Avalon » Publicystyka » Artykuł

Undervision #2: Rok Kobiet w Marvelu

Ostatnio Marvel głośno chce skupić uwagę kobiet na komiksach. Różnorakie inicjatywy typu Girl Comics, Models INC. Jak dla mnie inicjatywa ciekawa, gdyż pozwala trochę odetchnąć od zwykłych komiksów. Ale jednak czy to wszystko wygląda naprawdę tak różowo?

Undervision #2: Rok Kobiet w Marvelu

 

002womenofmarvel.jpgOstatnio Marvel głośno chce skupić uwagę kobiet na komiksach. Różnorakie inicjatywy typu Girl Comics, Models INC. Jak dla mnie inicjatywa ciekawa, gdyż pozwala trochę odetchnąć od zwykłych komiksów. Ale jednak czy to wszystko wygląda naprawdę tak różowo?


Cóż, patrząc na komiksy wydane od sierpnia 2009 (premiera Models INC.), gdzie główną rolę pełni kobieta, doszedłem do niezbyt ciekawych wniosków. Ms. Marvel została anulowana po 50 numerze, Spider-Woman dociągnęła do 7 numeru (co pewnie jest zasługą nazwisk twórców i eksperymentu pod tytułem "Motion Comics", gdyby nie to, zapewne byłoby tak jak w przypadku S.W.O.R.D.). Dodatkowo dostaliśmy kilka miniseri: Models INC., Marvel Divas, dwie z udziałem Black Widow, o żeńskim Buckym, Pixie i FotHowy Tie-in z Savage She-Hulk. Do tego pewnie wskoczy jakiś One-Shot, o którym zapomniałem. Rzeczywiście miniserii jest pod dostatkiem, jednak sprawa z ongoingami wygląda już gorzej.


Będąc optymistą spojrzałem w zapowiedzi na najbliższy kwartał. Liczyłem na to, że Marvel ruszy z jakimś ongoingiem z solowymi przygodami superbohaterki... i rzeczywiście ruszył. Sęk w tym, że seria o Black Widow to będzie odcinanie kuponów od drugiej części filmowego Iron Mana. Jednak nie samymi seriami regularnymi żyje człowiek. Na najbliższy okres wydawnictwo zapowiada całą masę one-shotów i miniseri. Niby OK, Marvel próbuje sobie zaskarbić sympatię czytelniczek, niemniej jest to totalny eksperyment, no bo jak to inaczej nazwać? Gdyby rzeczywiście istniała jakaś przyciągająca tłumy bohaterka, dostałaby swój własny ongoing.


W takim razie co z tego będzie miał Marvel? Ciężko powiedzieć. Na pewno znajdzie się grupka kobiet, które zainteresują się komiksem, jednak co z tego? Ich przygoda skończy się na miniserii lub One-Shocie. Znikomy procent zainteresuje się innymi pozycjami. Czy rzeczywiście warto? Czas pokaże, czy zainteresowanie komiksem ze strony płci pięknej się zwiększy, na razie wydawnictwo mocno eksperymentuje, a powinno już powoli znać wyniki tych pomysłów i zacząć wdrażać jakąś drugą fazę planu.


W momencie pisania tego tekstu nie czytałem jeszcze zapowiedzi na lipiec. Dlatego mała errata. Tym razem jest trochę lepiej, bo doszła seria regularna X-23. Może rzeczywiście Marvel powoli zaczyna dostrzegać zyski związane z kobiecym komiksem? Kto wie, może pomysł się przyjął. Niemniej czekam z niecierpliwością, aż wydawnictwo odniesie dzięki temu wymierny sukces. Mam nadzięję, że ta inicjatywa zrodzi kolejne, które mogą przyciągnąć czytelników.

 

Dominik "Undercik" Nowicki

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.