Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki "Robert Downey Jr: The Biography" Martina Howdena

Robert Downey Jr. – aktor, piosenkarz, który nie raz i nie dwa sięgał dna. Przez wiele osób z branży nazywany "najlepszym aktorem swojego pokolenia" od kilku lat znów jest na szczycie piramidy sławy. Co zaowocowało tym, że w krótkim czasie na sklepowe półki trafiły trzy biografie dotyczące jego życia. Jedną z nich napisał Martin Howden - Brytyjczyk, który na co dzień współpracuje z serwisem Yahoo Movies, a w wolnych chwilach opisuje życie gwiazd.

"Robert Downey Jr: The Biography" - Martin Howden

rdjr.jpg

Wydawnictwo: John Blake
Liczba stron: 282
Pierwsze wydanie: 2011
Język oryginału: angielski
Cena: 10.99$ (amazon.com)

"Nie skupiaj się zbyt długo na przeszłości, bo to swoisty narcyzm i do niczego nie prowadzi" – Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. – aktor, piosenkarz, który nie raz i nie dwa sięgał dna. Przez wiele osób z branży nazywany "najlepszym aktorem swojego pokolenia" od kilku lat znów jest na szczycie piramidy sławy. Co zaowocowało tym, że w krótkim czasie na sklepowe półki trafiły trzy biografie dotyczące jego życia. Jedną z nich napisał Martin Howden - Brytyjczyk, który na co dzień współpracuje z serwisem Yahoo Movies, a w wolnych chwilach opisuje życie gwiazd (takich jak Russel Crowe, Lily Allen, Joaquin Phoenix, Robert Pattinson, Taylor Lautner czy Danny Dyer).

Pisarz bardzo skrupulatnie przedstawia debiut Downeya, jako 5latka, w filmie ojca pt. "Pound" (1970) i przez dwadzieścia rozdziałów przybliża większość jego ról, aż do kreacji w kontynuacji "Iron Mana" Jona Favreau. W tym miejscu należy zaznaczyć, że filmografia Seniora również stanowi znaczną część zapisanych stron. Mankamentem takiego rozwiązania jest wywoływanie u czytelnika uczucia zagubienia, ponieważ w wyraźny sposób autor nie zaznacza, którego Roberta miał na myśli. Ostatnim przystankiem w podróży po życiu Juniora jest wzmianka o nadchodzącej premierze "Zanim odejdą wody" / "Due Date" (2010) oraz projekcie "The Avengers" (2012).

Układ książki nie odbiega od tego, co wydawnictwo John Blake prezentowało w innych publikacjach, np. biografii Jeremiego Clarksona czy Hugh Lauriego. W dwóch miejscach tekst rozdzielają kolorowe wkładki ze zdjęciami. Pozostała zawartość powstała również w bardzo tradycyjny sposób - słowa głównego bohatera, jego rodziny, przyjaciół i współpracowników uzupełniają opisy sytuacji w jakich zaistniały. W ten sposób czytelnik - od czasu do czasu - ma wrażenie, że czyta głównie zbiór poukładanych w odpowiedni sposób wypowiedzi. Przydałoby się bogatsze rozwinięcie, a nie zabawa "kopiuj-wklej" plus kilka własnych zdań. Z kolei rozdziały nie zostały podzielone w konkretny sposób, a raczej na "chybił trafił". Każdy z nich rozpoczyna wypowiedź autorstwa Downeya lub kogoś mu bliskiego - dzięki temu czytelnik otrzymuje dodatkowe dwadzieścia cytatów.

Głównym minusem książki jest to, iż po 2000 roku pisarz traktuje życie swojego bohatera bardzo pobieżnie. Wydawałoby się, że na temat najnowszej historii kariery Juniora, biografista powinien zdobyć jak najwięcej materiałów. Przez taki nieudolny sposób narracji, młodsi czytelnicy mogą być niezwykle rozczarowani i zniechęceni do kolejnych książek pióra Howdena.

Kolejnym zarzutem, jaki mogę wysunąć, jest pominięcie kilku filmów - a w końcu biografia dotycząca aktora powinna zawierać choć krótki opis każdego projektu, w którym brał udział. Wśród "zagubionych" dzieł znalazły się: "Eros" (2004), "Szósty mecz" / "Game 6" (2005), "Wszyscy twoi święci" / "A Guide to Recognizing Your Saints" (2006), "Futro: Portret wyobrazony Diane Arbus" / "Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus" (2006), "Lucky You" (2007) czy "Charlie Bartlett" (2007).

Opisanie życia Downeya w nudny sposób to nie lada wyzwanie. Przebieg jego kariery zawodowej i osobistej idealnie odwzorowuje sinusoida. Niewielu aktorów tak jak on potrafiło odbić się od (drugiego) dna życia i powrócić na szczyt. Dlatego większość tej książki jest wciągająca sama z siebie i nie pozwala się oderwać od drukowanych literek. Każdy entuzjasta Juniora i tak po nią sięgnie, by uzupełnić dane, a przynajmniej te, których autor nie pominął.

Werdykt: Można przeczytać


Autor:
Loganek

Korekta:
Morganka
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.