Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD - "Avengers" - Undercik

Mieliście już przyjemność przeczytać recenzję Hotaru dotyczącą wydania Blu-Ray 3D "Avengers", a tym razem będziecie mogli zobaczyć jak wypadło wydanie DVD w oczach Undercika.

"Avengers" DVD


Pudełko

DVD01 DVD02


Może gwoli ścisłości - lepszym określeniem była by chyba książka z płytą. Wydanie DVD od swoich niebieskich odpowiedniczek rożni się stylem pakowania. O ile w tych drugich rzeczywiście jest to pudełko, to tutaj mamy małą książeczkę w twardej oprawie - o wymiarach standardowego opakowania. W tym wydaniu, mamy także inną okładkę, jest nią plakat filmu, który wszyscy dobrze znamy z kin. Jest to chyba jedna z nielicznych rzeczy, która jest lepsza w porównaniu z opcją Blu-Ray.

Środek

DVD04


Otwierając "pudełko", pierwsze co ujrzymy to powieść (o której więcej w następnym akapicie), przelatując kilka stron dochodzimy do najważniejszej rzeczy. Płyta jest w środku mocno umocowana, przez co miałem problemy z wyjęciem jej. Przy całej mojej ostrożności, nie udało się wyjąć DVD bez szwanku. Przy samym środku krążka powstało małe pęknięcie. Na szczęście już za kolejnym razem nie było problemów z wydostaniem płyty.


Do Poczytania

DVD03

Tak jak już pisałem, na samym początku możemy zabrać się za przeczytanie krótkiej opowieści filmowej. Przydatna rzecz dla osób, które zaczynają przygodę z filmami Marvel Studios od "Avengers". Niestety dla widzów, którzy oglądali poprzednie produkcje (zakładam, że większość czytających recenzję), adaptacja jest co najwyżej miłym dodatkiem. Dla mnie te kilka stron było zbędnych i uważam, że mimo wszystko lepiej było zdecydować się na normalne pudełko, zamiast tych kilku zbędnych stron.

Menu

DVD05


Menu wygląda podobnie jak to z wydania Blu-Ray 3D. Na początku model Helicarriera, potem najazd na mostek i następnie mamy trzy opcje do wyboru na dole ekranu. Na górze lecą krótkie wycinki scen z każdym ważniejszym bohaterem filmu.

Dobór muzyki lecącej w tle przypadł mi do gustu. Zresztą, to jedyny motyw, który został mi w głowie po trzech seansach Avengers w kinie. W przeciwieństwie do tego co pisał Hotaru, w wydaniu DVD muzyka jest zapętlona.

DVD06

Obraz i Dźwięk


Co tu dużo pisać o obrazie - standardowa jakość DVD. Na moim starym telewizorze wygląda to naprawdę dobrze, jednak kiedy włożyłem płytę do laptopa ze znacznie większa rozdzielczością, tak ładnie się to już nie prezentowało. To akurat jednak wina mojego oka, które ostatnim czasy przyzwyczajone jest do oglądania filmów w HD lub Full HD.

Ku mojemu zaskoczeniu, mimo informacji na pudełku, że mam do dyspozycji tylko polską i angielską wersję językową, okazało się, że mogę obejrzeć Avengers po węgiersku lub z węgierskimi napisami. Styczność z tym językiem miałem tylko podczas jednego dnia pobytu w kraju naszych bratanków, więc sprawdziłem tylko, czy rzeczywiście można skorzystać z tej opcji, od oceny jakości jednak się powstrzymam.

O polskim dubbingu miałem negatywne zdanie od momentu kiedy zostało ogłoszone, że takowy będzie realizowany. Do tego dodać fakt, że film po angielsku widziałem trzy razy w kinie. W związku z tym dubbing nie przypadł mi kompletnie do gustu i po prostu przewijałem, aby sprawdzić jak wypadają głosy poszczególnych postaci. Cóż, szału nie było, a tylko jedna rzecz mnie zirytowała. W scenie po napisach, tłumacz słowo "death" przetłumaczył na nicość, przez co cały czar prysł. Patrząc jednak bardziej obiektywnie - mojej siostrze, która była w kinie na dubbingu, polska ścieżka dźwiękowa się podobała. Tak, więc werdykt jest prosty: tym, którzy nie lubią dubbingu - nie spodoba się, a tym, którym jest to obojętne - powinno się spodobać.

W wersji angielskiej, żadnych problemów nie zaobserwowałem, ale tak jak Hotaru, żadnym audiofilem czy specjalistą w tej materii nie jestem.


Materiały dodatkowe


Wydanie DVD niestety zostało skromnie obdarowane dodatkami, co jest jego wielkim minusem. Dostajemy jedynie sześcio-i-pół-minutową "Graficzna Opowieść" w której twórcy opowiadają widzowi co i jak zostało zrobione, jak się nad daną rzeczą pracowało i tym podobne. Jest naprawdę ciekawie i aż chciałoby się zobaczyć więcej. Szkoda, bo można było materiał wydłużyć, w ramach rekompensaty za brak innych dodatków.


Werdykt


O samym filmie już się wypowiadałem tutaj. Warto wydać pieniądze na "Avengers", ale nie wiem czy akurat za takie wydanie należy się aż 49,99 zł. DVD wydaje się strasznie ubogie i praktycznie poza filmem nie oferuje nic więcej. Już lepiej dołożyć te 50 zł i cieszyć się z lepszej jakości, większej liczby dodatków i lepszego pudełka. Nawet już lepiej dołożyć około 19 złotych i za 16,99 Euro kupić wersje HD w polskim iTunes.

[Dominik "Undercik" Nowicki]

Korekta: Hotaru


"Avengers" DVD


Obraz: 16:9 widescreen (1,78:1)
Dźwięk: polski dubbing 5,1 Dolby Digital, angielski 7,1 DTS-HD
Napisy: polskie, angielskie
Czas: 142 min

Reżyseria: Joss Whedon
Scenariusz: Joss Whedon

Występują:
Robert Downey Jr. - Tony Stark / Iron Man
Chris Evans - Steve Rogers / Captain America
Chris Hemsworth - Thor
Mark Ruffalo - Bruce Banner / Hulk
Scarlett Johansson - Natalia Romanova / Black Widow
Jeremy Renner - Clint Barton / Hawkeye
Tom Hiddleston - Loki
Cobie Smulders - Maria Hill
Clark Gregg - Phil Coulson
Samuel L. Jackson - Nick Fury

Dystrybutor: CD Projekt sp. z o.o.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.