Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Czwarty: X-Comics

Z pięknego Paryża przenosimy się do małego miasteczka na południowym zachodzie Niemiec. W tym miesiącu nasz redakcyjny wysłannik Demogorgon przedstawi Wam X-Comics, czyli Comics Shop w wydaniu zachodnich sąsiadów. Zapraszam.

Miasto: Saarlouis  Sklep: X-Comics  top_logo.gif   

 

 

Dojazd

Sklep mieści się  na Lisdorfer Strasse 14. Najłatwiej dostać się tam, skręcając z ronda, łączącego Metzer Strasse i drogę 405, w Lothringer Strasse i prosto, a na drugim skrzyżowaniu w prawo, do ronda. Stamtąd można pojechać w Titzstrasse, albo w Kaiser-Friedrich-Ring, gdzie jest parking. Niezależnie od wyboru trzeba potem już tylko skręcić w Lisdorfer Strasie i sklep zobaczycie po swojej prawej lub lewej.

 

wtp4maps%281%29.jpgSklep i jego zaopatrzenie

 

Sklep jest podzielony na dwa oddzielne pomieszczenia, oddzielone drogą na dziedziniec budynku, w którym się znajduje. Już z wystawy części po lewej stronie można poznać jej przeznaczenie. Gadżety, plakaty i ręczniki z bohaterami Sailor Moon, Dragon Ball, One Piece i Tenjou Tenge mówią wszystko - manga i anime. I nawet naturalnej wielkości figura Yody na wystawie temu nie zaprzeczy. W środku można wyróżnić dwie strefy - prawą i lewą. Na prawo od wejścia jest strefa mang - japońskie komiksy zajmują całą ścianę! Ciężko byłoby mi wymienić wszystkie obecne tam pozycje, od Akiry po He is My Master. Wszystko jest poukładane bez żadnej kolejności, ale każda seria jest trzymana razem, więc nie ma się wrażenia bałaganu. Druga strona zawalona jest figurkami. Mamy tam wybór wspaniałych figurek, ale ostrzegam, większość z nich to seksowne panienki z animców, w zmysłowych, a nawet wyuzdanych pozach. Raczej nie nadają się dla dzieci. Ale znajdziemy tam też inne gadżety, jak podstawki pod książki z bohaterami Naruto. Pośrodku sklepu znajdują się stojaki z gadżetami i ubrankami dla miłośników animcowo-komiksowej mody, oraz pakietami, składającymi się z kilku tomów jednej mangi. W pewnej części ściany z figurkami są też pudła z komiksami amerykańskimi, zapewne ustawione po to, żeby móc coś kupić bez przechodzenia do drugiej części, ale tak, by nie zajmowały miejsca produktów bardziej kawaii. Ten człon jest bezpośrednio połączony z zapleczem, ale o nim za chwilę.


 

Drugi człon oddziela od niego chodzik, droga na dziedziniec budynku, w którym sklep się mieści. Jest poświęcony wszystkiemu, co nie mangowe, w tym komiksom z bardziej interesującego nas nurtu. Chociaż więcej miejsca zajmują tutaj inne rzeczy. Figurki mają dla siebie kilka ścian! Pomiędzy nimi są jeszcze plakaty, kalendarze, akcesoria do gier RPG i pamiątki, pokroju ozdób w stylu fantasy, czy pocztówek. Za ladą mamy jeszcze akcesoria do Tradig Card Games. Komiksy mają raptem kawałek przestrzeni, pośrodku i obok wyjścia na tyły. Te po środku to głównie Marvel, DC i inne komiksy amerykańskie, w tym trochę humorystyki (the Simpsons) i klasyki (300). Mało jest poustawianych na wystawkach, głównie nowości, jak zbliżające się ku końcowi w Niemczech Civil War czy Infinite Crisis, oraz wszelkiego rodzaju Hardcovery i TP. Oczywiście, wszystko po niemiecku. Większość komiksów jednak znowu jest w pudłach, zapewne z braku miejsca (a na figurki to jakoś jest), a są to często różne ciekawe perełki (jak Carnage, albo Kingdom Come). Komiksy przy wyjściu to zaś czysta erotyka. Europejskie komiksy dla dorosłych (jak Casanova) przeplatane są zbiorami rysunków erotycznych. Można je spokojnie wziąć do ręki i przeczytać, bo nikt tego nie pilnuje (sprawdziłem na własnej skórze ;) ). No chyba, że stojący między wyjściem, a ścianą z McFarlane Toys naturalnej wielkości Darth Maul miał zamontowane kamery w oczach.
Na zaplecze nie wolno wejść bez towarzystwa kogoś z obsługi, ale warto jest poprosić o to. Tam bowiem trzymane są nie tylko wszelkie gadżety, które nie mieszczą się w sklepie, ale też całkiem pokaźne zbiory oryginalnych komiksów z różnych wydawnictw USA. Mamy tutaj najbardziej aktualne numery wszystkich ważnych wydawnictw. Najstarsze z aktualności pochodzą sprzed miesiąca, najmłodsze to te wychodzące w obecnym. Są też archiwalne, stare numery, każdy ładnie zapakowany w folię i unieruchomiony tekturą. Można tam znaleźć prawdziwe rarytasy.
Sklep ma też własny katalog, zawierający w ofercie niedostępne na miejscu pozycje, oraz stronę www z której można zamawiać wszystko, co oferuje.

 Sprzedawca

Miałem okazję spotkać kilkoro osób, łącznie naliczyłem co najmniej piątkę. Wszyscy biegle mówią po angielsku i niemiecku, więc nie powinno być kłopotów z dogadaniem się. Są to osoby bardzo usłużne, względnie młode i do tego pasjonaci, zajmujący się komiksami dla przyjemności, co wywnioskowałem po krótkiej rozmowie z paroma. Za ladą siedzi po jedna osoba na człon, dwoje pełni rolę pomocy dla kupujących, a piąta pilnuje zaplecza. Obsługa jest chętna do pomocy, czego doświadczyłem, kiedy wręczono mi nagle katalog, oraz zaproponowano możliwość przejrzenia oferty na zapleczu.

Ceny

Ceny pojedynczych komiksów wahają się w okolicach 2-5 Euro, niekiedy zdążają się tylko droższe okazy, jak Supergirl #1 za 8, albo Spider-Man vs Wolverine za 20. Inne produkty chodzą w zróżnicowanych cenach, niekiedy naprawdę wysokich. Nie ma też chyba szczególnego przelicznika z dolarów. Za komiks kosztujący 4.99 $ zapłaciłem 5 Euro, co było równe przelicznikowi giełdowemu.

 

Podsumowanie

Sklep jest bardzo przyjazny użytkownikowi, a obsługa niemal sama pcha się, by umilić życie i pomóc. Ma też duży wybór, chociaż nie taki, jak poprzednie przystanki. Parę razy odczułem co prawda, że straszny tu bałagan, ale to wina sposobu zagospodarowania przestrzeni, bo wolnego miejsca jest niewiele. Ogólne sklep nadaje się dla początkujących pasjonatów Comics Shopów i jest dobrym miejscem na start wycieczki po Niemczech. Tylko nie jestem pewien, czy plastikowy Darth Maul wystarczy, aby powstrzymać dzieciarnię przed dobieraniem się do komiksów dla dorosłych.

Ocena końcowa: 7/10

 

Demogorgon 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.