Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Pierwszy: Galactic Stories

Zaczynamy od jednego z największych miast w Europie. Niektórzy nazywają je europejską stolicą komiksów, dla innych jest to wymarzone miejsce romantycznych przeżyć, dla jeszcze innych kojarzy się z pięknymi zabytkami i wyśmienitymi winami. Paryż - stolica kraju, z którego pochodzą takie postacie, jak Tin Tin czy Asterix i Obelix, ma do zaoferowania ciekawe miejsca również dla fanów komiksów, na przykład Galactic Stories.

Miasto: Paryż   Sklep: Galactic Stories                   wtp13s.jpg

 

Dojazd
Galactic Stories to niewielki comics shop, mieszczący się niedaleko Uniwersytetu Diderota. Dokładny adres to Rue Ecoles 6/2. Najlepiej dojechać tam linią metra nr 10, jeżdżącą na trasie Gare d'Austerlitz a Boulogne Pont de St. Cloud. Wysiadacie na stacji Cardinal Lemonde i po wyjściu na ulicę idziecie na północ ulicą Rue Monge aż do drugiego skrzyżowania z ulicą Rue Ecoles, gdzie od razu zobaczycie Galactic Stories po swojej prawej stronie. Osobiście zawsze korzystam z google map, które w tym wypadku okazały się trochę zawodne, gdyż przystanek Cardinal Lemonde jest źle naniesiony na mapę i znajduje się jedno skrzyżowanie dalej (zaznaczone strzałką, literka A to Galactic Stories). Na szczęście po kilku minutach udało mi się dotrzeć do celu.

maps.jpg

Sklep i jego zaopatrzenie
Z zewnątrz sklep wygląda dość okazale, a z wystawy wita nas tekturowy Darth Vader, mistrz Yoda i masa różnego rodzaju figurek, głównie z postaciami z Gwiezdnych Wojen. Można by nawet pomyśleć, że to nie Comics Shop, a sklep z figurkami. wtp11s.jpg Po przestąpieniu progu wciąż nie byłem tego pewien, gdyż większość pomieszczenia wypełniona jest po brzegi najróżniejszymi postaciami z komiksów i... Gwiezdnych Wojen. Kolorowe zeszyty zajmują głównie jedną ścianę, stojąc na półkach podobnych do tych używanych w niektórych polskich sklepikach z pewnym płazem w nazwie. Niestety konstrukcja tych półek pozostawia wiele do życzenia. Aby komiksy nie przewracały się, wzdłuż każdego poziomu założono okrągłą metalową rurkę, która utrzymuje zeszyty w jako takim pionie. Jak widzicie na zdjęciu, niektóre miejsca sąwtp12s.jpg przepełnione komiksami, co w efekcie odbija się na ich jakości. Wiele numerów jest powyginanych i pogniecionych. Zakupiłem tam Daredevil vol. 2 #88 i, o zgrozo, ten komiks wyglądał, jakby ktoś uprzednio na nim usiadł [dobra, może przesadzam, sprawdziłem jak wygląda po trzech miesiącach leżenia pod odpowiednim obciążeniem i nie jest źle]. Do tego kwestia segregacji. Jak zapewne sami widzicie na zdjęciach, wszystkie komiksy są wrzucone bez większego ładu i składu, najnowsze tytuły mieszają się z tymi o kilka miesięcy starszymi, Marvel z Dark Horse, Dark Horse z DC.... E, moment, nie napisałem, że tam nie ma niczego z DC? Tak, znajdziecie tam głównie marvelowskie i dark horsowe pozycje, plus kilka pojedyńczyh egzemplarzy Witchblade czy Spawna.

Trochę lepiej jest z tytułami dużo starszymi, takimi jak "Bishop - The Last X-Man", "Mutant X" czy pierwsze "X-Factor". Wszystkie serie z tego okresu znajdziecie w kartonowych pudłach poustawianych na podłodze wzdłuż tej brutalnej półki z nowszymi komiksami.

W kwestii czasu, jaki upływa między ukazaniem się tytułów w sklepach za oceanem, a ich dostawą do Galactic Stories, jest to równiutki tydzień. Siedmiodniowe opóźnienie, nie jest źle, jeśli przyrównamy to do polskich sklepów internetowych, ale na europejskie standardy jest to dość długi okres czasu.

Sprzedawca
Za ladą powitał mnie całkiem sympatyczny starszy pan, który nie miał większych problemów z językiem angielskim, jak zresztą większość mieszkańców Paryża. Zrobiłem szybki rekonesans i okazało się, że obecny sprzedawca jest tu tylko na zastępstwie, gdyż normalnie sklep prowadzi jego syn, który jest właścicielem. Jak mnie zapewniono, klient ma również możliwość zamawiania dowolnych pozycji za pośrednictwem sklepu, a czas realizacji zamówienia to po raz kolejny siedem dni i nie wiążą się z tym żadne dodatkowe opłaty. Należy dodać, że nie jest to świeżak na komiksowym rynku, gdyż mija już dziewiąty rok jego działalności. Otwarty codziennie (poza niedzielami) od 10:30 do 19:30.

Ceny

Nie ma ustalonego sztywnego przelicznika, tak jak to ma miejsce w większości sklepów. Ceny regularnych zeszytów wahają się od 3 do 5 euro. W praktyce wygląda to tak: jeśli kupujesz standardowy 24-stronnicowy zeszyt w cenie 2,99$, to zapłacisz za niego 3 euro. Jak trafi się grubsze wydanie za 4,99$, to płacisz 5 euro. Jakby nie patrzeć, przelicznik wychodzi $1 = 1 euro, dzięki czemu mogę śmiało powiedzieć, że sklep jest jednym z najtańszych Comics Shopów w Paryżu. Znacznie gorzej wypada w kwestii cen TPB. Zastanawiałem się nawet przez chwilę, czy nie zostałem wprowadzony w błąd, ale wszystkie TPB, nieważne, jaka jest jego cena okładkowa (dodam, że zazwyczaj ceny TPB wahają się w granicach 20 - 30 dolarów), kosztują 34 euro! W kwestii figurek nie dokonałem gruntownego przeglądu cen, ale większość oscylują między 40 a 60 euro, czyli również nie najlepiej.

 

wtp14s.jpg wtp15s.jpg wtp17s.jpg

 

Podsumowanie
Jest to zapewne jeden z tańszych Comics Shopów, w jakich do tej pory byłem. Jednak jego oferta nie prezentuje się najlepiej, dlatego jeśli jesteś zagorzałym fanem Star Wars kolekcjonującym figurki, czytającym komiksy, śpiącym z pluszowym Yodą, a przy okazji lubisz poczytać coś ze stajni Marvela - ten sklep jest dla Ciebie idealny. Pozostałych czytelników powinny przyciągnąć niskie ceny pojedyńczyh zeszytów. Dla fanów wszelkiego rodzaju wirtualnej rozrywki dodatkową gradką będzie znajdujący się zaraz za ścianą, całkiem niezły sklep z grami video "Replay", który ma u mnie wielkiego plusa za wielką figurkę Solid Snake'a stojącą na wystawie.

Ocena ogólna: 6/10

Za miesiąc kolejny paryski shop, tym razem znacznie większy i bardziej user friendly. Do przeczytania w pierwszą sobotę września.

 

Foxdie 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.