Avalon » Publicystyka » Artykuł

Must Read #4: Black Widow

Ktoś kiedyś powiedział, że Black Widow jest jak grypa i, abstrahując od kontekstu tej wypowiedzi, trzeba przyznać, że ma w sobie dużo prawdy, bo właściwie każda postać w uniwersum Marvela miała z nią styczność. Przyznać też trzeba, że w większości swoich występów nie odegrała znaczącej roli i trudno uznać ją za filar bohaterskiego świata, ale wśród tej wielości występów znajduje się kilka pozycji godnych polecenia. Oto 10 tytułów, z którymi musisz się zapoznać, jeśli interesuje cię ta postać.

Must Read #4: Black Widow

 

Ktoś kiedyś powiedział, że Black Widow jest jak grypa i, abstrahując od kontekstu tej wypowiedzi, trzeba przyznać, że ma w sobie dużo prawdy, bo właściwie każda postać w uniwersum Marvela miała z nią styczność. Przyznać też trzeba, że w większości swoich występów nie odegrała znaczącej roli i trudno uznać ją za filar bohaterskiego świata, ale wśród tej wielości występów znajduje się kilka pozycji godnych polecenia. Oto 10 tytułów, z którymi musisz się zapoznać, jeśli interesuje cię ta postać.


1. BLACK WIDOW: DEADLY ORIGIN
bwdo.jpg

 

Jest to najnowsza opowieść o początkach Natashy, która zbiera w jednym miejscu wiele wprowadzonych w przeszłości wątków i całkiem dobrze łączy je w całość. Z przeszłości natomiast wyłania się nowa, współczesna przygoda, która nie jest wprawdzie tak samo interesująca, ale stanowi dość dobre spoiwo między dawnymi, a nowymi czasy.


2. BLACK WIDOW: THE STING OF THE WIDOW

 

bwsow.jpg

 

W tym albumie znajduje się zbiór wczesnych opowieści z udziałem Black Widow, począwszy od jej debiutu po ciemnej stronie mocy w Tales Of Suspense #52. Kolekcja ta pozwala na podstawie oryginalnych publikacji prześledzić rozwój postaci i jej drogę do bohaterstwa. Dużą rolę odgrywają tu również Daredevil, Iron Man i Spider-Man.

 

3. BLACK WIDOW: WEB OF INTRIGUE

 

bwwoi%281%29.jpg

 

Kolejna kolekcja, której centralnym elementem jest powieść graficzna z udziałem naszej bohaterki. Odkrywa w niej ona kolejne tajemnice z przeszłości, walcząc z frakcją KGB, która próbuje wykorzystać przeciwko niej byłego męża. Wydanie albumowe wzbogacono także o solowe występy Black Widow w seriach Marvel Fanfare i Bizarre Adventures.


4. BLACK WIDOW: HOMECOMING

 

bwhc.jpg

 

Gdy Natasha staje się celem nieznanych zabójców, otwiera się worek rewelacji, które prowadzą głęboko w jej przeszłość i odkrywają najtajniejsze sekrety programu, który ją stworzył. Ten metaforyczny i dosłowny powrót do źródeł wiąże się jednak również ze współczesnym zagrożeniem, które może zniszczyć nie tylko jej życie.


5. BLACK WIDOW: THE THINGS THEY SAY ABOUT HER…

 

bwtts.jpg

 

Sequel do wspomnianej wyżej historii. Ostatnie wydarzenia postawiły Natashę w trudnej sytuacji i uczyniły celem nie tylko tajnych organizacji, ale również wymiaru sprawiedliwości. Co więcej, zagrożenie nadal istnieje i zaczyna zbierać żniwo wśród niewinnych, a powstrzymanie go będzie wymagało niełatwego sojuszu.

 

6. BLACK WIDOW (MARVEL KNIGHTS)

 

bwmk.jpg

 

Kiedy na scenę wkracza nowa rosyjska agentka roszcząca sobie prawa do pseudonimu Black Widow, Natasha nie może i nie zamierza stać z założonymi rękami, a to prowadzi do nieuchronnej konfrontacji w walce o tożsamość. Wydanie zbiorcze zawiera dwie trzyczęściowe miniserie: "Itsy-bitsy Spider" oraz "Breakdown".


7. DAREDEVIL: THE WIDOW

 

bwdd2.gif

 

Jeden z najlepszych team-upów między parą bohaterów, których łączą długotrwałe i skomplikowane więzi. Daredevil znalazł się w trudnej pozycji, a powrót Black Widow do jego życia w tym właśnie momencie nie może oznaczać nic dobrego. Tym bardziej, że za rogiem czai się Jigsaw.

 

8. MIGHTY AVENGERS: ASSEMBLE

 

bwma.jpg

 

Powstająca w nowych realiach po Civil War grupa Avengers potrzebuje kogoś, kto byłby jak ninja i Wolverine w jednym. Podczas ataku Ultrona Natasha dostanie jednak okazję, by udowodnić, że jest kimś więcej i w efekcie walka ta stanie się jednym z najważniejszych momentów jej długiej historii w Avengers.


9. BLACK WIDOW: PALE LITTLE SPIDER

 

bwpls.jpg

 

Nie jest to opowieść o Natalii Romanovej, ale o drugiej Black Widow - Yelenie Belowej. Mimo wszystko jest to moja ulubiona opowieść spod szyldu Black Widow, więc postanowiłem umieścić ją w tym zestawieniu. Śmierć przełożonego i przyjaciela wciąga Yelenę w intrygujące śledztwo, prowadzące głęboko do moskiewskiego podziemia. Tytuł spod znaku MAX.


10. ULTIMATES OMNIBUS

 

bwul.jpg

 

Na koniec proponuję spojrzenie na Ultimate Black Widow, której kompletną i burzliwą historię możecie prześledzić w tym zbiorczym wydaniu dwóch oryginalnych serii. Black Widow w tej wersji jest tak bardzo różna od swojego pierwowzoru, że można traktować ją jako zupełnie nową postać, a postać ta odgrywa w całej historii ogromną rolę.

 

I to już cała nasza dziesiątka lektur obowiązkowych z udziałem Black Widow. Nie zapominajcie jednak, że dopiero co rozpoczęła się regularna seria z nią w roli głównej, która z pewnością dostarczy nam nową porcję opowieści. Również zapraszam do lektury.

 

Delirium

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.