Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: "X-Men: Geneza Wolverine" Bullet

RECENZJA DVD X-MEN GENEZA: WOLVERINE

cover.jpg

Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce. Przy tej recenzji zrobię wyjątek i ocenię pudełko wydania DVD z filmem "X-Men Geneza: Wolverine". Tak dobrze skomponowanego frontu, jak i tyłu okładki moje oczy nie oglądały od dawna. Widać, że dystrybutor postawił na estetykę wydania. Postacie widniejące na okładce są wkomponowane w tło bardzo starannie, zaś jasno niebieski kolor tegoż sprawia, że łatwo to wydanie wyłowić na sklepowej półce. Na duży plus zasługuje wyszczególnienie materiałów dodatkowych, a są to: Wolverine bez tajemnic – cała prawda o pochodzeniu, sceny niewykorzystane i alternatywne z komentarzem reżysera oraz zwiastuny. Wszystko jasne już po pierwszym rzucie oka na pudełko. Brawo!

Przed seansem jesteśmy zmuszeni do obejrzenia kilku reklam zachwalających filmy na nośniku Blu-ray wytwórni Fox. Cóż, takie czasy. Dźwignia handlu udowadnia nam, że jest wszędzie i nie ma od niej ucieczki, drogi konsumencie. Ale zaraz po przymusowym bloku reklamowym pojawia się menu wydania, przejrzyste i zwięzłe. Przeskakujemy do ustawień, a tam do wyboru: całkiem zgrabnie przetłumaczone napisy lub lektor w osobie Pana Jana Czernielewskiego. Przyjemnie się go słucha w systemie Dolby Digital w wersji 5:1.

Zatrzymajmy się przy wspomnianych wcześniej dodatkach. Materiał zamieszczony na krążku trwa łącznie niecałe 45 minut. Powinien w pełni usatysfakcjonować fanów mutantów, jak i Hugh Jackmana. Materiał o pracy nad filmem mówi bardzo dużo o podejściu aktora do postaci Logana i odsłania tajniki powstawania ciekawszych efektów specjalnych. Dokument okraszony polskimi napisami, co bardzo cieszy.

Co się tyczy scen niewykorzystanych, to powinny one usatysfakcjonować tych, którzy w filmie na próżno szukali małej Sztorm i nie podobała im się wolta scenariuszowa z amnezją Wolverine'a w końcówce filmu. Dzięki udostępnieniu niewykorzystanego materiału zaopatrzonego w komentarz reżysera (po angielsku, bez napisów), możemy inaczej spojrzeć na końcowy efekt całego obrazu. Za wszystkie odstępstwa od oryginalnego zamysłu reżysera możemy winić tylko producentów. Polecam szczególnie niewykorzystaną scenę wyjaśniającą amnezję głównego bohatera. Pomysł Gavina Hooda wydaje się bardziej logiczny i tragiczny niż efekciarski postrzał w głowę pociskami z adamantium. No cóż, producenci wiedzą lepiej, co dobre. Na deser dostajemy zwiastun X–trylogii na Blu-ray i zapowiedź "Nocy w muzeum 2".

Największym zaskoczeniem jest fakt, że film oglądany na DVD wypada korzystniej niż w kinie. Poprawiono efekty specjalne (oprócz adamantiowych szponów) i podrasowano dźwięk. Kopie wyraźnie wyczyszczono, a obraz w rozdzielczości 2.35:1 świetnie się sprawdza na telewizorach starszego typu. Na komputerach radzę oglądać w wersji 16:9 przy zgaszonym świetle i dobrym dźwięku. Naprawdę wielka przyjemność. Sama treść filmu nabiera większego znaczenia i dopiero teraz zobaczyłem, jak scenariusz świetnie współgra z X-trylogią. Po seansie kinowym dałem obrazowi trójeczkę, ale po powtórnym obejrzeniu daję mocną czwórkę i czekam na ciąg dalszy.

Dla fanów pozycja obowiązkowa, a gdy jeszcze znają papierowy oryginał, no to zachęcać nie muszę. Fani kina akcji na poziomie też będą zadowoleni. Warto mieć to wydanie na półce.

Dodatki:


Wolverine bez tajemnic – cała prawda o pochodzeniu, sceny niewykorzystane i alternatywne z komentarzem reżysera, zwiastuny.


Specyfikacja:


DVD


czas trwania:103 minuty

 Format obrazu:2.35:1 - 16x9 Widescreen

język: angielski 5.1, polski, 5.1, czeski 5.1, węgierski 5.1, turecki 5.1

napisy: angielski, polski, bułgarski, chorwacki, czeski, arabski, grecki, węgierski, islandzki, hebrajski, kazachski, portugalski, rumuński, serbski, słoweński, turecki

lektor: Polski lektor (Jan Czernielewski)

Bullet
 
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.