Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Dziewiętnasty: Comic Zone

W kraju, który jest jednocześnie kontynentem, a gęstość zaludnienia wynosi 4 osoby na kilometr kwadratowy, nie łatwo znaleźć żywą duszę po środku niczego. Nic, czyli busz, to ogromna większość terenu, który chętniej niż ludzie zamieszkują kangury w liczbie przekraczającej 50 milionów.  Ludzie natomiast wybrali przyjemniejsze do życia wybrzeża. Wschodnie wybrzeże to chociażby znane na cały świat Sydney. Głównym miastem zachodu, które ostatnio miało swoje 5 minut polskiej sławy za sprawą Diablo Włodarczyka, jest Perth. Położone w jednej z czterech stref czasowych obejmujących Australię, ma również swoją "strefę" komiksów. Zapraszam do Comic Zone.

wtps1901.jpg

Miasto: Perth (Australia)
Sklep: Comic Zone


Dojazd 
wtpmaps19.jpg
Adres pod który powinniście się udać to 572 Hay Street. Jest to jedna z głównych ulic ścisłego centrum Perth. Comic Zone znajduje się na przeciwko wejścia do biblioteki miejskiej i nie powinniście mieć większego problemu z jego znalezieniem. Dojechać najłatwiej czerwoną linią bezpłatnych autobusów o wdzięcznej nazwie CAT. Po szczegóły zapraszam do rozwinięcia mapki.

Sklep i jego zaopatrzenie
Comic Zone to jeden z dwóch Comics Shopów znajdujących się w Perth. Chociaż oba mieszczą się przy tej samej ulicy, dzieli je od siebie spora odległość i równie znacząca różnica w klimacie i wystroju. CZ został założony przez dwóch pasjonatów w 2007 roku, a wnętrze sklepu nadal wygląda jak nowe. Za każdym razem, gdy tam wchodzę, wszystko jest uporządkowane na półkach, zero kurzu, a przy tym widać dbałość o szczegóły i zachowanie minimalizmu, co nie jest cechą typową dla bardziej fanboyowskich sklepów, jak chociażby Forbidden Planet. 

wtps1902.jpg wtps1903.jpg wtps1904.jpg wtps1905.jpg

Na dzień dobry, po lewej stronie wita nas kilka kartonów z archiwalnymi numerami zeszytówek w bardzo promocyjnej cenie - 1 dolar australijski. Docenicie tę cyfrę, gdy przyjdzie czas na ceny pozostałych komiksów. Obecnie dolar australijski wacha się między 3 - 3,2 PLN, czyli faktycznie cena archiwaliów wygląda kusząco. Poruszając się dalej w głąb sklepu, na lewej ścianie znajdziemy wszystkie aktualne wydania. Zaczynając od Marvela, przez DC, na mniejszych wydawnictwach na końcu sklepu kończąc. Pozostałe regały i półki na ścianach zapełnione są w znacznej większości przez wydania zbiorcze. Również w tej kwestii zachowano porządek i skrupulatnie poukładano wszystkie trade'y z podziałem na wydawnictwa i konkretnych bohaterów. Stanowisko kasjera obstawiono z jednej strony kolejnymi wydaniami archiwalnymi pojedynczych zeszytów, z tym że nie tak "starymi" jak te za dolara, dlatego też ich cenom bliżej do kwot 4, 5 i 6 dolarów. Z drugiej strony rozstawiono stół, który służy do wystawiania produktów przecenionych, co tu akurat sprowadza się w większości do figurek i popiersi. Te pierwsze mają również swoją sekcję na prawo zaraz od wejścia, gdzie jedna z gablot stoi przed sklepową witryną. Dzięki temu nie trzeba wchodzić do środka żeby przyjrzeć się niektórym z figurek.

W jednym z narożników znalazło się kilka wieszaków dla komiksowych koszulek, na dodatek w rozsądnej cenie. Większość kosztuje około $25.

wtps1906.jpg wtps1907.jpg wtps1908.jpg

Comic Zone stoi otworem od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:30 - 17:30. W piątek jest czynny do 21:00 (taka handlowa tradycja Perth, że piątki to wieczór shoppingu), a w soboty do 17:00. Niedziela jest dniem odpoczynku. Niestety, nie ma możliwości składania zamówień online, ale jeśli zależy nam na czymś konkretnym, wystarczy dać znać na miejscu i na pewno dany komiks da się sprowadzić.

wtps1909.jpg wtps1910.jpg wtps1911.jpg wtps1912.jpg wtps1913.jpg wtps1914.jpg

Ceny
Przechodzimy do tematu drażliwego. Tym razem może być on wyjątkowo nieprzyjemny, bo ceny nie są małe. Ba! Powiedziałbym, że potrafią być wręcz szalone. Kurs dolara australijskiego jest obecnie niewiele mniejszy od dolara amerykańskiego. Chociaż przy obecnej ekonomii wahanie kursu może szybko obrócić szalę na korzyść kangurzej waluty, co zresztą miało miejsce jakieś trzy miesiące temu. Zrozumiałe więc, że ceny powinny być nieco wyższe niż okładkowe, ale bez przesady. Za najświeższe zeszytówki z danego tygodnia zapłacimy najczęściej $5,95. Te starsze o tydzień lub dwa i ewentualne dodruki kosztują już dolara mniej. I o ile ceny zeszytówek są do przyjęcia, o tyle kwoty, jakich żąda się za wydania zbiorcze, zwalają z nóg, walą po głowie i jeszcze dobijają klienta. Nie ma niestety z góry ustalonego przelicznika, który w jakiś sposób normowałby sprawę, dlatego przedstawię tylko kilka przykładów. Age of X HC cena okładkowa $29,99, cena sklepu - $49; X-Men: Legacy: "Lost Legions" – okładkowa $19,99, sklepu $34,95; New X-Men by Grant Morrison vol. 1 TP - okładkowa $34,99, sklepu $47,95; Astonishing X-Men: Ghost Box HC - okładkowa $29,99, sklepu $48,95; All-Star Superman - okładkowa $29,99, sklepowa #43,95; Dark Tower: Fall of Gilead HC - okładkowa $24,99, sklepu $36,95.

wtps1915.jpg wtps1916.jpg wtps1917.jpg wtps1918.jpg wtps1919.jpg

Ale, ale... nie jest to podyktowane pazernością właścicieli, a raczej specyfiką rynku. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę, że Australia to kraj na szczytach rankingów jakości życia, a co za tym idzie kraj drogi. Więc nie jest tak, że nikogo tutaj na komiksy za podane kwoty nie stać. Są one raczej dość przystępne i jak widać w jednym mieście od kilku lat nieźle prosperują dwa Comics Shopy, czyli klienci być muszą. Koszty prowadzenia działalności na jednej z głównych ulic w samym centrum pewnie też są niemałe. Jednak osobiście nie mogę zdzierżyć aż takiej przebitki i wolę zamawiać wydania zbiorcze z Amazona lub innego amerykańskiego dostawcy.


Podsumowanie
Comic Zone na pewno nie jest szczytem fanowskiego nieba, ale spokojnie może robić za jego przedpokój. Jeśli szukacie stałego dostępu do aktualnych pozycji i najważniejszych wydań zbiorczych, to miejsce powinno zaspokoić Wasze potrzeby.

Ocena: 7/10

Foxdie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.