Avalon » Publicystyka » Artykuł

Iron Man Trailer - Analiza

Oczywiście jako, że jest to pierwszy występ Iron Mana na srebrnym ekranie, będzie przedstawiona historia powstania bohatera, którą zaraz porównam z komiksem i przytoczę parę ciekawostek. Do tego już po trailerze widać, że będzie to również adaptacja pojedynku Tony'ego z innym wielkim przemysłowcem, Obadiahem Stane, który stanie się Iron Mongerem. Ale od początku. Tak jak nam to pokazuje trailer.

Wiadomo, że Tony, jako nadziany przemysłowiec, może pozwolić sobie na najlepsze samochody. W komiksie korzystał z wielu najnowocześniejszych pojazdów, tak samo w filmie będzie się woził najnowszym Audi R8. Jako ciekawostkę dodam, że inny komiksowy bogacz, którego przygody po raz kolejny pojawiły się w kinie, czyli Bruce Wayne w filmie "Batman Begins" jeździł Lamborghini Murciélago.

                          

Co do podobieństwa Roberta Downey Jr. do Tony'ego Starka, to nie ma żadnej wątpliwości, że jest najlepszym wyborem i nie chodzi tu tylko o wygląd, ponieważ naprawdę dobry z niego aktor. Polecam zobaczyć "Kiss Kiss Bang Bang", które jest jednym z moich ulubionych filmów i już tam przypomina trochę Tony'ego.

                             

Następnie widzimy Starka z alkoholem w ręce. Jak wiadomo, Tony miał w komiksowej przeszłości wielkie problemy z tym nałogiem i był pierwszym bohaterem, który tak strasznie się stoczył na dno. Jednak w tym filmie nie będzie raczej miejsca na poruszenie tego wątku, przy powstaniu Iron Mana i walce ze Stane, ale na sequel jest to bardzo dobry temat i na pewno wyczekiwany.

                             

Scena z atakiem wrogich wojsk, podczas której Tony doznał uszkodzenia serca. W komiksie w pierwszym pojawieniu się Iron Mana w "Tales of Suspense" #39 akcja ta działa się podczas wojny w Wietnamie. Później, aby dopasować Iron Mana do naszych czasów, wydarzenie to zostało przeniesione do czasu Wojny w Zatoce Perskiej. W filmie natomiast będzie to Afganistan, ze względu na obecną sytuację polityczną i czas, kiedy dzieje się akcja filmu.

               

Następnie widzimy prawdopodobnie Wong Chu, czyli terrorystę odpowiedzialnego za porwanie Tony'ego i Ho Yinsena, który kazał im wytwarzać dla siebie broń, ponieważ obaj byli znani z wielkich dokonań w dziedzinie uzbrojenia.

          

Widzimy również Starka, który jest ranny po tym, gdy odłamek z miny znajduje się blisko jego serca. Zostaje jednak uratowany przez Yinsena, który tworzy urządzenie magnetyczne zapobiegające zbliżaniu się odłamka do serca.

                           

Później widzimy, jak Stark z Yinsenem budują pancerz, który ma ich uwolnić z rąk porywaczy. Tworzą go z materiałów przeznaczonych na uzbrojenie. Tony uwalnia się i po pokonaniu zastępów przeciwników udaje mu się uciec [trailer nie pokazuje, co się stało z Yinsenem, w komiksie został zabity].

                                

                                 

                                 

                

Następnie możemy przyjrzeć się urządzeniu na klatce piersiowej bohatera, które w komiksie przez lata utrzymywało go przy życiu i wymagało częstego ładowania.

                      

Potem krótkie spojrzenie na Gwyneth Paltrow, odtwarzającą rolę Virginii "Pepper" Potts, sekretarki i wieloletniej przyjaciółki Tony'ego. W komiksie była żoną zmarłego obecnie Harolda Hogana, który również był najbliższym przyjacielem Tony'ego. Obecnie pod pseudonimem Hera nadzoruje grupę bohaterów zwaną The Order.

                              

Teraz czas na jeden z najważniejszych momentów trailera, czyli przedstawienia Obadiaha Stane, granego przez Jeffa Bridgesa, który przygląda sie zbroi Iron Mongera.  Historia komiksowa Stane'a rozpoczęła sie w "Iron Man" #163. Przejął on firmę i majątek Tony'ego, co razem z alkoholizmem doprowadziło do jego upadku. Historia z Obadiahem jest jedną z najbardziej znanych ze świata Iron Mana i trwała aż do numeru #200, gdy Stark powraca do roli superbohatera w nowo stworzonej zbroi zwanej "Silver Centurion" [jedna z moich ulubionych wersji zbroi] i staje do ostatecznej walki ze Stane, który po raz pierwszy i ostatni używa zbroi Iron Mongera. Po przegranej popełnia samobójstwo, ale w filmie może to być całkiem inaczej poprowadzone.

                              

Teraz czas na baraszkujących w łóżku Tony'ego i Pepper. W komiksie również parę razy mieli się oboje ku sobie, ale Virginia pozostała wierna Hoganowi po ślubie, a Tony i tak miał wiele innych związków.

                         

James Rhodes, najbliższy przyjaciel Tony'ego, którego Stark uratował podczas ucieczki z niewoli. Przez lata stoi przy boku bohatera. Rhodes zastępował przyjaciela jako Iron Man, gdy tamten miał problem z alkoholizmem. Potem otrzymał swoją własną zbroję i do dzisiaj działa jako bohater pod pseudonimem War Machine. Niestety pojawienie się War Machine w pierwszej części raczej sie nie wydarzy.

                               

Znowu widzimy Iron Mongera, w którym znajduje sie Obadiah Stane, i jego walkę z Iron Manem, która miejmy nadzieję, zakończy się tak spektakularnie jak "Iron Man" #200. Za design zbroi Iron Mana jest odpowiedzialny Adi Granov. Pomaga on przy tworzeniu filmu i razem z Warrenem Ellisem rozpoczął vol. 4 komiksowych przygód Iron Mana. Uważany jest za jednego z najlepszych rysowników przygód Tony'ego.

                 

                              

                             

Na koniec świetnie zapowiadające się ujęcia z samolotami i klasyczny przelot po niebie.

                      

            

Jak widzicie, trailer jest bardzo komiksowy i zapowiada naprawdę dobry kawał filmu ze świetnym aktorstwem. Iron Man jest jednym z moich ulubionych bohaterów komiksowych i muszę przyznać, że trailerem jestem zachwycony. Teraz trzeba tylko czekać na gotowy film.

Dodatkowo osoby, których nie ma w trailerze, ale mają ważne miejsce w świecie Marvela i już zapowiedziane zostały ich epizodyczne role w filmie.

Hilary Swank jako Natalia Romanova, czyli Black Widow.

      

Samuel L. Jackson, czyli Nick Fury. Trzeba dodać, że jest to wersja bohatera ze świata Ultimate, a rysownik, który wprowadził go do komiksu w "Ultimates", Bryan Hitch, wzorował się właśnie na Jacksonie.

   

 

Gamart

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.