Bianchi skończywszy. To również tego stroju użyli twórcy X-Men: The Animated Series, przez co Wolverine polskim fanom (w tym mi) kojarzy się głównie z tym strojem.

top50007a.jpg

1. Brązowo-żółty

Przyznam się szczerze, że długo wahałem się nad tym, czy przyznać temu kostiumowi pierwsze miejsce w obliczu tego, co napisałem powyżej o niebiesko-żółtym wdzianku. Dla mnie ma jednak taką przewagę, że przy zachowaniu charekterystycznych rysów Rosomaka w stroju roboczym (ach, to nakrycie głowy) nie jest aż tak krzykliwe, jak jego bardziej popularny sąsiad z garderoby. Poza tym przywodzi mi na myśl świetne historie z lat 80., do których na pewno można zaliczyć jego pierwszą solową miniserię Logana autorstwa Chrisa Claremonta i Franka Millera. Wprawdzie ostatnimi czasy miłe wspomnienia bezcześci używająca tego stroju seria Wolverine: Origins, ale nie tyle, by do końca obrzydzić mi to wdzianko i przesunąć je na dalsze miejsce na tej liście.


PuppetMasterBlack Bolt: 'nuff said

top50007f.jpg

A tak na poważnie, bo i tutaj chciałem wtrącić swoje trzy grosze. Czy da się w ogóle wymyślić więcej strojów, niż te zaprezentowane przez PuppetMastera? No dobra, po namyśle tak i to całkiem sporo, ponieważ Wolverine to bohater z dość długą i bogatą przeszłością. Jednym z nich jest chociażby kimono, które Logan narzuca na siebie przy każdej nadarzającej się okazji, nie ukrywając, że w głębi serca chciałby zostać samurajem. Równie często pokazywał się też w zwykłym białym podkoszulku, który przylgnął do jego wizerunku jeszcze bardziej po filmowych produkcjach. Przez jakiś czas, kiedy nieco zdziczał, biegał nawet z bandaną na głowie. No i jak żaden inny bohater, Wolverine mógłby zostać rzecznikiem lobby nudystycznego w komiksowym świecie, bo tyle bezwstydnych, rozbieranych występów to nie ma chyba nikt inny. Jakby nie patrzeć, staruszek już Logan notorycznie lata bez skrępowania na golasa, strasząc swoich przeciwników nie tylko pazurami. A mój ulubiony kostium Rosomaka podpada lekko pod tą ostatnią kategorię, lecz jest na tyle charakterystyczny, że zasłużył na wyszczególnienie. Chodzi o to, co niemal dwadzieścia lat temu zaproponował Barry Windsor-Smith w swoim nieśmiertelnym Weapon X. Strój, jeśli można to tak w ogóle nazwać, nakładany na Wolverine'a w czasie testów i eksperymentów. Specyficzny kask, setki wiszących wszędzie kabli i aparatura, która na szczęście zawsze jakimś cudem przysłania części niesforne. Projekt Windsor-Smitha był na tyle genialny, że do tej pory jest on używany przez innych artystów, czego najlepszym przykładem jest ten obrazek powyżej sprzed miesiąca.Tak oto wygląda ranking pięciu najlepszych kostiumów Wolverine'a według PuppetMastera. Jeśli macie w tym temacie odmienne zdanie, zapraszamy do wypowiedzenia się na forum.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.