Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Siedemnasty: Midtown Comics

Miejsce, które obecnie jest sercem Manhattanu, jeszcze do początku lat 90-tych poprzedniego wieku było sercem miejskiej prostytucji, nielegalnego hazardu i wszelkich szemranych interesów. Pewnie wiele osób uznałoby taką kolej rzeczy za normalną, gdy najbliższym sąsiedztwem jest dzielnica Hell's Kitchen. Jednak te czasy złej prosperity dla Times Square dawno minęły, a największy plac na Manhattanie zamienił się w centrum handlu i dziesiątek tysięcy rozświetlonych reklam. Swoje trzy grosze w kwestii wspomnianego handlu ma również branża komiksowa, godnie reprezentowana przez Midtown Comics.
wtps1701.jpg wtps1702.jpg
Miasto: Nowy Jork
Sklep: Midtown Comics

Dojazd:
wtp17maps.jpg
Sam sklep często w adresie swojej lokalizacji umieszcza nazwę Times Square, chociaż do prawdziwego Times Square brakuje dwóch przecznic, ale fakt, że jest to MC położony najbliżej tego magicznego miejsca w mieście. Dlatego też mamy możliwość dojazdu do niego wieloma liniami metra. Najbliżej sklepu dostaniecie się, jadąc czerwoną linią 1, 2 lub 3 i żółtą N, Q, R i W. Stacje tych linii mieszczą się na wspomnianym Times Square. Kiedy już otrząśnięcie się z szoku wywołanego natłokiem reklam w każdej możliwej formie i na każdym możliwym budynku, pamiętajcie kierować się w dół, a nie w górę, Manhattanu do skrzyżowania 40 z 7 aleją. Właśnie tam na pierwszym piętrze budynku mieści się prawdopodobnie największy Comics Shop (punkt A na mapie) w Nowym Jorku. Zresztą z daleka widać budynek obklejony wizerunkami znanych Wam postaci.

wtps1703.jpg

Sklep i jego zaopatrzenie:
Już po przekroczeniu progu poczujecie się jak dziecko pod świąteczną choinką, które dostało tyle prezentów, że w wybuchu euforii nie wie, za który z nich się zabrać. Na dodatek to uczucie może zostać spotęgowane gdy dowiecie się, że jest jeszcze jedna choinka. Pomieszczenie wypełnione po sufit komiksami ma brata pod postacią drugiego piętra o tej samej powierzchni. Uwierzcie mi, że ilość towaru robi oszałamiające wrażenie, a na dodatek wszystko jest starannie poukładane. Widać to na zdjęciach i widać to w liczbach. Sklep posiada ponad 500 tysięcy (słownie: pięćset!!) komiksów, nie wliczając w to aktualnych pozycji. Oprócz komiksów, dostaniecie tu chyba wszystko, czego dusza zapragnie w kwestii gadżetów i produktów związanych z komiksami. Nie dość, że mają młot Thora, i to prawdziwego Thora, a nie jego Ultimate odpowiednika jak w LA, to na dodatek zakosili tarczę Rogersowi i hełm od Mark-I Starkowi. Aż chciałoby się wykrzyknąć "Avengers Assem---" ekhm, może jednak nie tak publicznie. W oczy rzuca się również kusząca swoimi wdziękami prawie ludzkich rozmiarów statuetka Witchblade, która czeka na nas między piętrami sklepu.

wtps1704.jpg wtps1705.jpg wtps1706.jpg wtps1707.jpg

Muszę też wspomnieć o sekcji oznaczonej "18 or older only", gdyż pierwszy raz spotkałem się z tak rozbudowanym działem komiksów dla dorosłych. Na dodatek zabroniono mi go fotografować, ale taka już jest ta purytańska Ameryka, że tytuły ze stajni MAXX, gdzie krew wręcz wycieka na czytelnika, leżą na półkach między pozostałymi pozycjami, a wszelka erotyka jest oddzielnie składowana pod specjalnym nadzorem.

wtps1719.jpg wtps1710.jpg wtps1711.jpg wtps1712.jpg wtps1713.jpg wtps1720.jpg

Midtown często gości również czołowych artystów branży, którzy udzielają się na spotkaniach z czytelniakami i rozdają autografy na prawo i lewo.

Z ciekawostek dodam, że mają nawet figurkę Psylocke Swimsuit Edition. Co prawda nie jest to "Jim Lee Swimsuit Edition", ale i tak jest warta zobaczenia (zainteresowanych odsyłam do zdjęć). Co do kupna... $150 dolarów można naprawdę wydać dużo ciekawiej.

wtps1714.jpg wtps1715.jpg wtps1716.jpg wtps1717.jpg wtps1718.jpg

Sprzedawcy:
Bez dwóch zdań ten sklep jest również w czołówce nerdowskich pracowników, którzy pomimo swojej nerdowości są bardzo pomocni i starają się nie irytować nawet na najbardziej banalne pytania. Oprócz tego, że służą pomocą, są komunikatywni i nierzadko wdają się w dyskusję na temat ulubionych serii czy postaci z klientami. Ich znaczna liczba daje również gwarancję, że żaden klient nie zostanie, mówiąc kolokwialnie, "olany".

wtps1721.jpg wtps1722.jpg wtps1723.jpg wtps1724.jpg wtps1725.jpg wtps1726.jpg

Ceny:
Kolejna kategoria, w której Midtown w znacznej części miażdży konkurencję. Naturalnym jest, że jako sprzedawca o tak dużej ilości produktów i tak bogatej sieci sklepów, może często zaoferować dużo niższe ceny czy ciekawsze oferty promocyjne niż mniejsza i słabsza konkurencja. Oprócz programu lojalnościowego, gdzie za każde wydane 100 Washingtonów otrzymamy kolejne $25, często i gęsto organizowane są promocje na poszczególne serie, tytuły, wydawnictwa czy też popiersia i figurki. Wydania archiwalne są w różnych cenach, ale zazwyczaj nie przekraczają $1,25 za pojedynczy zeszyt.
Midtown posiada również stronę internetową, gdzie można składać zamówienia online i realizują oni zamówienia z Polski.

wtps1728.jpg wtps1729.jpg wtps1731.jpg wtps1732.jpg wtps1735.jpg wtps1736.jpg wtps1737.jpg wtps1738.jpg

Podsumowanie:
Ogromna ilość towaru wszelkiej maści, wszystko w przystępnych, konkurencyjnych cenach, na dodatek podawane przez nerdowski staff – brzmi jak opis idealnego sklepu. Dlatego jestem gotów zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepszy Comics Shop z tych prezentowanych dotychczas w WTP. Podczas wizyty w Nowym Jorku przystanek na rogu 40 i 7 obowiązkowy.

Ocena: 10/10

wtps1739.jpg


Foxdie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.