Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Drugi: The Album

World Tour Project wciąż w stolicy Francji - Paryżu. Paryżanie mogą się poszczycić wieloma osiągami w wielu dziedzinach. Architekturę reprezentuje Wieża Eiffla, sztukę i historię - Luwr i jego zabytki, a komiksy? Największy i najstarszy paryski Comics Shop - The Album. Tylko pozazdrościć.

Miasto: Paryż  Sklep: The Album Comics             wtp21s.jpg  wtp22s.jpg

 

Dojazd 

Album Comics, bo taka jest pełna nazwa sklepu, znajduje się na Boulevard St Germain pod numerem 67 [zielona strzałka na mapie]. Jak tam trafić? Jeśli wcześniej zamierzacie zwiedzić katedrę Notre Dame, to droga stamtąd jest dość prosta. Ruszacie na południe ulicą Rue Saint-Jacques i gdy dojdziecie do trzeciego skrzyżowania z Boulevard St Germain, powinniście mieć Album w zasięgu swojego wzroku. Jeśli jednak próbujecie tam dotrzeć z innego miejsca, po raz kolejny z pomocą przychodzi żółta linia metra nr 10 (nie 1, która jest oznaczana takim samym kolorem), jeżdżąca na trasie Gare d'Austerlitz - Boulogne Pont de St Cloud. Po raz kolejny google maps zawodzi, przystanek Cluny - la Sorbone, na którym powinniście wysiąść, znajduje się dwie ulice wcześniej niż wskazują google [czarna strzałka na mapie].

wtp2maps.jpg

Sklep i jego zaopatrzenie.

Amazing, Astonishing i każdy inny przymiotnik komiksu Marvela jaki zechcecie (może poza tym Ant-Manowym). Sklep jest ogromny, podzielony na różne sekcje i posiada dwa wejścia, chociaż jedno było nieczynne. Po wejściu do środka, na lewo znajdują  się półki poświęcone wszelkim action figures i tego typu podobnym. Oprócz postaci z uniwersum Marvela, znajdzie się również coś dla fanów Star Wars, ale i tak danie główne, czyli komiksy, zajmują największą powierzchnię sklepu ( w przeciwieństwie do Galactic Stories).wtp26s.jpgwtp24s.jpg Po prawo od wejścia część sklepu przedzielona jest wielkim regałem, gdzie z jednej strony układane są aktualne serie z Marvela, a drugą stronę zajmuje konkurencja, czyli DC. Komiksy z aktualnego tygodnia są dodatkowo oznaczone przekładkami "new this week" co ułatwia sprawę poszukiwań najświeższych serii. Dodatkowo wszystkie są elegancko posegregowane i każda seria ma swoją oddzielną przegrodę, gdzie leży na sobie po kilkanaście numerów danego komiksu. Na końcu regału na środku znajdziemy w skrzynkach pomieszane pojedyncze numery najróżniejszych serii z różnych wydawnictw. Są one pozamykane w folie i oznakowane cenami promocyjnymi. Chociaż przeważają w nich numery słabe, można wyłowić kilka perełek (udało mi się trafić na New Avengers #10 za 1,5 euro i Astonishing X-Men #17 za tę samą cenę).


wtp27s.jpg Osobne "pomieszczenie" przeznaczone jest na TPB, HC oraz wszelkie wydania zbiorcze czy Encyklopedie i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Wszystkie albumy są starannie poukładane na półkach grzbietem w stronę klienta. Utrzymany jest również ład tematyczny, co możecie zobaczyć sami na zdjęciach.wtp28s.jpg

Numery archiwalne umieszczone są w kartonach pod regałami z wydaniami zbiorczymi i każda seria oddzielona jest od siebie przegrodą z odpowiednim napisem. Co prawda brak już segregacji numerami, np. od największego do najmniejszego, ale taki stan byłby pewnie ciężki do utrzymania, biorąc pod uwagę klientów, którzy nie mają w zwyczaju odkładać komiksu w dokładnie to samo miejsce, z którego go wyjęli.

Dla klientów z grubszym portfelem jest również masa figurek i popiersi postaci z komiksów, głównie marvelowskich. Większość umieszczona jest na wystawowych półkach widocznych z zewnątrz przez szybę sklepu. Chociaż ceny ich są horendalne, to uwierzcie mi, że niektóre są tego warte.

Bardzo dużym plusem, jest czas jaki upływa pomiędzy wydaniem komiksu w USA, a jego ukazaniem się w Albumie, gdyż... jest to ten sam dzień! Biorąc pod uwagę strefy czasowe, to Europa wyprzedza w tym wypadku Amerykę, gdyż nowe komiksy są dostępne w każdą środę od około 12:00, czyli w Stanach jest wtedy 6 rano i Comics Shopy są jeszcze pozamykane. Zapytałem, jak to możliwe, ale sam właściciel nie do końca wiedział, jak to się odbywa.

Sprzedawcy
Obsługa jest liczna, jak przystało na duży sklep. Naliczyłem cztery osoby, które co chwila znajdowały się w innym miejscu wyciągając z kartonu nowe pozycje, lub układając w odpowiednim porządku te już znajdujące sie na półkach. Wszyscy mówili po angielsku, więc z dogadaniem się nie było żadnych problemów. Jest również możliwość zakupów przez internet, a dokładniej Tutaj. Jeśli nie odpowiada Wam zamawianie online, a szukanego przez Was komiksu akurat brakuje w sklepie, możecie złożyć zamówienie na miejscu.

Warto dodać, że jest to jedyny z odwiedzonych przeze mnie paryskich Comics Shopów, który czynny jest nawet w niedzielę. Od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00 a w niedzielę od 12:00 do 19:00

Ceny

Tutaj zastosowano podział na ceny dla zwykłych i stałych klientów. Dokładną rozpiskę znajdziecie na zdjęciu [opcja dla leniwych klientów, którym nie chcę się przeliczać cen], a przelicznik to 1$= 1,20 Euro dla zwykłych klientów i 1$= 1,02 Euro dla stałych bywalców. Taki standard cenowy utrzymuje się w większości europejskich CS, z drobnymi wyjątkami, tak jak Galactic Stories. 
                         wtp29s.jpg  wtp23s.jpg  wtp211s.jpg                    
                                           wtp212s.jpg      wtp213s.jpg
                                                   

Podsumowanie
Co tu dużo pisać, jest to paryski raj na ziemi dla fanów komiksów i z chęcią dałbym się tam zamknąć na jakiś czas, chociaż tydzień, tak w ramach wakacji. Jeśli traficie do Paryża, darujcie sobie wieżę Eiffla, pod którą odstoicie dobre półtorej godziny żeby dotrzeć na pierwszy poziom, pomińcie zatłoczoną z każdej strony katedrę Notre Dame i oszczędźcie swoim nogom schodzonych kilometrów po korytarzach Luwru. W pierwszej kolejności udajcie się do The Album - najlepszego Comics Shopu w Paryżu.

                                            wtp214s.jpg   wtp215s.jpg
Ocena końcowa: 9/10

Za miesiąc ostatni przystanek [właściwie to półtora przystanku] w Paryżu.

 

Foxdie 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.