Avalon » Publicystyka » Artykuł

Marvel w Polsce 2009

W zeszłym tygodniu Marvel wydał zaledwie dwa komiksy: prolog Siege oraz reedycję Fall of the Hulks: Alpha, więc na pierwszy Avalon Pulse 2010 poczekać trzeba będzie do przyszłego poniedziałku. Za to dziś przedstawiamy podsumowanie roku 2009 z punktu widzenia polskiego czytelnika Marvela. Oto czym mógł zaspokoić swój fanowski apetyt.
Marvel w Polsce 2009

KOMIKSY

A właściwie KOMIKS. Niestety przez ostatnie 12 miesięcy do księgarni trafił zaledwie jeden album Domu Pomysłów. Wydany przez Muchę Comics Marvels jest oceniany bardzo różnie, ale jeśli macie odpowiednio gruby portfel, to warto go mieć w swojej kolekcji. Nie zmienia to faktu, że chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to jedyny komiks Marvela wydany w 2009 roku na naszym rynku - zanotowaliśmy pod tym względem regres i to wobec niezbyt obfitych wcześniejszych lat.

Nic nie wskazuje na gwałtowną poprawę w 2010 roku. Lider rynku, czyli Egmont, nie zamierza na razie sięgać po komiksy Marvela. Inne wydawnictwa (Manzoku i Taurus Media) zajmujące się amerykańskimi mają swoje problemy i ich ekspansja na Marvela raczej nie wchodzi w grę. Zostaje Mucha Comics, która ciągle ma w zapowiedziach m.in. Avengers Disassembled, ale premiera tego komiksu była przesuwana wielokrotnie...

Sytuację ratowały nieco dostępne w kioskach i salonach prasowych magazyny "Spider-Man Magazyn" i "Marvel Heroes" (oba Egmontu) oraz "Spider-Man, bohaterowie i złoczyńcy" (Eaglemoss), przeznaczone głównie dla młodszych czytelników.

Na szczęście pod innymi względami rok 2009 wyglądał znacznie lepiej.

TWÓRCY W POLSCE

To chyba największy pozytyw zeszłego roku. Do Polski zawitało aż trzech scenarzystów wyśmienicie znanych fanom Marvela. Najpierw była wizyta Mike'a Careya (nasz wywiad), a niewiele później do naszego kraju przyjechali Scott Lobdell i Pete Milligan (nasz wywiad). Oby w przyszłym roku również nie zabrakło okazji do zebrania autografów i rozmowy z twórcami podobnej klasy.

timestorm_20092099_3@p.jpg

Warto też wspomnieć o Piotrze Cieślińskim (nasz wywiad), który po zwycięstwie w konkursie Chesterquest otrzymał ofertę współpracy od Marvela. Nasz rodak przygotował nawet okładkę do Timestorm 2009/2099 #3, ale ostatecznie nie została ona opublikowana. Miejmy nadzieję, że w 2010 roku dojdzie do jego oficjalnego debiutu.

KINO

Tutaj też nie mamy powodów do narzekania. "X-Men Geneza: Wolverine" (z patronatem Avalonu) trafił do naszych kin nawet dzień przed premierą w USA. Poziom solowych przygód Logana został oceniony bardzo różnie, ale cieszy fakt, że Marvel konsekwentnie realizuje swoje plany filmowe. W tym roku do kin trafiły też produkcje ze światów G.I. Joe, Transformers oraz Star Treka. Wszystkie lekko związane z Marvelem, który przez pewien czas publikował poświęcone im komiksy.

DVD/BLU RAY

Cztery wspomniane powyżej filmy można było kupić do swojej kolekcji jeszcze przed końcem 2009 roku. W listopadzie do sprzedaży w kioskach i salonach prasowych trafił "Spider-Man 3", pierwszy film z nowej kolekcji poświęconej superbohaterom. Fani ekranizacji komiksów Marvela mogą mieć powody do zadowolenia, bo niemalże połowę planowej kolekcji stanowią filmy ich ulubieńców.

Na rynku seriali animowanych działo się niewiele - na uwagę zasługuje kilka DVD "Animowanej kolekcji Spider-Mana" (wydanej pod patronatem medialnym Avalonu) oraz dołączane do gazety Polska The Times odcinki kolekcji "Bohaterowie Marvela" (również wydanej pod naszym patronatem).

FIGURKI

Na początku zeszłego roku do sprzedaży trafiła kolekcja figurek przygotowana przez wydawnictwo Eaglemoss. Mimo dość pesymistycznych głosów, wróżących szybki upadek związany z nikłym popytem oraz narzekań na jakość tłumaczenia w dołączanym magazynie, kolekcja utrzymała się na rynku, co niewątpliwie jest sporym sukcesem. Kolejne figurki ukazują się regularnie, a temat na naszym forum poświęcony całej kolekcji jest jednym z najbardziej obleganych. Oby tak dalej!

GRY

Nikogo nie dziwi, że wysokobudżetowego filmu akcji towarzyszy premiera gry nawiązującej do niego. Nikogo nie zaskoczyło, że na sklepowe półki zawitały "X-Men Geneza: Wolverine", "Star Trek: D.A.C.", "Transformers: Zemsta upadłych" oraz "G.I. Joe: The Rise of Cobra" (ta ostatnia dostępna wyłącznie na konsolach, pozostałe również dla fanów PC). Żadna z nich nie była przełomem, ale obyło się z wielkich wpadek. Mieszane recenzje zebrały też Marvel: Ultimate Alliance 2 oraz Marvel Super Hero Squad (obie wyłącznie na konsole), ale fani Marvela mieli przynajmniej mieli z czego wybierać.

AVALON

Na koniec krótkie podsumowanie roku naszej strony dla fanów liczb. W porównaniu z zeszłym rokiem zanotowaliśmy wzrost odwiedzin aż o trzydzieści procent. Podobnie jak przed rokiem, objęliśmy patronatem najważniejsze premiery w Polsce związane z Marvelem i przygotowaliśmy dla Was szereg konkursów. Cieszy nas, że ponownie zostaliśmy docenieni w głosowaniu czytelników i drugi raz z rzędu zostaliśmy triumfatorami plebiscytu Alei Komiksu w kategorii "Najlepsza polska tematyczna strona www o komiksach".

Wasze preferencje nie zmieniły się drastycznie przez ostatni rok - ciągle najchętniej czytanymi newsami były wtorkowe First Looks oraz aktualizacje katalogu postaci, a najchętniej odwiedzanymi działami tematycznymi X-Mansion, Triskelion oraz Assemble!.

W biosach lekkie przetasowania i zaskakujący lider: Deadpool. Potem głównie mutanci: Wolverine, Gambit, Sabretooth, Iron Man, RogueMarvel Girl [Jean Grey-Summers], Apocalypse, Hulk, Wolverine [Ultimate], Emma Frost i Spider-Man.

W katalogu postaci najczęściej sprawdzaliście różne wersje Wolverine'a. Na szczycie był oczywiście Wolverine [James Howlett], a tuż za nim Wolverine [Age of Apocalypse] i Wolverine [Days of Future Past]. Dalej kolejno: Deadpool, Wolverine [Team X], Gambit, Wolverine [Skrull], Sabretooth, Wolverine [Ziemia-8649], Wolverine [Here Comes Tomorrow], Apocalypse, Wolverine [Ultimate], Gambit [Mutant X], Spider-Man i Venom [Eddie Brock].

W publicystyce trudniej znaleźć jakieś trendy, może poza stwierdzeniem, że lubicie teksty o okładkach i Top5. Pierwszą dziesiątkę tworzą: W hołdzie okładkom, Marvel - Kolekcja Figurek, 35 lat Rosomaka, Top 5 #10: Najdziwniejsze kostiumy, 70 lat Marvela: jubileuszowe okładki, Annihilusy 2008, World Tour Project - Przystanek Jedenasty: Marvel Mania, Top 5 #7: Kostiumy Wolverine'a, Top 5 #9: Seksualne afery Marvela i Avalony 2008. W drugiej dziesiątce znalazło się m.in. kilka Pulsów, Top5, Kolejność czytania X-Men oraz Rok 1938 - świat przed Marvelem.

Pierwsza dziesiątka najchętniej czytanych streszczeń: Dark Avengers #1, Wolverine: Weapon X #1, Uncanny X-Men #511, Uncanny X-Men #507, Dark Wolverine #75, Uncanny X-Men #508, New Avengers #50, Wolverine: Origins #35, Uncanny X-Men #509 i Wolverine vol. 3 #70.

Lex
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.