Avalon » Publicystyka » Artykuł

Top 5 #14: Najbardziej wstrząsające sceny w historii Marvela

Zdarzają się takie sceny w komiksach, która dosłownie wstrząsają czytelnikiem. Oto pięć typów na najmocniejsze z takich scen w całej historii Marvela.

Top 5 #14: Najbardziej wstrząsające sceny w historii Marvela

 

Zdarzają się takie sceny w komiksach, która dosłownie wstrząsają czytelnikiem. Oto moich pięć typów na najmocniejsze z takich scen w całej historii Marvela.


5. Thunderbolts okazują się Masters of Evil


Thunderbolts01p38.jpg

Rozprawa z istotą będącą manifestacją ciemnej strony Magneto oraz Xaviera była okupiona zaniknięciem największych superbohaterów Marvela. W ich miejsce powstały nowe grupy, w tym Thunderbolts. Jakie było zdziwienie wszystkich czytelników, kiedy na końcu numeru dowiedzieli się, że nowa superbohaterska grupa to tak naprawdę Masters of Evil.


 

4. Xorn okazuje się być Magneto


magneto.jpg

Przez chwilę zapomnijmy o późniejszych problemach z postacią Xorna i skoncentrujmy się na runie Morrisona, który, można powiedzieć, zaczął się wg nieśmiertelnych zasad Hitchcocka. Napierw trzęsienie Ziemi (zniszczenie Genoshy oraz śmierć Magneto), a potem napięcie rośnie (m. in. ujawnienie przez "Xaviera" prawdziwego oblicza jego instytutu). W całym tym zamieszaniu X-Men werbują chińskiego mutanta, który musi nosić specjalną, metalową maskę, bo zamiast głowy ma gwiazdę. Jego specyficzne podejście do problemów oraz wschodnia filozofia życia sprawiły, że stał się jedną z najpopularniejszych postaci pośród mutantów. W ciągu swojego runu Morrison umieszczał wskazówki, że Xorn posiada jakąś mroczną tajemnicę, ale kto by się spodziewał, że jest nią jego prawdziwa tożsamość – Magneto, Mistrza Magnetyzmu. A o popularności Xorna niech świadczy późniejsza nieudolna próba, aby przywrócić go w jakiejś postaci do uniwersum, która niestety kompletnie się nie udała, co starym zwyczajem można zwalić na scenarzystę – Chucka Austena.


 

3. Ujawnienie Secret Invasion


SI.jpg

Na długo przed ujawnieniem Secret Invasion chodziły plotki, że Bendis szykuje coś wielkiego. Osoby wtajemniczone jednoznacznie twierdziły, że ostatnia strona NA wstrząśnie całym Internetem. I faktycznie się tak stało. Bo kto mógł się spodziewać, że starzy, dobrzy Skrullowie na tyle rozwinęli swoją technologię, że mogli od miesięcy, jeżeli nie lat, infiltrować Ziemię i nie być przez nikogo wykryci? Pewnie tylko najwięksi paranoicy.


 

2. Wchłonięcie dziecka przez Madroxa


X-Factor%2039.jpg

Peter David ciągnął ten wątek przez bardzo długi czas. Najpierw wydawałoby się komediowa sytuacja, gdzie klon Madroxa spędza noc równocześnie z Monet oraz Syrin, ma całkiem poważne następstwa w postaci ciąży. Potem przez kilka miesięcy widzimy, jak irlandziej mutantce rośnie brzuch. W końcu doczekujemy się rozwiązania i Madrox zostaje szczęśliwym ojcem. Bierze potomka na ręce, aby chwilę potem wchłonąć go do siebie. Kiedy wszyscy zastanawiali się, czy dziecko okaże się mutantem, czy nie, nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy.


 

1. Śmierć Gwen Stacy


gwen.jpg

W ciągu ostatniej dekady śmierć bohaterów komiksowych bardzo straciła na znaczeniu i właściwie nikt już specjalnie się nie przejmuje, kiedy jego ulubiony bohater zostanie zabity. Najwyżej zastanawia się, ile czasu minie, zanim znowu będzie mógł poczytać jego nowe przygody. Jednak w czasach, kiedy Green Goblin zabił Gwen, było inaczej. Nigdy dotąd tak ważna postać, jak ukochana głównego bohatera, nie została zabita. Nie na darmo jej śmierć jest przez wielu uznawana za punkt zwrotny w historii komiksu amerykańskiego, znaczący początek Bronze Age. Era niewinności komiksów zakończyła się z odgłosem skręcanego karku panny Stacy.

Bertoluccio

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.